Kilenc ​kéve hány kalangya? 2 csillagozás

Anekdoták a székelyekről
Duka János: Kilenc kéve hány kalangya?

Kitartó ​gyűjtőmunka, szüntelen érdeklődés és ambíció eredményeként született meg ez a gyűjtemény. A Csíkszeredában élő nyugdíjas Duka János az anyag jó részét tanfelügyelőként gyűjtötte össze a Székelyföldön, miközben sorra látogatta a vidéki iskolákat, s feljegyzett minden tréfát, adomát, falucsúfolót, melyet a székelyekről hallott. „Mindig szerettem a vidám, tréfás emberek társaságát – vallja Duka János-, és szívesen vettem részt ezek szellemfrissítő szórakozásaiban. Vonzódtam azokhoz, akik az élet ezerféle nehézségei ellenére is vidámak maradtak, megőrízték lelki egyensúlyukat, tréfás kedvükkel felderítették környezetüket. Nagyon sok vidám történetet, szellemes mondást hallottam, melyek megragadták érdeklődésemet. Ezeket nemcsak szívesen meghallgattam, hanem alkalomadtán tovább is mondtam.” Duka János gyűjteménye tehát nem hagyományos értelemben vett folklóralkotásokat tartalmaz, elsősorban nem a szakemberekhez, hanem az olvasók szélesebb tömegeihez szól. Hiányt pótol a… (tovább)

Kriterion, Bukarest, 1983
286 oldal

Lali P
Duka János: Kilenc kéve hány kalangya?

Duka János: Kilenc kéve hány kalangya? Anekdoták a székelyekről

Kedélyjavításra kiváló, többször használható.
Könnyesre kacagtuk magunkat rajta.

Lali P

Addig becsmérelte úton, útfélen az elöljáróságot egy izgága székely, amíg valaki besúgta, és perbe fogták érte. Következett a tárgyalás, végül a börtön.
Mikor bezárták, két szép fejőstehén maradt az istállóban. Felesége sokat szaladgált az ügyvédekhez, az elöljárósághoz, bírósághoz, hogy kiszabadítsa emberét, sokat költött, végül fájó szívvel, de meg kellett válnia a két szép fejőstehéntől.
A sok költség nem esett hiába, mert kevés idő múlva kiszabadult az ember a börtönből. Szeretettel ölelte meg hűséges asszonyát, akinek a kiszabadulását köszönhette, majd hátrament az istállóba, de szinte hanyatt esett meglepetésében, mikor az istállót üresen találta:
– Te asszony, hol van az én két szép fejőstehenem?
– Eladtam – felelte szomorúan az asszony.
– Eladtad? Miért?
– Kellett a pénz a költségekre, hogy kendet kiszabadítsam a börtönből.
– Hát ezután mit fogunk bé? – keseregte sírósan a férfi.
– Mit? – tette csípőre harciasan a kezeit az asszony. – Hát a pufánkat, Gyárfás, azt fogjuk bé!

Duka János: Kilenc kéve hány kalangya? Anekdoták a székelyekről