Zsigmond ​király Sienában 5 csillagozás

E. Kovács Péter: Zsigmond király Sienában

2008 után újabb kötettel jelentkezett a Corvina Kiadónál E. Kovács Péter. A Hétköznapi élet Mátyás király korában sikere után takaros vállalkozásba kezdett. Könyvet írt Luxemburgi Zsigmond sienai napjairól. Reményeink szerint a tudományos publikációk valamennyi ismérvét felvonultató monográfiát mind a szakma, mind az érdeklődők örömmel veszik a kezükbe. Közel hatszáz év távlatából az uralkodó sorsából kilenc hónap feltárása merészségnek tűnhet, de Klió követőinek ez a feladata.
A szöveg elolvasása után el lehet dönteni, igaza van-e a szerzőnek. Valóban a történetírás az egyik legszórakoztatóbb szellemi játék?

Corvina, Budapest, 2014

Máté_Zsolt>!
E. Kovács Péter: Zsigmond király Sienában

Ritka, mikor középkori mikrokutatás eredményeiről olvashat az érdeklődő, de jelen könyv egy remek példa erre. Luxemburgi Zsigmond Sienai tartózkodásáról szól, s az alig néhány hónap minden részletét ismerteti velünk a szerző. Részletes, pontos (a lábjegyzetek száma ezer fölött van), s gazdag és informatív mellékleteketeket tartalmaz. A kötethez válogatott rajzok, festmények, fotók nagyon jók, s remekül egészítik ki a cselekményt. Viszont nyelvezetében, stílusában a tudományos és hétköznapi nyelv határán helyezkedik el, amely számomra negatívum volt. Kevésbé tetszett továbbá a szerző sok helyen megfogalmazott magánvéleménye.
Összeségében bátran ajánlom mindenkinek, aki a 15. század első felének Itáliájának hétköznapi életébe szeretne bepillantást nyerni, mivel rengeteg jó aprócska történetet tartalmaz, amelyek a hosszú kutatómunka alapján mind tudományosan alátámasztott.

Qedrák P>!
E. Kovács Péter: Zsigmond király Sienában

Nehéz manapság olyan történészt mondani, aki ennyire beleírja a műveibe a személyiségét, ahogy E. Kovács Péter teszi. A könyv formailag abszolút megfelel egy tudományos monográfia minden követelményének, lábjegyzetelt, eredeti forrásokat használ fel, és ezekből von le következtetéseket. A stílus és a fogalmazás viszont formabontó, és bevallom, időnként kicsit sok is volt belőle. Amikor már a huszadik alkalommal jönnek elém azok a kiszólások és viccek, mint pl. „A magyar medievisztika jobban teljesít!”, akkor egy kicsit elkezd lankadni a figyelmem. Olyan érzésem támad, mint amikor Kevin Spacey kiszól a kamerába a House of Cardsban. Meg kell ezt is szokni.