Kínai ​császárok és alattvalók 9 csillagozás

Ecsedy Ildikó: Kínai császárok és alattvalók

A több ezer éves Kína történelme a területén élő közösségek története. Éppen ezért a kötetben szereplő személyiségek, császárok és alattvalók életrajzai szorosan kapcsolódnak az ország históriájához. Ecsedy Ildikó, a neves Kína-kutató a mondabeli vagy valóságosan élt kultúrhéroszoktól kezdődően 1911-ig, a dinasztiák uralmának végéig mutatja be azokat a kiemelkedő egyéniségeket, akik a kínai kultúra megteremtésében jelentős szerepet játszottak, s nevüket máig tisztelet övezi. Így olvashatunk az első császárról, Si Huang-tiról, akinek agyaghadseregét világszerte ismerik, Konfuciuszról és Lao-céről, a két híres filozófusról, Han Vu-tiról, aki bevezette Kínában a hivatalnokvizsgák rendszerét, Cö-hsziről, az utolsó kínai császárok helyett uralkodó „özvegy császárnéról”, és sok más ismert vagy kevésbé ismert történelmi személyiségről.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világtörténelem nagy alakjai Kossuth

Kossuth, Budapest, 1992

Szürke_Medve>!
Ecsedy Ildikó: Kínai császárok és alattvalók

Nehéz dolog ez. Ecsedy Ildikó egy óriási tudós volt. A magyar keletkutatás egyik nagy asszonya, akit nem csak itthon de külföldön is széles körű tudományos elismerés övezett. A tudományág Nagyasszonya viszont nem lehetett, mert gyermekkora óta küzdött a szörnyű betegséggel, amely én úgy hiszem az életét is rövidre szabta, (65 éves volt amikor meghalt) és ez az előadásmódjára is sokszor rányomta a bélyegét.
Én még fiatal voltam, gimnazista és akkor még szinte teljesen járatlan Kína históriájában, és nagy lelkesen vettem meg ezt a könyvet, de csalódtam benne. Később már az egyetemen tudtam meg egyet-mást a szerző körülményeiről, és kerültek hozzám más művei is. Sajnálom, hogy nem egy – akár kisebb tudású – de gördülékenyebb tollú kollégát bíztak meg ennek a kötetnek az elkészítésével. Akkor a fiatalok nem innen ismernék meg Ecsedy Ildikó nevét. A csillagok számát is így nézzétek…

KleineKatze>!
Ecsedy Ildikó: Kínai császárok és alattvalók

A világtörténelem nagy alakjai egy nagyon jó kiadói sorozat arra, hogy felhívja a figyelmünket egyes korok kiemelkedő korszakalkotóira. Elmélyülni azonban nem fogunk a történelemben, erre ne is számítsuk, ez inkább olyan „felcsigázó”, és arra tökéletes.
Megvallom őszintén ellentmondok magamnak amikor azt mondom, hogy azért többet vártam. Vannak a kínai történelemben olyan alakok, akiket már ismerek, találkoztam velük filmekben és sorozatokban, itt mégsem kaptak helyet. Ezt sajnálom, de természetesen ez csak rávilágít, hogy vannak náluk nagyobbak.
Ettől függetlenül mindenkinek ajánlom, aki szeretne egy rövid áttekintést a misztikus császárkorról. Arról, hogy uralkodóik hogyan formálták Kínát, az egyes dinasztiák hol nyitottak, hol elzárkóztak a nyugattól, és ez hogyan hatott a világtörténelem alakulására is.

kormix P>!
Ecsedy Ildikó: Kínai császárok és alattvalók

Nem tudom, honnan vagy miből indult, de már jó ideje érdekel a kínai történelem, érdemi tudás hiányában a dinasztiákat is a titokzatos és izgalmas kifejezésekkel párosítottam a fejemben. Tulajdonképpen ezzel a könyvvel szerettem volna fényt deríteni arra, hogy vajon tényleg olyan izgalmas és misztikus-e Kína dinasztiákban gazdag történelme. Azt előre leszögezném, hogy nem a megváltást vártam egy ilyen rövidke könyvtől, csak azt, hogy egy alapszinten végigkalandozzunk az első uralkodóháztól az utolsóig. Sajnos erre sem volt képes normálisan.
A szövegből hiányzott a kohézió, a szerző több helyen csak belecsipegetett egyes személyek életébe vagy egyes eseményekbe úgy, mint ahogy egy csirke kapkodja fel a kukoricaszemeket az udvaron. Továbbá rettentő unalmas volt a lényegében tankönyvszerű fogalmazás is, az önismétlés és a rengeteg elírás pedig tovább nehezítette a koncentrációt.
Ezen túllépve, igazából voltak benne érdekes és hasznos információk és nagyjából kaptam egy képet, hogy zajlott le Kína elmúlt két-háromezer éve, de hogy őszinte legyek, nagyon kevés ragadt meg belőle, gyakorlatilag felesleges volt elolvasni a könyvet, ennyit a wikipedia szócikkből is összeszedtem volna.
Ugyanakkor a kérdésemre szerencsére megkaptam a választ, Kína történelme igenis bővelkedik izgalmakban és megvan benne a misztikum is. Csak éppen ha szeretnék mélyebben, érdemben elmerülni benne, akkor nem ezzel a könyvecskével kellene nekilátni, sőt.. ezt el is kéne felejteni.