Volt ​egyszer rég… (Gyula Régen és Ma 8.) 1 csillagozás

Durkó Károly – Balla Tibor – Bagyinszki Zoltán: Volt egyszer rég…

A könyv sok gyulai lokálpatrióta összefogásával, munkájával a gyulai Kisvasút, a Harisnyagyár, a Tejporgyár, a Gyulai Kötőipar Vállalat, a gyulai BUBIV, a Vízgépészeti Vállalat, a Cementipari Vállalat, a Relégyár, a Gyulai Szabó Ktsz, a Gyulai Háziipari Szövetkezet történetét, valamint az 1-es számú Általános Iskola és a tanyasi, külterületi iskolák életét dolgozza fel. Gyula anno fejezetünkben Misley Ervin és Halmos Béla városról készült és eddig soha nem látott régi fotóival találkozhatunk. A könyv elején és végén régi reklámokkal jelent meg.

>!
238 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789638720542

Kiemelt értékelések

Csabi>!
Durkó Károly – Balla Tibor – Bagyinszki Zoltán: Volt egyszer rég…

Idegenben járva szokásom, hogy benézek a helyi könyvesboltba helyi kiadványok után kutatva, amiket máshol reménytelen beszerezni. Általában a város régi életét bemutató fotóalbumokkal szoktam gazdagodni. Így tettem nemrég Gyulán is, igaz, nem sok reménnyel, miután képen vágott a sok színes-szagos borító a boltban, de hamar rábukkantam az asztalkára, ahol a keresett művek meghúzódtak. Nem is akármilyenek. Már első ránézésre szép kivitelű, bivalyölő méretű albumok, nem is egy, végül ezt választottam.
A könyv valóban szép, rengeteg a kép, dokumentumok színesítik az anyagot. Mint kiderült a borító képe kissé megtévesztő, a kötet valójában Gyula város egykori vállalataira, intézményeire emlékezik, amiket zömében a ’90 utáni világ söpört el. Fejezetről fejezetre megismerhetjük a helyi kisvasút, az általános iskola, és sok iparvállalat (fene se gondolta volna, hogy ebben a kisvárosban ennyi vállalat működött) megszűnésének krónikáját. (Privatizáció, profiltisztítás, nagyjából ezzel a két fogalommal összefoglalható a vég.)
A gazdag képanyag mellett sajnos a szöveg már nem ennyire tartalmas. Helyiek írták a kísérőszövegeket, amik a legtöbb esetben inkább tényszerű felsorolásokra, műszaki adatok ismertetésére szorítkoznak (hát most tényleg, kit érdekel, hogy hány kg/fm volt a lefektetett vasúti sín tömege, és hány csavarral fogatták le?), ehhez képest kevés a személyes hangvételű visszaemlékezés, hadd ne mondjam, pletyka. Nem ártott volna bevonni a könyv készítésébe profi történészt, újságírót, akik felpofozták volna ezeket a lapos szövegeket. Ennek ellenére a könyv hű képet ad a város elmúlt jó száz évéről, bármelyik magyar település megirigyelhetné ezt a kiadványt. Arról nem is beszélve, hogy a gyulaiak biztos nagyobb élvezettel forgatják a könyvet, szerintem nincs család, ahol ne ismernének fel egy rokont a képeken.
Utánanéztem, ez a könyv egy sorozat része, aminek már 12 (!) része van. Csak elismerés jár azoknak a lelkes helyieknek, akik összegyűjtik ezt az anyagot és elérhetővé teszik mindenkinek.


A sorozat következő kötete

Gyula Régen és Ma sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában
Szentesi Zöldi László: Vörösterror Szolnokon
Verrasztó Gábor: Lövészárok Pasaréten
Orbánné Szegő Ágnes: A Heves megyei zsidóság története
Szilágyi Miklós: Az én Gyulám
Farkas Éva Imelda – Melega Miklós – Nagy Szilvia Andrea – Pál Ferenc: A szombathelyi domonkos rendi nővérek 1905–1950
Göncz László: Egy peremvidék hírmondói
Mészáros István: Ismeretlen vértanúk az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye XX. századi történetében
Csíki Tamás: Városi zsidóság Északkelet- és Kelet-Magyarországon
Buzás Kálmán: Volt egyszer egy kaszinó