A ​kínai papagáj (Charlie Chan 2.) 29 csillagozás

Earl Derr Biggers: A kínai papagáj Earl Derr Biggers: A kínai papagáj Earl Derr Biggers: A kínai papagáj Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Earl ​Derr Biggers (1884-1933) amerikai író. A Harvard egyetemen tanult, majd Bostonban lett újságíró, színikritikus. 1913-ban írta első krimijét, de a félig kinai, félig amerikai felügyelő, a mosolygó Charlie Chan figuráját csak 1925-ben teremtette meg House Without a Key (A kulcs nélküli ház) című regényével. Charlie Channak két gyereke van, őrmester, konfuciuszt idézi, s ő Hawaii legjobb detektívje. Az első regényt további öt követte: The Chinese Parrot (A kínai papagáj) 1926. Behind That Curtain (Amit a függöny eltakar) 1928, The Black Camel (A feketek teve) 1929. Charlei Chan Carries On (Charlie Chan mosolyog) 1930, Keper Of The Keys (A kulcsok őrzője) 1932, Charlie Chan figurája hatalmas karriert futott be, először hangjáték, majd képregény és filmsorozat készült belőle. A mosolygó kínai legnépszerűbb megszemélyesítője Warner Oland volt, aki 16 filmben játszotta el a detektívfelügyelőt. Kevesen tudják, hogy 41 évvel a szerző halála után Michael Collins – Dennis Lynds álnéven… (tovább)

Megjelent Charlie Chan esete a kínai papagájjal címmel is.

Eredeti megjelenés éve: 1926

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: MesterDetektív Kiskönyvtár Kolonel, Sorger Kolon · 1 pengős regények Palladis

Hermész Média, Budapest, 2014
250 oldal · ISBN: 9786155549090 · Fordította: Zigány Árpád
Kolonel, Budapest, 1990
310 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637910069 · Fordította: Zigány Árpád
Palladis, Budapest, 1930
324 oldal · puhatáblás · Fordította: Zigány Árpád

Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Talán ha egy kicsit pörgősebb lett volna a cselekmény, több csillagot is kaphatott volna, de így néha unatkoztam olvasás közben. Pedig a történet elgondolása nagyon tetszett, ez a visszafelé nyomozásos módszer pedig külön tetszett!
Charlie Chan-nel ebben a könyvben ismerkedtem meg, sajnos az első részt sehonnan sem tudtam beszerezni, de a kis kínait nagyon megkedveltem, érdekes volt a gondolkodásmódja és életfelfogása. :)
Most jut eszembe! Kb. a könyv negyedénél Bob „beszélget” a papagájjal, aki kínaiul felel neki, és sehol sincs leírva, hogy mit jelent az a két sor, és hogy van-e egyáltalán jelentése. A google fordító is kifogott rajtam, úgyhogy azt hiszem, ez már örök rejtély marad…

KBCsilla P>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

A dolog úgy kezdődött, hogy orvoshoz készültem, nem akartam nehezet cipelni, ezért lekaptam a polcról azzal, hogy jó lesz egynek.
Aztán utána azon izgultam, hogy még ne kerüljek sorra, mert olvasnám, olvasnám.
Újdonság volt számomra, nem ismertem ezt a sorozatot, de úgy néz ki, keresgetek még a sorozatból, mert megtetszett.
Kicsit westernhősös, kicsit Poirot-s volt Charlie Chan figurája, mindenesetre aprólékosan, fondorlatosan derítette fel a tettesek kilétét.

eeszter>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Nagyon kellemesen csalódtam ebben a történetben, őszintén szólva nem számítottam ilyen jóra :D Kedvet kaptam a sorozat többi részéhez is.

Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Egy kicsit tényleg lassú, de amellett vidám (de furcsa ezt egy krimire mondani!), aranyos történet, szerethető karakterekkel és Charlie Chan nyugodt derűjével. Nem tartogat igazi meglepetések, egyszerűen csak jó érzés olvasni.

Nahar>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Hosszabb szünet után sikerült csak befejeznem a könyvet.Az elején kicsit lassan indul a történet, a közepétől már érdekesebb és onnantól „olvastatja” magát. A rejtély felderítése érdekes, de sajnos egy idő után már könnyen kitalálható így a lezárás már nem okoz nagy maglepetést. Charlie Chan karaktere érdekes, de az nem tetszett, hogy egyrészt erősíti a korabeli sztereotípiákat a kínaiakról, más esetben már szinte korabeli akcióhős :)

Szanya>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Vontatottan indul Charlie Chan története, de az egyre jobban összekuszálodó szálak és a felbukkanó szereplők valahogy meghozzák az ember kedvét az olvasáshoz. Az utolsó fejezetek végre a jó krimiktől elvárt izgalmat, pörgést hozzák, persze úgy, hogy az eddig töprengő olvasónak is szép lassan összeálljon a kép. Összességében kellemes kis sztori, kár, hogy meghalt a papagáj! ;)

matka>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Kicsit unalmas volt az eleje, nehezen haladtam vele.
A vége felé felpörgött, kár, hogy egyértelmű volt a megoldás.

molnarcs>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Kicsit több izgalom jó lett volna. Maga a hangulat, a stílus egész jó.

