Keresztes ​háború Európában 13 csillagozás

Dwight D. Eisenhower: Keresztes háború Európában Dwight D. Eisenhower: Keresztes háború Európában Dwight D. Eisenhower: Keresztes háború Európában

1945. ​május 7-én Jodl tábornagy a szövetségesek rheimsi főhadiszállásán aláírta a német fegyverletételi okmányt. Másnap éjfélkor Európában véget ért a háború, amely 1939. szeptember 1-je óta dúlt. E két dátum között európaiak, de nem csak európaiak milliói haltak meg. Az orosz ipar a Volgától nyugatra csaknem teljesen megsemmisült. A Rajnától nyugatra majdnem egész Európa több mint négy éven át egy megszálló hadsereg uralma alatt élt. A gazdasági élet lehanyatlott, az ipar tönkrement. A háború az Egyesült Államokat sem kímélte meg. Az amerikai nép sokáig azt hitte, hogy kimaradhat ebből a háborús konfliktusból. Kezdetben seki sem látta a küzdelem végét, sem azt, hogy ez mit követel meg mind az egyénektől, mind a nemzettől. Csak néhány hivatásos katona és előrelátó államférfi értette meg, hogy Amerikának gyökeresen át kell alakulnia, hogy úrrá lehessen az elképesztő veszélyhelyzeten. Ezt a folyamatot követhetjük nyomon Dwight D. Eisenhower visszaemlékezéseiből, aki végigharcolta… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1998
472 oldal · ISBN: 9630940434 · Fordította: Auer Kálmán
Zrínyi Katonai, Budapest, 1982
460 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633263069 · Fordította: Auer Kálmán

Jozsga35>!
Dwight D. Eisenhower: Keresztes háború Európában

A könyv utolsó két fejezetéig azt hittem,hogy egy 60-as,70-es években forgatott 2.világháborús amerikai filmet olvasgatok könyv formában,sőt az Utószó első néhány oldalán is a nyugati szövetségesek össznemzeti összefogásaként szenvedett megsemmisítő vereséget a hitleri Németország.Megértem,hogy a könyv első kiadását megelőző néhány évben-1948 előtt-már nem volt meg a "harmónia a közös ellenség bármi áron legyűrésére"a Szovjetunióval és az utószóban is utal a szerző a Zsukovval tartott baráti beszélgetései során az ideológiai nézetek különbözőségére! Ellentmondásosnak tartom a szerző fejtegetéseit is,amely során az állásaikat tartó németeket katonai analfabétának bélyegzi az 1945 téli-tavaszi hadjáratok idején,mert nem vonultak vissza,majd az utószóban részletes elemzést kapunk a hadseregek sávjaiban felállított védelem átjárhatatlanságáról.Számomra szintén érdekes megállapítás volt a légi eszközök esetében a nagy pontosságú felderítések és precíziós bombázások összehangolása infrastrukturális létesítmények ellen,mégsem világos hogyan nem tűntek fel a fogoly- és koncentrációs táborok,amelyek esetében talán lehetett volna ugyanezen taktikát alkalmazni.A könyv végén a Szovjetunióban tett ,1945 nyári látogatása során John fia pohárköszöntője kapcsán, csak megemlékezik a Vörös Hadsereg katonáiról,akik azért nagy részben kikaparták a gesztenyét 41 őszétől 43 nyaráig,amíg a nyugatiak fogócskáztak Rommel-lel a észak-afrikai félsivatagban,a későbbi években is lekötöttek egy-két hadosztályt a keleti fronton a tengeyhatalmak erőiből! Mindenesetre mégis jó könyv ,mert egy nagy stratéga kiváló emlékirata, közérthető megfogalmazással,adatdömping nélkül.Szerencsére kevés a könyvben a politikai összefüggések taglalása,amelytől kicsit tartottam az olvasás kezdetén,mivel mégis az egyik legismertebb későbbi amerikai elnök az író.

Dwight D. Eisenhower: Keresztes háború Európában

Miután pár nap alatt kiolvastam Montgomery emlékiratait, kíváncsian kezdtem el Eisenhower könyvét. A kezdeti lendületem azonban hamar megtört, az oldalakkal egyre lassabban haladtam, időszakonként pihentettem az írását. Egyre azon gondolkodtam, mi az amit hiányolok? Végül úgy a 300. oldal körül értettem meg: Eisenhower számomra túl elméleti módon számol be a hadműveletekről. Rengeteg érdekes dolgot ír a logisztika, hadtáp, hadszervezés, parancsnokok kinevezése területén – de nekem hiányzott valami a sokszor tekervényes mondataiból, amit a fronton szolgáló katonák alapján feldolgozott, modern történészi művek adnak. Végig azt éreztem, hogy egy kívülálló személy beszámolóját olvasom, aki nem volt benne a harcok sűrűjében.
A könyvvel kapcsolatban érdemes kiemelni, hogy nagyon jó térképeket tartalmaz. A fordítás érezhető, hogy a kádár érában született, mert a “hazafias” szó többször dőlt betűvel ki volt emelve, ami nálunk más jelentés tartalommal is bírt (lásd: Hazafias Népfront). Végül egy dolog még zavart, hogy Eisenhower szinonimaként tekintett a szovjet és az orosz szavakra – ma már tudjuk, hogy például az orosz veszteségek nem voltak azonosak a szovjet (vagyis ukrán, grúz, kaukázusi népek, stb.) veszteségeivel.

robertbardos P>!

