Hétköznapi ​élet Mátyás király korában 12 csillagozás

E. Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában

A Hétköznapi élet Mátyás király korában című kötet nem csak Hunyadi Mátyással foglakozik, hanem számos példát vesz át Luxemburgi Zsigmond, a két Habsburg uralkodó I. Albert és V. László, a Jagelló-házi királyok, I. és II. Ulászló, valamint II. Lajos korából is. Természetesen a könyv „törzsanyagát” az 1458 és 1490 közötti események adják, de ezek a kitérők mindenképpen az olvasók javát szolgálják, hiszen így a könyv érdekesebb lesz, és az olvasók bővebb információkhoz juthatnak. A Mindennapi történelem című sorozat arra vállalkozik, hogy felelevenítse egykor volt emberek életét: mindennapjaikat, erkölcsüket és szokásaikat. Szerzői azt vallják ugyanis, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi élet... Corvina

Corvina, Budapest, 2011
Corvina, Budapest, 2008

szakriszt>!
E. Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában

Nagyon érdekes volt! Végre megtudhattunk valamit a hétköznapi emberek életéből is!

Doro>!
E. Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában

Messze többet vártam. Olvasmányos ismetterjesztésnek túl sok, történelmi monográfiának túl kevés (túl sok illusztrációval). Talán valamiféle történelmi album lenne? Mindegy, többet vártam.

szabszev>!
E. Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában

Ebből a sorozatból ez a második könyv, amit olvastam. Szerencsére. Fele annyira sem tetszett, mint a fáraók koráról szóló, sőt, azóta már a császárkori Kínáról szóló könyvet is olvasom, és azzal se hasonlítható össze. És hogy miért? Először is: nem tetszett a személyes(kedő) hangvétel, jobban tetszettek az objektív leírások. Másodszor: azt hiszem, pont az ilyen könyvre illik az a mondás, hogy a kevesebb néha több. Csatlakozva az előttem írókhoz, nem tudom, kinek is szól, ki a célközönség. Egy laikusnak túl sok, egy szakembernek túl kevés. Nagyon nehezen olvastam, kétszer majdnem félbe is hagytam; egy szerencséje volt a könyvnek: nem szokásom. De a másik két általam már olvasott kötethez képest eléggé gyenge könyv… Remélem, nem az összes magyar vonatkozású könyv lesz ilyen…

Ikona>!
E. Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában

Érdekfeszítő volt, sok történettel, képpel, érdekességgel. Eleg részletes is off.
Bár megjegyzi az író, hogy a Fekete Sereg elnevezés rossz beidegződés, de I. Károlyt ő is I. Károly Róbertként emlìti. :-D

szibolya>!

Az ásatások során számos ólomcsövet találtak a régészek, és a Duna vizét nyomószivattyúkkal továbbították a várba. Mátyásról tudjuk, hogy a palotába forrásvizet is vezettetett. Ez természetesen sokkal tisztább volt, mint a Duna vize, és Bonfini szerint nyolc stadion távolságról érkezett. Ebben az esetben talán a közlekedőedények elvét hívtak segítségül: Ismerünk még egy vezetéket is: ezen közel 4 kilométeres távolságból érkezett a víz. A Sváb-hegy oldalán található két kutat (Városkút és Béla király kút) az archeológusok lokalizálták, és megállapították, hogy egy közel 30 méter hosszú barlangot építettek a hegyben, csúcsíves téglaboltozattal, mindezt azért, hogy itt gyűlhessen össze a víz. A környéken talált 15. századi vezetékmaradványok arra utalnak, hogy ezekből a kutakból vezethették a vizet a piactérre, a városi kúthoz. Itt a csöveket agyagból és fából készítették.

szibolya>!

A könyvtárosok rémálma, a könyvet soha vissza nem adó olvasó már ekkor is reális veszélyként fenyegette az állományt. Rozgonyi Simon veszprémi püspök, amikor 1439-ben átkerült Egerbe, két könyvet vitt magával. Egy másik alkalommal Sári György lektorról jegyezték fel Veszprémben, hogy annak ellenére, hogy Gratianus Decretumjának kommentárját csak kölcsönbe kapta meg, elvesztette a könyvet.

Szilvibilvi_Venczel>!

A magyarok általában a világ legrosszabb fajtája. Nem szeretnek és nem becsülnek egyetlen nemzetet sem a világon, és egymást sem szeretik. Mindenki a maga kényelmére gondol, lopják a közt, és kevesen törődnek vele. (Francesco Massaro velencei titkár, 1523)