Az ​értelem fénye 5 csillagozás

Fiatalkori művek, német prédikációk, tanköltemény és értekezés
Eckhart mester: Az értelem fénye

Eckhart elismert skolasztikus teológus volt, minden bizonnyal ő az első német filozófus is. Egyesek a legnagyobb keresztény misztikusok között tartják számon, mások a német nyelv megújítójaként tisztelik, ismét mások magával ragadó hatású prédikátornak, valóságos Mesternek tekintik. Műveinek jelen reprezentatív válogatása úttörő vállalkozás: törekszik bemutatni Eckhart gondolkodói fejlődését, beleértve a Magyarországon ismeretlen skolasztikus tudóst is. A kötet újdonsága, hogy az újabb kutatásokra alapozva részletes életrajzot tartalmaz, egyúttal megkísérli Eckhart műveinek kronológiai besorolását.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Domonkos misztikusok Kairosz

Kairosz, Budapest, 2010
438 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636624118 · Fordította: Bányai Ferenc

Lunemorte P>!

Az pedig, hogy a misztika pusztán középkori és történeti jelenség volt-e, vagy pedig valami általános érvényű és fontosságú látásmód és életvezetési elv, nos, erre nézve Karl Rahner kijelentésére szeretnénk utalni, aki szerint: “A XX. század kereszténye vagy misztikus lesz, vagy nem lesz keresztény.”

Bevezetés (Bányai Ferenc)

Eckhart mester: Az értelem fénye Fiatalkori művek, német prédikációk, tanköltemény és értekezés

Lunemorte P>!

A Seuse életének leírása című mű részben magától Seusétól, részben Elsbeth Stageltől származó életrajzának 6. fejezetében olvashatunk arról, hogy Seuse egyik látomásában megjelent neki a “boldogságos Eckhart Mester” és tudatta volt tanítványával, hogy eljutott a magasztos fénybe és lelke Istenben eggyé vált Istennel.

Eckhart hatása (Bányai Ferenc)

ajikarei P>!

Szent Péter azt mondta: "Nézd, mi mindenünket elhagytuk"¤, pedig nem hagyott el egyebet, csupán egy halászhálót és ladikját. E szavakhoz az egyik szent ember hozzáteszi: aki önkéntesen otthagy mégoly csekély dolgot is, az nem csak ezt hagyja el, hanem mindazt, amit a világias emberek birtokolnak, sőt még azt is, amit csak megkívánnak.¤ Mert aki önös akaratát és saját magát feladja, az valójában minden dolgot úgy hagyott oda, mintha olyan javai lettek volna, amelyekkel szabad tulajdonként rendelkezett. Mert amit megkívánni sem akarsz, mindazt Isten kedvéért adod oda és hagyod el. Ezért mondta a mi Urunk: „Boldogok a lélekben szegények”, vagyis az akarásukban szegények. S ebben senki ne kételkedjen. Ha lenne ennek valamely jobb módja is, akkor a mi Urunk megmondta volna, amikor így szólt: "Aki követni akar, tagadja meg magát."¤ Ezen áll tehát minden. Ismerd meg önmagad, és ahol csak önösséget találsz, szakadj el tőle, így lesz a legjobb.

¤ Mt 19,27, SZIT Újsz., 86.oldal
¤ Vö. Gregorius Magnus, Homiliae in Evangelia, PL76, 1093., továbbá Agustinus, Enarrationes in Psalmos, PL37, 1371., továbbá Hieronymus, Commentarius in Evangelium secundum Matthaeum, PL26, 144., illetve Godfried van Wefele XII Dogheden 49, 11-50, 3.
¤ Mt 5,3, SZIT Újsz., 34. o.
¤ Mt 16,24, SZIT Újsz., 78. o.
¤ Az önmagunk elhagyásának előfeltételeként megfogalmazott intelem a delphoi jósda feliratának üzenetére emlékeztet. Ld. még: Eckhart, 34. prédikáció: „Aki maga, Isten és minden teremtmény számára semmivé tette magát, aki végső fundamentumáig menően hagyta el önönmagát, abba Istennek minden tehetségével bele kell áradnia, de olyan teljesen, hogy életéből, létéből, természetéből és teljes isteniségéből se tart vissza semmit, hanem mindezt termékeny módon beleárasztja abba az emberbe, aki Istenre hagyta magát.”

120. oldal, 3. A szenvedélyekkel teli emberekről, akiket betölt saját akaratuk (Kairosz Kiadó, 2010)