Az ​ördög bájitala 30 csillagozás

Medardus barát, kapucinus szerzetes hátrahagyott feljegyzései
E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala

„Jegyezd fel pontosan (…) életed történetét. Ne hagyj ki belőle egyetlen különös eseményt se, még a legjelentéktelenebbet se, kiváltképp semmi olyasmiről ne feledkezz meg, ami a világi élet tarka forgatagában történt veled. Képzelőerőd visszavezet a világba, még egyszer átélsz minden borzongató és bolondos, iszonyatos és vidám eseményt, sőt az is lehetséges, hogy Aurelie-t másként, nem a vértanúhalált halt Rozália nővérként fogod látni; de ha teljesen elhagyott a gonosz szellem, ha teljesen elfordultál minden földi hívságtól, akkor magasabb princípiumként fogsz lebegni mindenek fölött, és a földi hívságok hatásának nyoma sem marad benned.”

Eredeti megjelenés éve: 1815

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: E. T. A. Hoffmann válogatott művei Cartaphilus · Pallas könyvek Pallas Stúdió

Cartaphilus, Budapest, 2008
394 oldal · ISBN: 9789632660783 · Fordította: Horváth Géza
Attraktor / Pallas Stúdió, Budapest, 1997
278 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639022470 · Fordította: Kolozsvári Grandpierre Emil
Franklin-Társulat, Budapest, 1943
256 oldal · keménytáblás · Fordította: Kolozsvári Grandpierre Emil

E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala

E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala Medardus barát, kapucinus szerzetes hátrahagyott feljegyzései

Nagy lelkesen megvettem – Hoffmann neve garancia! –, antikvár példányként, de gyakorlatilag olvasatlan (bár elég büdös) állapotban. Aztán néztem meg az értékeléseket. Hoffmann-regény – irónia nélkül? Jóságos-magasságos, az meg miféle állat?! Úgyhogy érintetlenül (és büdösen) ült a polcomon jó ideig, de végül mégiscsak rávettem magam: mégiscsak romantikus gótikus regény, hát essünk túl rajta (legalább kiszellőzik).
Tény és való, nemhogy a Murr kandúr, még a Virágcserép és társai is messze elhúznak Az ördög bájitala mellett. De azért annyira nem rossz.

Itt olvasható tovább:

Attraktor / Pallas Stúdió, Budapest, 1997
RandomSky>!

HammerWorld No. 116. 1999/07
E.T.A. Hoffmann a német romantika egyik legnagyobb alakja volt a XVIII-XIX. században, nevét nem csak az irodalomban, de a zenében is örök dicsfény övezi. Eleddig inkább novelláit olvastam, melyek között e regényhez hasonlóan súlyos és sötét is akad (melyre akár Poe is büszke lett volna), de jellemzõbb a varázslat, a képzelet, a tündéri keveredése a mindennapi emberi élettel. Csodálatos, játékosan szép írásai még talán a fantasy irodalomnak is adtak némi táptalajt, már ami az írói fantázia szabad szárnyalását illeti. Általában igaz Hoffmann-ra a szimbolikus fogalmazás; művei több szinten is értelmezhetőek, és ahogy többnyire, szerintem itt is az az igazán fontos, hogy magának az olvasónak mit mondanak. Néhol alkimista, okkult témákat is beleszõtt írásaiba, s elmondható, hogy õ a szavakból csinált aranyat. Az Ördög bájitala regény, melynek fõszereplõje Medardus barát, a tehetsége, jámborsága okán fényes pályának elébe néző kapucinus rendi szerzetes. Küzdelmei a kísértéssel, tévelygése, bűnei, vezeklése, majd megbékélése adják a regény történet-béli gerincét, melyre számos gondolatot, szimbólikus-elvont képet fűzött az író. Így kalandokban, izgalmakban nincs hiány, de mondanivaló, elgondolkodtató részlet is akad bõven ebben a mai szemnek talán furcsán cirkalmas, ám épp ettõl szépirodalmi nyelvezetű regényben.

fromex999>!

