Murr ​kandúr életszemlélete 44 csillagozás

valamint Johannes Kreisler karmester töredékes életrajza
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Hoffmann, ​a német romantika e mindmáig népszerű és nagy hatású elbeszélője, ez a különös és sokoldalú alkotó (kiváló zenész, festő is volt) fantasztikus novelláin kívül mindössze két regényt írt. Ezek egyikét, „Az ördög bájitalá”-t, ezt a félelmes, borzongató „hasonmás”-történetet már régóta ismerik a magyar olvasók, Válogatott novellái is több kiadást értek meg nálunk, a „Brambilla hercegnő”, a „Diótörő”, a „Kis Zaches” és számos más írása ma is méltán közkedvelt. Életművét betetőző, halála előtt írt nagy regénye, a „Murr kandúr” azonban most jelenik meg először magyarul. Kreisler karmester és Murr párhuzamos életrajza: sziporkázóan szellemes, mulatságos, ragyogó ötletekben gazdag szatíra. Hoffmann groteszk humora talán ebben a művében a legelragadóbb, mert mélységesen emberi és modern: még a saját korábbi romantikus stílusát is fölényes öniróniával parodizálja. A kora sivár kispolgári társadalmában helyét nem lelő, zseniális és szertelen Kreisler – maga Hoffmann, ő viaskodik a… (tovább)

Eredeti cím: Lebensansichten des Katers Murr nebst fragmentarischer Biographie des Kapelmeisters Johannes Kreisler in zufällingen Makulaturblättern

Eredeti megjelenés éve: 1821

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Lektúra könyvek Kriterion · E. T. A. Hoffmann válogatott művei Cartaphilus

Cartaphilus, Budapest, 2008
450 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632660233 · Fordította: Szabó Ede, Horváth Péter Pál
Attraktor / Pallas Stúdió, Budapest, 2000
286 oldal · ISBN: 9639207322 · Fordította: Szabó Ede, Horváth Péter Pál
Kriterion, Bukarest, 1978
416 oldal · puhatáblás · Fordította: Szabó Ede, Eörsi István

E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete valamint Johannes Kreisler karmester töredékes életrajza

Előfordult néha ifjabb éveimben, hogy komplett történeteket álmodtam meg: cselekménnyel, szereplőkkel, veszéllyel, megmeneküléssel, és szürreális városokkal, ahol minden emeletet más színűre festettek, és mintha papírból lettek volna a házak. Egyvalami volt, ami mindig egyezett ezekben az álmokban: sohasem értek véget.

Mivel kezdettől fogva tudtam, hogy a Murr kandúrt Hoffmann nem tudta befejezni, mert meghalt, ezt a regényt is úgy olvastam, hogy tudtam: nem fogom megtudni a végét. Ettől még nem jutottak volna eszembe a hajdani álmaim. De attól a bűvészjátéktól, amit a regény az olvasóval űz, már éppenséggel nem fordulhatott elő, hogy ne jussanak eszembe ezek az álmok. És hogy ne szeressem a könyv minden sorát. És hogy ne akarjak benne vissza-visszalapozni, újraolvasni, elölről kezdeni. És hogy ne essek némi melankóliába attól, hogy éppen ott szakad meg, ahol megszakad.

Részletes értékelés a blogon:

Európa, Budapest, 1967
482 oldal · keménytáblás · Fordította: Szabó Ede, Eörsi István · Illusztrálta: Gross Arnold
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Az elején nehezen zökkentem bele a stílusba. Régóta nem olvastam ebből a korból. De amit Hoffmann művel, az zseniális. A könyv magával ragadott, alig bírtam letenni. Murr kandúr első személyben elmesélt nevelődési regényt idéző története mellett a regény egy auktoriális (Murr történetébe is állandóan beleszóló) elbeszélő által előadott másik cselekményszálból épül fel: Kreisler udvari karmester és zeneszerző hiányosan fennmaradt élettörténetéből. (A hiányosság oka Murr felelőtlensége, aki a kézirat egyes lapjait megsemmisítette). Imádtam, ahogy Hoffmann összeszövi a fennkölt stílusú, önéletrajzi elemekben bővelkedő, művészsorsot bemutató Kreisler-cselekményszálat az ezt karikírozó, erre válaszoló történettel, a dilettáns, egoista, nagyra törő Murr költő-kandúr élettörténetével. Szerettem, ahogy kibontakoztatja e két történetből mindazt, ami e kort és általában az embert, társadalmat jellemzi: a valóság és a képmutatás játékát, az érzelmek viharát és ennek paródiáját, a művész és polgár világa közt feszülő ellentétet, a művészsorsot stb. Humoros, ironikus, szellemes, gyakran az abszurdba hajló stílusa nem enged el. Nem kevésbé érdekes az elbeszélő játékra invitálása az intertextualitás révén. Murr kandúr sem más például, mint a Hoffmann által életre keltett Csizmás Kandúr leszármazottja. A regény szerkezetében, hangvételében egyértelműen meghaladja korát. Modern töredezettség, intertextualitás, nézőpont-, idő- és helyváltogatás, irónia, abszurd. Kell ennél több?

