Kínterhes ​évek 1 csillagozás

Dunajszky Géza: Kínterhes évek

A szerző első novelláskötetében az 1947/48-as évek eseményeit, a pusztító szárazság, a hontalanság és a kitelepítések fájdalmas időszakát dolgozza fel egy felvidéki magyar család története alapján. Azt az időszakot, amikor a csehszlovák hatalom, a Beneš-dekrétumok alapján, hontalanná tette a magyarokat saját szülőföldjükön. A megírt sorsok tükrében a 20. század derekának históriája, a Szlovákiában élő magyarság legkegyetlenebb napjai rajzolódnak ki: „Az eltelt 45 év alatt álmaimban mindig a falumban voltam, és mindig abban bíztam, hogy a hegytői agyagos, vörös föld fog majd síromban betakarni. Itthon szeretném örök álomra hajtani a fejem”, mondja az a kitelepített idős hegytői ember, aki sohasem tett le arról, hogy egyszer hazatérjen.

Eredeti megjelenés éve: 2011

AB-ART, Pozsony, 2011

Dunajszky Géza: Kínterhes évek

Sokkal jobb volt mint vártam. Egész érdekesen írja le a történeket, hogy élt meg egyes családi és közéleti eseményeket egy felvidéki parasztcsaládból való kisfiú. Azért tényleg hihetetlen, és kicsit szkeptikus is vagyok effelől, hogy minderre emlékszik, ami 2 éves korában történt meg.

AB-ART, Pozsony, 2011

Gabriella_Balkó

Tűrni és remélni méltósággal is lehet, ha nem válunk gerinctelen hízelgővé. Csak így lehet kivárni az alkalmat, hogy az ember változtathasson a sorsán.

119. oldal, A munka nem vár

Gabriella_Balkó

Életem egyik első emléke, amelyre a mai napig különösebb megerőltetés nélkül visszaemlékszem, húgom születése volt 1948 augusztusában.