A brit lakosságból – a nagyvárosok lakói és a gazdag osztályok kivételével –, hiányzik a faji öntudat, amely oly erős az Egyesült Államokban. A kisvárosi angol lány ugyanolyan szívesen elmegy moziba vagy táncolni egy négerrel, mint bárki mással, amit katonáink nem tudtak megérteni. Gyakran került sor verekedésre, és fehér katonáinkat még az is meghökkentette, amikor látták, hogy a brit sajtó szilárdan a négerek mellett foglal állást.

60. oldal (Zrínyi, 1982)

robertbardos P>!

Nagyon is jól ismertem Pattont, tudtam, hogy szereti hallgatóságát elképeszteni fantasztikus kijelentéseivel. Sokan, akik azt hitték, hogy jól ismerik, sosem jutottak túl a látványos külsőségeknek azon a burkán, amellyel állandóan és gondosan körülvette magát. De lényegében éles elméjű katonai vezető volt, aki állandóan kivívta alárendeltjei tiszteletét. Kora ifjúságától kezdve egyetlen célja volt, hogy sikeres harctéri parancsnok legyen. Emiatt a hadtörténet szenvedélyes olvasója volt, és a múlt nagy hadvezérei voltak példaképei.

83. oldal (Zrínyi, 1982)

robertbardos P>!

Amikor harminchat hadosztály folytatott tevékenységet, az a probléma állt előttünk, hogy a partról naponta mintegy 20 000 tonna utánpótlást kellett szállítani az arcvonalra. Ezenkívül támadó éleink gyorsan mozogtak, gyakran 75 mérföldet tettek meg naponta. Az ellátószolgálatnak ezeket megrakott tehergépkocsikkal kellett utolérniük. Minden mérföldnyi haladás megkettőzte a nehézséget, mivel a hadtáp tehergépkocsijának mindig két utat kellett megtennie – oda-vissza –, hogy újabb szállítmányt vihessenek a csapatoknak.

robertbardos P>!

Az igazi hatalomátruházással az is velejár, hogy a parancsnok kész az alárendelt maradéktalan támogatására. Ezt nem szabad összetéveszteni azzal a nemtörődöm gyakorlattal, hogy egy kellemetlen helyzetről egyszerűen nem veszünk tudomást, remélve, hogy valaki majd megoldja. Az olyan ember, aki így cselekszik, alkalmatlan a vezetésre, mindig kész arra, hogy megfenyítse a beosztottját, aki mind a saját, mind a parancsnoka munkáját el akarta végezni, de közben valami olyat tett, ami balsikerrel járt.

43. oldal (Zrínyi, 1982)

robertbardos P>!

Rájöttem arra, hogy a parancsnokok kiválasztását, még háborúban is, gyakran csak felületes benyomások és általánosan elfogadott mértékek irányítják, és az embereket néha semmi más nem befolyásolja, mint egyszerűen a viselkedés. Azt is megtanultam, hogy csapatparancsnokokat, tekintet nélkül a kisebb hibákra, olyan emberek közül kell kiválasztani, akik a harctéri szolgálatot minden másnál többre becsülik.

44. oldal (Zrínyi, 1982)

robertbardos P>!

Montgomery két igen fontos tulajdonságban felülmúlhatatlan. Az egyik az, hogy gyorsan meg tudja nyerni az angol katonák odaadását és csodálatát, a másik az a harcászati képesség, amit “előkészített” ütközetnek nevezhetnénk. Az ellenséggel szembeni harcászati siker elérése érdekében gondosan, kínos lelkiismeretességgel és pontosan tanulmányozza az ellenség állásait, helyzeteit, s ügyesen használja fel saját páncéloserőit, tüzérségét, légierejét és gyalogságát.

robertbardos P>!

Semmi sem támaszt nehézségeket a szövetségesek között oly gyakran és oly könnyen, mint a felesleges beszéd – különösen, amikor az egyik lekicsinyli a másikat.

robertbardos P>!

A hűség és az eredményesség nem elég, titoktartásra, megbízhatóságra és józanságra is szükség van. Amikor embereinket nem ismertük eléggé, vagy nem próbáltuk ki őket, megbíztuk igen eredményesen működő titkosszolgálatunkat, hogy végezze el a szükséges vizsgálatot. Az egész személyi törzsemet, anélkül, hogy az illetőknek tudomása lett volna róla, heteken keresztül vizsgálták és ellenőrizték. Túl nagy kérdések forogtak kockán ahhoz, hogy a véletlenre bízzuk őket.

77. oldal (Zrínyi, 1982)

robertbardos P>!

Németország megszállt részein gyorsan meg kellett alakítani a katonai közigazgatást. Ha ehhez még hozzávesszük a nyugaton lévő óriási szövetséges erő ellenőrzésének soha véget nem érő adminisztratív részletkérdéseit, könnyen megérthetjük egy agyondolgozott törzstiszt kifakadását, aki ezt mondta: “Mindig azt hittem, hogy amikor a németek végleg leteszik a fegyvert, ezt egy nagy mulatással fogom megünnepelni. Most minden nap aszpirint szedek – és még csak az az örömöm sem volt meg, hogy mulattam!”