Eloszor is nekem max 3*
Az eleje jol indul es izgalmas kb a kozepeig. Majd az egesz elkezd kusza lenni es unalmas. A vege meg kifejezetten atlapozhato oldalakkal.
Nem tetszett sajnalom.

Joeymano>!
E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala

Már régóta nem hatott rám könyv ennyire, mint ez. A végén még el is pityeregtem magam…

betufuggo>!
E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala

A regény a német gótikus- romantikus irodalom legnagyobb szerzőjének,E.T.A. Hoffmannak alkotása…………..és,sajnos azt kell írjam,hogy olvastam tőle sokkal jobbat is.A könyv rövid bevezetője még egész jó,de aztán,ahogy az író belekezd a főhős,Medardus testvér életének,és kalandjainak ismertetésébe,úgy válik egyre unalmasabbá.A pozitívum az,hogy mikor egy rész már túl unalmassá válna,akkor vált az író,szereplőben- helyszínben- történésben- fordulatban,így mégsem fullad érdektelenségbe a történet.A könyv modellje eredetileg Matthew Gregory Lewis „A Szerzetes” című könyve volt,mely szerintem sokkal hátborzongatóbb,és izgalmasabb ennél a könyvnél,pedig azért ott is voltak szentimentális,és szappanoperákba való dolgok.A kötet végén szerencsére a fordító utószavában sok dolgot elmagyaráz a történettel kapcsolatban,így helyükre kerülnek a dolgok.A kötet mindazonáltal nem egy túl izgalmas darab- részemről tulajdonképpen csak egy skizofrén szerzetes viszontagságainak története az egész.

pastore>!
E. T. A. Hoffmann: Az ördög bájitala

Ritkán fordul elő velem, de ezzel a könyvvel alaposan megszenvedtem. Egyhuzamban 20 oldalnál többet nem tudtam elolvasni belőle.
Ennek oka azt hiszem, a történet túlbonyolítása. A szereplők közötti eltitkolt rokonsági fokok és kapcsolatok egy vérbeli brazil szappanoperának is becsületére válnának. Az sem segít, hogy a főszereplő Medardus barátnak a történet folyamán többször is hasonmása bukkan fel, ami még zavarosabbá teszi a szálakat.
A regény legmeghatározóbb pozitívumának a hangulatát érzem, mely alapvetően igen sötét tónusú tele misztériumokkal. Sok ponton felidézi a rémregények stílusjegyeit is.

Timár_Krisztina I>!

Az, amit önmagamnak nevezhetek, a véletlen szeszélyeinek szörnyű játéka lett, idegen alakokra bomlott s feltarthatatlanul hányódott az események tengerén, amely bősz hullámaival egyszerre nekem rontott. Többé nem tudtam ráakadni magamra! […] Az vagyok, akinek látszom, s nem látszom annak, aki vagyok, megoldhatatlan rejtély magamnak is, aki magamtól elválva kettéhasadtam.

Timár_Krisztina I>!

– Sajátságos egy alak ez a Schönfeld! A sok olvasás félbolonddá tette, egyébként derék ember s mesterségében kitűnő. Ezért jóban is vagyok vele, mert aki legalább egyvalamiben rendes munkát végez, az másban aztán egy kicsikét igazán elrugaszkodhatik.

Timár_Krisztina I>!

