Szerettem.
Szerettem Atlantát, a 12 éves kislányt, aki édesapjával él egy világítótoronyban, állatokról nevezi el a szeleket, a tengeri hullámokat meg Apa lemezgyűjteményei alapján osztályozza. Aki rádión keresztül mondja fel a leckét Kamillának, és Magda, a sakkbajnok receptje alapján citromos sütit süt édesapja születésnapjára. És megment egy sirályfiókát és egy kalandos út során visszaviszi őt családjához.
Szerettem Apát, aki különleges születésnapot rendez Atlantának, és palacsintát süt neki. Aki részt vesz a világítótorony-őrök sakkbajnokságán, és régi meséket mesél dédapja, Szindbád tengeri kalandjairól.
Szerettem Kamillát, Macskavölgy iskolájának tanítónőjét, aki gondot visel arra, hogy Atlanta ne maradjon le a tanulásban, és minden nap kikérdezi tőle a leckét rádión keresztül.
Szerettem Szindbád dédapát, és matrózait: Filipet, az entomológust, Flókit, a madarászt, Bjarnit, a tengerbiológust és Bragit, a térképészt. Ők mind azért maradtak „itt”, hogy a Feketekőn élő szivárványsirályokat megmentsék az orvvadászoktól.
Szerettem Eriket és Ragnart, akik Atlanta után hajóztak, hogy megmentsék és hazavigyék őt. És akik gondot fordítanak a tenger élővilágára és bálnavadászat helyett inkább az élő bálnákat mutogatják a turistáknak.
És szerettem Dunajcsik Mátyást, aki egy ilyen történetet elmesélt nekünk a szeretetről, családról, barátságról, az elmúlásról, elválásról.
És nem utolsósorban szerettem Gilicze Gergőt, aki csodálatos, hangulatos rajzaival kiegészítette a történetet.
Ajánlom mindenkinek: gyereknek, felnőttnek, fiúnak, lánynak egyaránt.
És most megyek Miles Davist, Nina Simone-t, Chet Bakert, Ornette Colemannt, Charlie Parkert és Leonard Cohent hallgatni.