Sapadtribizli>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Pont egy hónapig olvastam – igen, nehezen ment. Sokszor éreztem túl kesze-kuszának, főleg az elején; még ma sem teljesen tiszta, hogy is volt az az ünnepély, de ez nyilván az én saram. Aztán néha untatott a cikornyás megfogalmazás, bár néha meg is nevettetett. Tetszett az ötlet, hogy egy macska miket írhat, hogy töltheti mindennapjait, de tetszett a művész bohémkodása is, viszont a túlérzékeny nők, a naivságuk, stb. most szatírában sem mondanak nekem semmi újat.
Szóval érdekes egyveleg számomra a könyv: tetszett a formája, de, bár karácsony közeleg, ez a kötet most nem adott nekem semmit.

Kriterion, Bukarest, 1978
416 oldal · puhatáblás · Fordította: Szabó Ede, Eörsi István
ParadoxH>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Mellőzném a nagy jelzőket, amelyek az irodalmi berkekben a leghatásosabb műveket körülszapulják. Ez csak egy jó könyv, se több, se kevesebb és pont. Nem számít irodalmi mérföldkőnek, de nem is az elrettentés iskolapéldája. Egy letűnt kor társadalma elé állít görbe tükröt elegánsan, egyedien és olyan romantikus módon, amelyre a homo posztmodernicus felkapná a fejét és cinikusan megkérdezné, hogy: „ez meg mi??”. Szóval a könyv csak annak fog tetszeni, aki bele tudja magát élni a kései barokkos körmondatokba, a precízen átmetszett spirális eseményfolyamba és nem a saját korának vonásait keresi a sorok mögött. A regény legmeghökkentőbb szereplője egy fabulába bevágott, fajtájának jellemeit magán hordozó, öntudatra ébredt macska, akit a tudásvágy szomja üldöz. A mű sajnos nem készült el teljesen, mivel ennek írása közben, az író elhunyt, és kissé érződik az, hogy az „i”-re a pont nem lett feltéve, de ettől függetlenül, mint a középszerű és jó könyvek nagy részénél, a mű végé könnyen körvonalazódik a romantikus regények körében kissé jártas olvasók számára. Egy fél csillagot külön érdemel az, hogy az író egy lexikonnal lovaggá ütött polihisztor (komponista, zenekritikus, karmester, jogász, grafikus, stb) és ez átüt a szereplőin is. És persze ne feledkezzünk meg az anyanyelvbe becsempészett latin, francia és olasz szavakról és idézetekről, amely az akkori kor műveltségi mércéje volt. Azt meg mindenki döntse el saját maga, hogy jó az vagy nem, hogy kb 300-400 jegyzet miatt kell az utolsó oldalra lapozni.

cippo I>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Istenem, az a hoffmanni elmeél!
Az az elme él.

tgorsy>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Kultúrtörténeti kuriózum. Szatíra. Én, aki nem szeretem a barokkot és a klasszicizmust, kellett hozzá egy adag mazochizmus. De voltak benne kifejezetten élvezetes, jó részek.
Bemutatja, kigúnyolja kora fennkölt udvari, dekadens életstílusát, s ezzel állítja párhuzamba a józan, polgári életet. Ez a két életmód összefonódik, hat egymásra.

Jenci_néni>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

17 éve olvastam, kötelezö volt a gimiben. Most végre megvettem újra, mert az én példányomat valaki elfelejtette visszaadni (kölcsönkérte elötte persze) alig várom, h újraolvashassam, tényleg jó volt, vagy én voltam tul fiatal?!