Imádkozni akartam, de tébolyító susogás, suttogás hangzott fel köröttem. Emberek közeledtek, az imént még oly szelíd volt az arcuk, most elrettentő pofává torzult. Emberfejek kúsztak elém szöcskelábakon, amelyek fülükből nőttek, s mind gúnyos nevetésben tört ki. Fura szárnyas alakzatok, emberarcú hollók surrantak el fölöttem. A b.-i karmestert pillantottam meg húgával, aki bőszen keringőzött, míg bátyja zeneszóval kísérte, de úgy, hogy a vonót önnön mellén húzogatta, amely hegedűvé változott. Belcampo rontott rám rút gyíkarccal, s valamilyen undorító szárnyas férgen lovagolva, izzó vasfésűjével szakállamat akarta rendbehozni, de nem sikerült sehogysem.
Mind eszeveszettebb lett a kavargás, mind különösebb, valószínűtlenebb alakok fogtak körül, emberlábon szökdécselő parányi hangya éppúgy akadt közöttük, mint szikrázó szemű, hatalmas lócsontváz, bőre nyereggé cserződött s egy lovag ült rajta messze világító bagolyfejjel. Lyukas fenekű serleg a vértje, behorpadt tölcsér a sisakja.
A pokol minden tréfálkozó kedve felköltözött a földre. Hallom, ahogy nevetek, de ez a nevetés felhasogatja keblemet, égetőbb tőle a fájdalom és erősebben vérzenek sebeim.

Kapcsolódó szócikkek: groteszk · pokol · rémálom
Timár_Krisztina I>!

De ismét úrrá lett rajtam a gonosz, s én szívesen hallgattam hangját.
– Belátod-e immár, Medardus – suttogta fülembe –, belátod-e immár, hogy ura vagy a sorsnak, s hogy a véletlen, engedelmeskedvén neked, csak a magad szőtte fonalakat bogozza ügyesen?

Timár_Krisztina I>!

Bátyám szobájában egy könyvet találtam az asztalon. Felütöttem: angolból fordított regény volt, címe: 'A szerzetes'. […] Hátha megtudok valamit ebből a könyvből? – gondoltam és olvasni kezdtem. A csodás történet magával ragadott, de amikor eljutottam az első gyilkossághoz, a gonosz szerzetes egyre gyalázatosabb bűnözéséhez […], iszonyú irtózat fogott el. Az járt egyre eszemben, amit Hermogén mondott:
– Anyánk az ördöggel beszélget…

Zsucsima>!

Van-e oly szakadék, amelyen a szárnyaló szeretet át ne tudna röpíteni? Mit számít a szeretetnek a tér, az idő!? Nem a gondolatban él-e, s van-e mérték, amely megköthetné?

Timár_Krisztina I>!

És vésd be fejedbe, Medardus, én, én személyemben maga az esztelenség vagyok, amely mindenütt a nyomodban van s értelmedet támogatja, mert akár hiszed, akár nem, üdvödet egyedül az esztelenségben leled. Értelmed vacak egy jószág, nem áll meg a maga lábán, pipogya gyerekként ide-oda támolyog, az esztelenséggel kell társulnia, az segíti, az mutatja meg neki az utat hazafelé, a bolondokháza felé.

Lunemorte P>!

– Ah, ne gyötörjön, derék Reinholdom! – kiáltotta fátyolos hangon. – Kimondhatatlanul kínoz! Ah, minél jobban fáradozik, hogy megpendítse bensőm húrjait, melyek korábban harmonikusan zengtek, annál jobban érzem, hogy vasmarokkal szorongat és fojtogat a sors, hogy csak hamis hangok lakoznak bennem, akár egy eltört lantban!
– Ezt csak ön látja így, kedves báró – vetette közbe az öreg. – Roppant sorsot emleget, mely megragadta, ám azt elhallgatja, hogy mit is rejteget ez a sors, de lett légyen bárhogyan is, egy olyan ifjúnak, mint ön, ki benső erővel és ifjonti lánglélekkel megáldott, fel kell tudnia vértezni magát a sors vasmarkával szemben, mintegy az isteni természet ragyogásától áthatva felül kell emelkednie sorsán, s így, e magsabb létet felélesztvén s lángra lobbantván magában, e nyomorúságos élet kínja fölébe kell szállnia!