A ​bomlás kézikönyve 17 csillagozás

Aforizmák
E. M. Cioran: A bomlás kézikönyve E. M. Cioran: A bomlás kézikönyve

A szerző, francia nyelven 1949-ben debütált A bomlás kézikönyve című művével, melyet azóta sokan a huszadik századi nihilizmus egyik klasszikus alkotásának tekintenek. A kritika visszhangja nem sokáig váratott magára: Maurice Nadeu ezekkel a szavakkal fogadta az újonnan feltűnt szerzőt: „íme elérkezett, akire vártunk, a koncentrációs táborok és a kollektív öngyilkosság korának prófétája, akinek eljövetellét a nemlét és az abszurd összes filozófusa készítette elő – elérkezett az átok evangéliumának valódi hirdetője.” A bomlás kézikönyve 1950-ben Rivarol-díjban részesült. Ez volt különben az egyetlen olyan irodalmi elismerés, amit Cioran életében elfogadott.

Eredeti cím: Precis de decomposition

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kísértések

Atlantisz, Budapest, 1999
230 oldal · ISBN: 9639165301 · Fordította: Cziszter Kálmán
Európa, Budapest, 1990
220 oldal · ISBN: 9630752050 · Fordította: Réz Pál

IX. Ince pápa

holló_ara

Egyfajta Mizantróp Műalkotás.
Beszéljenek az író alábbi aforizmái helyettem:

„Összeakadok X.-szel. Nincs olyan áldozat, amit ne hoztam volna meg, csak hogy ne találkozzam vele többé. Hogy efféle szörnyetegeket legyek kénytelen elviselni! Amíg beszélt, vigasztalhatatlan voltam, amiért nem rendelkezem olyan természetfeletti hatalommal, amely mindkettőnket nyomban megsemmisítene.”
„Amint kilépünk az utcára, és embereket pillantunk meg, az első szó, ami eszünkbe jut: kiirtani.”
„Ha a világ egyre jobb lenne, az öregek, elkeseredve, hogy nem fogják élvezni, meghalnának mérgükben. Szerencséjükre a történelem menete már első pillanatától fogva megnyugtatja őket: lehetővé teszi, hogy szikrányi irigység nélkül dögöljenek meg.”

Továbbá keserű gondolatok öngyilkosságról, halálról, vallásról, mindezt szarkazmussal adagolva. Nagyon negatív beállítottságú egyén, viszont bizonyos pontoknál azt gondolom, erős értékeket volt képes felmutatni.
Olvasásnál afféle levertségérzet lett úrrá rajtam, miszerint a mindennapjait igen kemény lelki tusaként élte meg. Sok gondolkodó sajátja.

Egyik kedvencem a szerzőtől:
„1937 tavaszán a szebeni elmegyógyászati klinika parkjában megszólított egy "ápolt”. Néhány szót váltottunk, majd azt mondtam neki:
– Kellemes itt, ugye?
– Kellemes. Érdemes őrültnek lenni – felelte.
– De a kórház mégiscsak olyan, mint egy börtön.
– Igen, többé-kevésbé, de az embernek itt semmi gondja. Ráadásul, hiszen maga is tudja, hamarosan ki fog törni a háború. Ez itt biztos hely. Bennünket nem hívnak be, no meg egy elmekórházat nem bombáznak. Az ön helyében rögtön behozatnám magam.
Zavartan, csodálkozva búcsúztam el tőle, majd megpróbáltam megtudakolni, hogy kicsoda. Biztosítottak róla, hogy csakugyan bolond. Akár bolond, akár nem, soha senkitől nem kaptam ésszerűbb tanácsot."

vargarockzsolt P
E. M. Cioran: A bomlás kézikönyve

Csupa önsajnálat és világfájdalom, egy hitetlen sértettsége, hogy nem jön Isten, és nem kíséri személyesen, kézenfogva, azonnal a mennybe.
A legjobb részei a vakhit és a fanatizmus elleni vádbeszédek, de ezek is inkább próféciák, mint racionális érvelések.

palimpsest
E. M. Cioran: A bomlás kézikönyve

Zseniális alapmű. Könyörtelen, penge éles és elfogult, de vállalható. Több példány is van, egy-egy a hét különböző napjaira:)…

proteus
E. M. Cioran: A bomlás kézikönyve

a hőbörgés apoteózisa. a destrukció zsebkönyve. mindenki bújjon el, háromig számolok, itt a világvége. mi marad utána? mindenesetre olyan szép színes, ízesre keverte ki, abban a csöpp párizsi manzárdszobában kuporogva mérgeit, hogy öröm velük elgargarizálgatni, mielőtt undorral köpné ki őket az ember. elhárítás? lehet. a nihilizmusban azonban sok igazság is van – részemről a másik mindenség megszavazva.

G0211
E. M. Cioran: A bomlás kézikönyve

Abban a naiv hitben voltam, hogy két fajta kiadás van. Örültem is nagyon, amikor megszereztem az Európa kiadását.

Sajnos ez csak a Bomlás kézikönyvéből vett citátumok gyűjteménye. Nem is érékelem.
Majd ha a teljes művet elolvastam.

Scarlett0722 MP

Mindenki egy adag tisztasággal jött világra, amely eleve arra rendeltetett,
hogy beszennyezze a társas érintkezés…

Scarlett0722 MP

Megannyi vessző az ember az Idő körmondatában, te pedig ponttá merevedsz,
hogy befejezd.

Scarlett0722 MP

…úgy gyűlöli az életet, hogy közben kicsemegézi a keserűség örömeit.

Scarlett0722 MP

Csakhogy önáltatás nélkül egy percig sem tudnánk élni…

Scarlett0722 MP

Miért nincs meg benned az erő, hogy kivond magad a légzés kötelezettsége alól?

Carmilla

Aki még sohasem gondolkodott el önmaga megsemmisítésén, aki még soha nem érzett magában indíttatást, hogy a kötél, a golyó, a méreg, a tenger segítségéhez forduljon, az nem több ocsmány gályarabnál, a kozmikus tetemen araszoló féregnél.

Scarlett0722 MP

Voltam, vagyok, leszek: ez nyelvtani kérdés, nem vonatkozik a létezésre.
A sors – ha az időbeliség álarcosbáljaként szemléljük – maga is ragozható,
ám letépve róla a maszkokat, éppoly ridegnek és kopárnak mutatkozik,
akár egy sírfelirat.

Kapcsolódó szócikkek: sírfelirat
Scarlett0722 MP

Hajnal nincs többé: az idők végezetéig virrasztani fogok: várnak majd rám valahol, hogy számot adjak álmaim fehér foltjáról…