Pótolhatatlan ​Halhatatlanság! 10 csillagozás

A Vágtázó Halottkémek életereje
Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság!

Hajdan ​a Vágtázó Halottkémek extatikus élő fellépéseinek energiáját lemezre rögzíteni kivitelezhetetlen feladatnak tűnt – mégis sikerült. A VHK és utódzenekarainak esszenciáját írott formában megörökíteni épp ennyire lehetetlennek tűnt – mégis belevágtunk. A hőskorszakról, a szétválásról és az utódzenekarokról a tagok segítségével emlékezünk meg, egészen a Vágtázó Életerőig, vagyis a jelenig jutva, mindig egy-egy lépéssel közelebb kerülve a Titok megfejtéséhez.
A Vágtázó Halottkémek több évtizedes története megismételhetetlen, zenéjük egyedi, üzenetük agynyitogató.
A Vágtázó Halottkémek zenekar generációk számára jelentett mérföldkövet. Aki egyszer járt VHK-koncerten, többé már nem volt ugyanaz az ember. Nem is lehetett. A titkukat megfejteni a lehető legnagyobb kihívást jelentette egy zenei újságíró számára.
A VHK tagjainak személyes nyilatkozatai mintegy 100 fotóval.
Többek között megszólal még: Henry Rollins, Jello Biafra, Barcsik Géza (a VHK grafikusa)… (tovább)

Silenos, Budapest, 2011

mohapapa I

Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság! A Vágtázó Halottkémek életereje

Hajaj! Most hogyan írjak erről? Mert valaki írja már meg a mély szerelem vagy az igazi orgazmus milyenségét?
A VHK-val valami magyar filmben találkoztam először. Kaotikus volt, öncélú és visszatetsző. Aztán amikor megjelent első lemezük, „A halál móresre tanítása”, egy hanglemez boltban dolgoztam, és képtelen voltam végighallgatni. Évek múlva a „Naptánc” adott már valamit. Aztán a VCSSZ „Fohász egy lóhoz”-száma kezdte megértetni a lényeget. Ezerszer hallgatttam, munka közben, metrón, utcán sétálva, és mindig, mindig elkapott a lendülete: vágtatni, pörögni, repülni akartam tőle.
Egyszerűen elhiszem a Vágtázóknak, hogy van zene a zenén túl, van Világmindenség, Aki törődik velünk, van értelme az életünknek, nem csak a számlák kiegyenlítése, a csöpögő csapok megjavítása a tét, s hogy van élet a halál előtt.
Jól megírt könyv, kedvet csinál a zenéhez, fel is töltöttem az új Csodaszarvas és Életrő albumot a telefonomra!

De még mindig nem Vasváry-Tóth „Yes”-könyvének színvonala. Ezért a félcsillag minusz.

korne1

Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság! A Vágtázó Halottkémek életereje

Átszűrődik a sorokba rendezett őrület. Kibontakozik a megszerkesztett spirálban gyűrűző káosz, de persze emberek mondják el a gondolataikat, történetüket, amik kicsit másabbak egy átlagemberénél, akár még azt is lehet mondani, hogy máshogy normálisak. A VHK-ban elmerülni érdemes, nyitott elmével belevágtatni a zenekar kavalkádjába. Egy olyan ösvényen végiggyalogolni, ahol a nagy dzsungelt ők már kitaposták nekünk. Ebben segít ez a könyv, hogy bizony ez nem hejjegés és torzított gitár, ez küldetés és cél is.

Ratsui

Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság! A Vágtázó Halottkémek életereje

Nagyon olvastatja magàt, szuper könyv.
A VHK-t nem lehet megkerülni.

Noitsa

Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság! A Vágtázó Halottkémek életereje

Imádom a Vágtázó Halottkémeket, a legzseniálisabb zenekar, amit valaha hallottam, láttam. Akinek áradozok róla, mindig azt mondtam, hogy ez valahogy jóval több, mint zene, valamint hogy a koncerteken is olyan dolgokat, extázist élek meg, amit semmilyen más koncerten nem lehet (pedig rengeteg, és nagyon jó koncerteken voltam már életem során). Éppen ezért nagyon örülök, hogy van egy könyv, ami ugyanezzel foglalkozik: meg akarja fejteni, hogy mi az a titok, mi az a többlet, amivel Atilla, és persze maga a VHK rendelkezik. Szuper volt erről olvasni, és bepillantani kicsit a kulisszák mögé, ezáltal átélni azt, hogy mennyire szerencsés vagyok, hogy egy ilyen csoda részese lehetek, és ilyen boldog élményeket megélhetek, amiket a zenéjük, és a koncertjeik adnak. Ráadásul közösségteremtő ereje is van: nekem már rendes baráti társaságom, alakult ki a koncertes első soros fanatikus „Vágtázós cimborákból”.:) Még jó, hogy két hét múlva van a következő koncert, nem is tudnék most többet várni egy kiadós Vágtázásra! HEJ!:)