SignorFormica>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

A legnagyobb romantikus német regény! Benne tisztán mutatja meg magát a romantikus irónia. Minden, ami zene a karmester kezében, minden ami igazán fontos Murr fejében van. A tüzijáték cifraságát bámuló udvari tömeg, és Murr bölcsessége, köztük Kreisler estlen bukdácsolása. Ez az élet, ilyen az élet!

enlightened_owl>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Kik is népesítik be ennek a regénynek a lapjait? Egy irodalmi babérokra törő macska, egy minden zsebében trükköket rejtegető varázsló, egy kissé fura, ámde zseniális karmester, egy low budget hercegi udvar, derék páterek, arisztokraták, polgárok, művészek, és persze az első ponton túl is mindenféle egyéb szőrös négylábú. Posztmodern alkotás a 19. század elejéről, Hoffmann – elhalálozás miatt – soha be nem fejezett műve, pedig ahogy kezdett egyre jobban alakot ölteni a szó szoros értelemben vett cselekmény és történetív, annál jobban kötött le a regény, nagy kár, hogy nem tudott eljutni a végkifejletig. Valószínűleg ez Hoffmann pályájának csúcsa, és ötvözi is mindazon vonásokat, amelyekkel az eddig olvasott történeteiben találkoztam, mindez egy jó adag írástechnikai merészséggel és az életműre visszatekintő önparodisztikus éllel gazdagítva.

Cartaphilus, Budapest, 2008
posztmagyar>!
E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

Ha ez most jelent volna meg, kortárstól, fényesre tisztítanák a kritikusok a nyelvükkel a nemi szerveit.
10/10
would avant-la-lettre pomo again

Frank_Waters I>!

Néha olyan lelki folyamatok zajlanak le bennünk, hogy a legmeghittebb barátunkkal sem beszélhetünk róluk.

Első könyv - Első szakasz

eme>!

Minél több kultúra, annál kevesebb szabadság, ez bizony így igaz. Ahogy növekszik a kultúra, úgy nőnek a szükségletek…

Kapcsolódó szócikkek: kultúra · szabadság · szükséglet
cippo I>!

– Murr kandúr – vágott barátja szavába Ábrahám mester -nemcsak hogy igen elevenen álmodik, de, ez világosan felismerhető, gyakran merül el azokba a szelíd álmodozásokba, azokba az álmatag töprengésekbe, alvajáró önkívületekbe, egyszóval azokba a különös állapotokba is alvás és ébrenlét közt, amelyek a költői lelkület esetében voltaképp a zseniális gondolatok fogantatási idejének számítanak. Ebben az állapotában egy ideje akkorákat nyög és sóhajtozik, hogy azt kell hinnem, szerelembe esett, vagy egy tragédián dolgozik.

Timár_Krisztina I>!

Komor felhők raja közelgett, terebélyes árnyék fekete fátylát borította a hegyre, az erdőre. Tompa robaj dördült meg keleten, erősebben zúgott az éjszakai szél, patakok csobogtak, távoli orgonaszóként közbezendült a szélhárfa egy-egy hangja, riadtan kapott szárnyra, és rikácsolva kószált a cserjésben az éj.
Kreisler fölocsúdott álmodozásából, s megpillantotta sötét alakját a vízben. Úgy rémlett, mintha Ettlinger, a tébolyult festő nézne föl rá a mélyből.
– Hohó – rikkantott fel Kreisler –, hohó, hát itt vagy, kedves hasonmásom, derék cimborám? Na hallod, jámbor fiú, elég tűrhető a külsőd ahhoz képest, hogy festő vagy, s kissé elvetetted a sulykot, és büszke gőgödben hercegi vért akartál… firnisznek! […] Ne majmold minden mozdulatomat, festő, ha komolyan beszélek veled! Már megint? Ha nem félnék a náthától, leugranék hozzád, és alaposan eldöngetnélek! Vigyen el az ördög, te gaz komédiás!
Kreisler gyorsan elugrott a korláttól.
Most már egészen besötétedett, villámok cikáztak át a fekete felhőkön, mennydörgés csattant, s nagy csöppekben rákezdte az eső. A halászkunyhóból éles, vakító fény áradt, arrafelé sietett Kreisler.
Az ajtó közelében, teljes fényben, Kreisler meglátta hasonmását, saját ÉN-jét, amint mellette lépdel. Mélységes rémület fogta el, berohant a kunyhóba, kifulladva, halálos sápadtan roskadt le a karosszékbe.

