Csíki ​furfang 1 csillagozás

Duka János: Csíki furfang Duka János: Csíki furfang

Milyen volt, amikor Csíkborzsovát óriások lakták, a Szent Anna-tó vizéből a tündérek lágy éneke szólt és Ditróban még élt a titokzatos fekete asszony, a székely nép urus (orvosságos) asszonya? Duka János gyűjtései, mesefeldolgozásai mintha egy elveszett székely mitológia széttört cserepei lennének az írásbeliséget megelőző időkből.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagyapó mesefája

Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 2003

Uzsonna
Duka János: Csíki furfang

Mesék, mondák, anekdoták, történetek a Hargitán túlról, vagy éppen innenről. A címbeli furfang, körülbelül a kötet felénél bukkan fel (lehet, hogy ez is egy furfang?), de érdekes volt olvasni többek között az eredetmondákat, a hős székely asszonyok tetteiről szóló regéket is.

Uzsonna

Deszkát szállított két felcsíki atyafi az Olt mentén. Megunván a hosszas szekerezést, lekászálódtak szekereikről, és gyalog eregeltek szekereik után, miközben meghányták-vetették a világ sorát.
    – Milyen jó volna most egy korty itóka! – sóhajtott egyikük. Tíz lej elég nagy pénz, de szívesen megadnám annak, aki most engem megkínálna egy korty pálinkával.
    – Szaván fogom kijedet! – csillant fel társának a szeme. – Feleségem tett volt fel egy üveggel, abból a jó házifőtt pálinkából, amelyik olyan erős, hogy felrágja az ember torkát.

Hová lett a haszon?, 192. oldal