Biliárd ​a Dobray szállóban 4 csillagozás

Dušan Šarotar: Biliárd a Dobray szállóban

Dušan Šarotar (1968), szlovén író, költő, publicista, dokumentumfilmek, forgatókönyvek szerzője. Kiadó és lapszerkesztő Ljubljanában, kritikát, esszét publikál, irodalmi találkozókat is szervez.
Szülővárosa, Muraszombat nehéz időszakát, a második világháború utolsó évét, utolsó hónapjait, napjait idézi fel „Biliárd a Dobray szállóban” című regényével. A városból kivonulnak a német és a magyar csapatok, a szovjet erők torkolattüzei már kirajzolódnak az égboltra. Tito partizánjai is megjelennek a környéken. Ekkor tér vissza Auschwitzból a szerző nagyapja, akinek sorsában felidéződik a négyszáz muraszombati zsidó tragédiája. ŠŠarotar nemcsak történelmi dokumentumregényt ír az egykor virágzó polgárváros szlovén, magyar és zsidó közösségéről, hanem visszaadja a mindenkitől elfeledett határszéli Muraszombat sajátos, nyomasztó légkörét is. Ennek megtestesítője a bár és étterem, szálloda és kaszinó valamint bordély gyanánt egyaránt működő, ma is álló Dobray Szálló a város főterén.

Pro Pannonia, Pécs, 2012
168 oldal · ISBN: 9789639893641 · Fordította: Gállos Orsolya

Lendva · Muraszombat · Muravidék

Dušan Šarotar: Biliárd a Dobray szállóban

Csatlakozom az előttem szólókhoz: nem volt könnyű olvasmány ez a regény, nagyon nyomasztó volt végig. Egyedül az inspirált, hogy megtudjam, mi történt a 2. világháború vége táján a címadó hotelben, ugyanis kibővített-felújított utódjában, a Hotel Zvezdában szálltunk meg muravidéki látogatásunkon. (http://www.hotel-zvezda.si/)
Nem bánom, hogy csak utólag olvastam ezt a történetet, mert bizony nem szívmelengető dolgok történtek ott a „felszabadulás” előtt.
Zenei címekkel fut a három fejezet, de a tiszta dallamok, hangok belevesznek a kor és idő mocsaras ködébe, altatódaltól a nagy pannon zene falsuló hangjain keresztül a sztálinorgonák fülsüketítő zaja sérti fülünket. És csak gomolyog körülöttünk a ködös rossz idő, eltompulttá téve minden érzékünket. Nem tudni mi fog történni, mindenki várakozik, retteg, miközben a hatalom aktuális torz figurái „teszik a dolgukat” és cserélődnek a személyek a nagymúltú, de a jelen mocsarába süllyedő szálló billiárd asztalánál is.
Kár, hogy a történet eleje beleveszett a nyomasztó misztikumba, kevesebb elég lett volna. És kár, hogy nem lektorálták a könyvet, voltak benne hibák, amelyek megdöccentették az amúgy sem gyors olvasást. :-(

Uzsonna>!

Azt mondta, felfedezte magában a csendet, és most egyedül az által énekel, a lelkén átvonuló szélről beszélt.

Uzsonna>!

Anna és Buber gyakorta állt kora hajnalban a lendvai szőlőhegyen, a csúcson, a Hadik sírnál, ahonnan a legszebb kilátás nyílt a síkságra, és hallgatta a kettejük csendjét.

Kapcsolódó szócikkek: Lendva · Muravidék
Uzsonna>!

A Dobray Szálló kávéháza tele volt vendéggel, istentisztelet után ide tértek be egy pohárkára, a férfiak erős lendvai bort rendeltek és ásványvízzel keverték, asszonyaik és általában a hölgytársaságok édes regedei traminit fogyasztottak. A korábbi vendégek, akik már reggel óta itt üldögéltek a kávé meg a kötelező pálinka mellett, és nyugodt lélekkel elmulasztották az istentiszteletet, mert szívesebben morfondíroztak a híreken vagy nézegették az illusztrált német lapokat, most már a gulyást várták, amit hamarosan kihoznak majd a pincérek.

Kapcsolódó szócikkek: Muraszombat · Muravidék
Uzsonna>!

Azon az éjszakán talán a föld is magába roskadt, ahogy itt mondogatták, ha valaki magába zárkózott, elhallgatott és üres tekintettel meredt a világba. Örök idők óta ilyenek voltak itt az emberek, hasonlóak ehhez a csendes, békés és magába forduló tájhoz, amely mégis mindenkit megérintett, aki ide érkezett.

Kapcsolódó szócikkek: Muravidék