India ​fölfedezése 2 csillagozás

Dzsaváharlál Nehru: India fölfedezése Dzsaváharlál Nehru: India fölfedezése

Folyik ​a világháború. Ülök az ahmadnagari erődben, tétlenségre kárhoztatott fogoly, s közben a világot vad tettek pusztítják. Néha rágódom, nagy dolgokra és bátor vállalkozásokra gondolok. Megpróbálom személytelenül nézni a világot… Mi az én örökségem? Minek vagyok én az örököse? Mindennek, amit az emberiség elért tízezer év alatt, mindennek, amit gondolt, érzett, amiért szenvedett, amiben örömét lelte. De nekünk Indiában különleges örökségünk is van. Nem kizárólagos, mert semmi sem az, minden az emberiség közös tulajdona, valami mégis jobban vonatkozik ránk, valami, ami a húsunkban, vérünkben, csontjainkban van, s azzá tett minket, amik vagyunk, s amilyenekké leszünk… Ma India négyszázmillió önálló férfi és nő, s minden ember más, mint a többi, mind a gondolatok és érzések egyedi univerzumában él. Ha ez így van a jelenben, mennyivel nehezebb felfogni egymást végtelen sorban követő emberi lények sokarcú múltját. Valami mégis összekötötte, s ma is összeköti őket. India földrajzi és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Emlékezések Európa

Európa, Budapest, 1981
828 oldal · ISBN: 9630723042 · Fordította: Gáthy Vera

Hence>!

Különös érzés arra gondolni, hogy a történelem legnagyobb katonai hódítója valamiféle buddhizmus követője volt.

Hence>!

Amerikáról mondják, hogy minden szabványosítás és egységesítés ellenére az ellentétek országa. Akkor vajon Indiát mennyivel több ellentmondás és összebékíthetetlen ellentét jellemzi?

Hence>!

Valaki a napokban azt mondta, hogy a halál minden világra jött ember születési előjoga.