Frank_Waters I>!

A szerző bevezetése

Restelkedve, remegő szívvel nyújtom át a világnak életem, szenvedésem, reményem, vágyam e néhány lapját, mely lelkem legmélyéből fakadt, szabad időm s költői elragadtatásom édes óráiban.
Megállok-e, megállhatok-e majd a kritika szigorú ítélőszéke előtt? Ám legyetek ti, ti érző lelkek, tiszta, gyermeteg kedélyek, ti, velem rokon drága szívek, igen, ti legyetek olvasóim, s szemetek egyetlen szép könnycseppje megvigasztal, begyógyítandja a sebet, mit érzéketlen bírálók hűvös ócsárlása üt rajtam!

Berlin, május 18.

Murr
(Étudiant en belles lettres)

A szerző visszafojtott előszava

Az igazi géniusz magabiztos nyugalmával nyújtom át életrajzomat a világnak, hadd tanulja meg belőle: miként válik valaki nagy kandúrrá, hadd ismerje meg teljes egészében (nagyságában?) kiválóságomat, szeressen, becsüljön, tiszteljen, bámuljon, s kissé imádjon is.
Ha netán akadna oly vakmerő, ki e rendkívüli könyv jeles értékét illetően némely kételyt táplálna, gondolja meg: szellemes, értelmes és éles karmú kandúrral van dolga.

Berlin, május 18.

Murr
(Homme de lettres très renommé)

Ουροβορος >!

Tudja meg, hogy én épp a Mindenszentek-kolostorba indultam; zenei anyagot akartam kérni az ottani karvezetőtől a közelgő ünnepekre. Már két-három ízben is föltúrtam a szekrényeket, minden mű régi és elcsépelt, a maga zenéje meg, amit akkor komponált nekünk, amikor az apátságban tartózkodott, hát igen, az nagyon szép és új, de ne vegye zokon, karmester, olyan furcsa szerzemény, hogy az ember le sem veheti a szemét a partitúráról. Ha egy kicsit át akar sandítani a rácson a templomhajóba, erre vagy arra a csinos lányra, máris elhibázott egy szünetet, vagy valamit, hamis taktust üt, és felborítja az egészet – püff neki, és Jakab testvér melléfog az orgona billentyűin!

252. oldal (Kriterion, 1978)

Timár_Krisztina I>!

A versek a prózában írott könyvben arra valók, amire a szalonna a kolbászban, tudniillik, hogy elszórt darabkáik zsírosabb fényt, szelídebb, kellemesebb ízt adjanak az egész keveréknek. […] Mint esztétikailag művelt, tapasztalt kandúr mondom ezt.

Fatma>!

Fölém a tág, csillagos ég boltozódik, a telihold szikrázón szórja rám sugarát, s köröttem tetők és tornyok tüzes ezüstfényben!

eme>!

Egyáltalán: azt hiszem, a tudathoz csak hozzászokunk, de az életen úgy megyünk át és életre úgy jövünk, hogy: magunk sem tudjuk miként. Legalábbis én így jártam, s amint hallom, nincs a földön ember, aki tapasztalatból tudná, hogyan és hol született, erről csak a hagyomány révén tud, s az ráadásul gyakran nagyon bizonytalan.

Ουροβορος >!

A szívem tele volt vággyal, szerelemmel, legalább tudtára akartam adni a bájos lánynak, hogy a közelében vagyok, és egy mélyen átérzett, gyöngéd spanyol dalba kezdtem ablaka alatt. Még hallgatni is siralmas lehetett!
    Hallottam Badine ugatását, Minona édes hangja is közbemorgott. De mielőtt észbe kaphattam volna, gyorsan kinyitották az ablakot, s egy teli vödör jéghideg vizet zúdítottak a nyakamba. Elképzelhető, milyen iramban rohantam haza. A lélek tüzéhez azonban oly rosszul illik a bundára ömlő jeges víz, hogy ebből semmi jó, legföljebb láz származhat. Így jártam én is. […] Eleinte mindenféle lázálmaim voltak az előkelő kultúráról, az agarakról, stb., majd nyugodtabban lélegeztem, s végül oly mély álomba merültem, hogy – túlzás nélkül – azt kell hinnem: három nap és három éjjel aludtam egyfolytában.

398. oldal (Kriterion, 1978)