Aerandir>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Charlie Chan valami zseniális figura. Minden második mondatával megnevettet. És hiába mosolygok néha azon, hogy milyen szokatlanul, nem európai módon beszél, mégis mindig igaza van a furcsaságaival. Őmiatta kap most a könyv négy csillagot, mert a történetre valószínűleg kevesebbet adnék.
Nem rossz ötlet a visszafelé nyomozás, bár eleinte eléggé zavarta a klasszikus, gyilkosság, holttest, nyomozás, sorrendhez szokott agyamat. Viszont már egészen az elején rájöttem a megoldásra, annyira hamar, hogy büszkeséggel sem tölt el a tudat, hogy hamarabb megoldottam az ügyet, mint a bölcs nyomozó. Volt ugyan egy pont, amikor elbizonytalanodtam, de utána végig tudtam, hogy mi lesz a megoldás. Ezért bosszankodtam is, hogy hogyhogy nem gondol Charlie arra, ami nyilvánvaló.
Az meg inkább vicces, hogy habár annyit szidja mindenki a limonádét, a másik főszereplő története ugyanilyen limonádévá fajul.

Habók P>!
Earl Derr Biggers: A kínai papagáj

Fanyalogva kezdtem neki, de kihívás, az kihívás. És nagyon kellemesen csalódtam benne. A történet ugyan lassan csordogál, és már a felénél kb. tudtam, hogy mi történt, csak azt nem, hogy hogyan fogják bizonyítani, és főleg, hogyan oldódik meg. Kedveltem Charlie kicsit cikornyás mondatait, és élveztem a két fiatal évődését.

gybarbii>!

– Ász! – kiáltott fel –, három ász! … És ön mit kapott?
– Gutaütést! – felelte Bob, eldobva a kártyáit.

gybarbii>!

– Milyen volt az utazása Charlie? – kérdezte Victor.
– A fenséges Csendes-óceánnak nagy fájdalmai lehettek – felelte a kínai –, mert folyton hánykolódott. Lehet, hogy szimpátiából, de én se voltam jobban nála.

Szanya>!

Egy szempillantásig se tartott az egész: a kis kinai, mint a kigyó, ráfonódott az óriás Madden karjára – aztán halk reccsenés hallatszott, mire Madden fájdalmasan felorditott és a revolver lehullott a földre.
– Dzsiu dzsicu – vigyorgott Charlie – az egyetlen dolog, amit érdemes megtanulni a japánoktól…

21. fejezet

Hollóhát>!

– Jó detektiv csak az lehet – felelte Charlie a vállait vonogatva – akinek a véletlen is segit.

gybarbii>!

– Pedig nagyon szép leány – vélte Mrs. Jordan.
– Egy született jéghegy… Brrr!… Micsoda hózivatarok fújdogálnak körülötte! Az ember ajkán megfagy a bók, ha szemközt áll vele.

gybarbii>!

– Mr. Madden kiállította az elismervényt a gyöngysorról – mondta –, és rám erőszakolta ezt a sok pénzt, amit restellek elfogadni.
– Csak tegye el bátran, Charlie – biztatta Bob –, megérdemelte.
– Éppen én is ezt magyarázom neki – jelentette ki Madden.
Chan gondosan összehajtogatta a pénzt, és elégedetten jegyezte meg:
– Örömmel állapítom meg, hogy ugyanekkora összegért két és fél esztendeig szolgálok Honolulu-ban. Mégiscsak egészséges klíma ez a kaliforniai!

gybarbii>!

– Házasság?! – nevetett Paula. – A gyenge lelkek utolsó menedéke. Köszönöm: nem kérek belőle. Szeretem a szabadságot, a függetlenséget, és teljes szívvel ragaszkodom hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
gybarbii>!

Alexander Eden belépett a ködös utcáról abba a nagy, márványoszlopos üzletbe, ahol a „Meek and Eden” cég kínálta vevőinek a drágaságait.

Hollóhát>!

Elmegyek, de nem tudom, hogy hova,
Itt leszek egy órán belül vagy soha,
Mivelhogy a sorsom – mostoha.

gybarbii>!

– És aztán? – kérdezte Bob Eden, elégedetten bólintva.
– Aztán? – ismételte meg Alexander Eden elgondolkodva. – Ki tudja, hogy mi jön aztán?

Charlie Chan sorozat · Összehasonlítás