Juhász_Peti

Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság! A Vágtázó Halottkémek életereje

A könyv elolvasása után ugyanúgy megmaradt bennem az a kettős érzés, mint előtte a VHK-val és Grandpierrel kapcsolatban. Egyrészt a szerző tényleg megpróbálja átadni az olvasónak írott formában elég jól azt az őrületet, vagy sámáni zsenialitást (?), ami a bandából árad tokkal-vonóval, Rituális Színházzal. Amolyan riportszerűen bepillanthatunk a felszín alá egy olyan szubkultúrába a 80-90-es évekből, ami talán annyira progresszív, hogy kevesen értik. Én sem, de alapjában nyitott vagyok mindenre, ezért olvastam el a könyvet. Érdekes zenekaros személyes tapasztalatokat kapunk a Fekete Lyuk és a kelet – német klubok feelingjéről, az akkori rendőrségi vegzálásokról. Néhány szereplő példálózik az angolszász punk mozgalom meghatározó együtteseivel, úgymond párhuzamot állít, mintha ennek nyomán indult volna el ez az egész a hetvenes években a VHK tengely háromszögénél, de ez ungarische gulash, ez nem punk, teljesen más. Valamiféle performance jellegű, ami zenére is épül, egyfajta szinopszis, szövegek, rituálék, ősi- népi zenék és egyéni agyszülemények halmaza, vagy a közönség reakciókkal való összevetése. Talán ha a Kex csinálta hasonlóan. .. A VHK-t némileg a sámán világhoz párosítjuk, akkor bármennyire is fáj kimondani, muszáj a pszichedelikus tudatmódosítókról beszélni, mert e nélkül kurvára nehéz felszabadítani és megérteni ezt az „életerőt”, amit megpróbál sugallni a zenekar, vagy maga a nagyon korrektül felépített VHK könyv.Egy-két mariska mellett rajongóknak kötelező darab, zeneszerető emberkéknek mérsékelten ajánlott. Alternatív vagy punk vonalon érdeklődők azért olvassák el hogyan lesz a káoszból rétegzenei irányzat. Írásban ennél jobban szerintem nem lehet átadni az „élményt” erről a miliőről.

biktop P

Dudich Ákos: Pótolhatatlan Halhatatlanság! A Vágtázó Halottkémek életereje

Nagyszerűen megírt könyv, rajongóknak kötelező.

Ami nem kötelező, az a könyv befejezése után egy cikk elolvasása: http://mandiner.hu/cikk/20151010_jarna_neki_egy_kiados_…

Silenos KU

Ha megérte volna, Einstein is VHK-rajongó lett volna.

Kapcsolódó szócikkek: Albert Einstein · Vágtázó Halottkémek

Dudich Ákos:
– Mi a titka annak, hogy újra és újra megújul a VHK rajongótábora, generációkon keresztülívelve?
Németh László „Fritz”:
– Grandpierre Atilla. Nem vicc. Minket is ő tart életben. Ő a mi titkunk. Az ő titka pedig mi vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: Vágtázó Halottkémek
Silenos KU

A lélek újjászületése a legalapvetőbb folyamat, ami az emberiség jövőjét illeti. A kereskedelmi műzene, a gagyi, üzleti érdekeknek alárendelt műzene terjedése, egyes helyeken szinte kötelezővé tétele például nem más, mint egy lelki tömegkatasztrófa, atomtámadás a lélek önállósága, természetes forrásainak tiszteletben tartása ellen. Ezzel szemben az igazi népzene újjászületése Bartók óta, több mint száz éve tart. Ez az igazi népzene más, mint a megszokott, mert érzésvilága nincs alárendelve a modern világnak, mert tiszta forrásból, az élő Természet érzésvilágából, a végtelen, élő Világegyetem örök lelki értékeiből táplálkozik. Ez az igazi népzene újjászületőben van. Ezt jelzi Bartók és Kodály hatása a világra, a táncházmozgalom terjedése, a Muzsikás együttes WOMEX-díja, ami megfelel a zenei Nobel-díjnak, a Vágtázó Halottkémek „minden idők legjobb etno-punk zenekara” címe, és a Vágtázó Csodaszarvas őserejű világzenéjének népszerűsége, lásd például a MAHASZ Top 40 albumlistáját, amelyen a Végtelen Ázsia! és a szintén aranylemezzé vált Tiszta Forrás is jól szerepelt.

Kapcsolódó szócikkek: Vágtázó Halottkémek
LNB

A berlini fal leomlása után a kelet-európaiak sokkal könnyebben jutottak hozzá a nyugat-európai és amerikai hangzókhoz, és ebből kifolyólag a hajdan egyedi hangzású kelet-európai zenekarok egyre jobban hasonlítottak a nyugatiakra. A VHK-ból azonban sosem tűnt el ez a varázs, ez a szavakba önthetetlen tűz, amely különlegesség teszi a zenéjét.
(Jello Biafra)

LNB

De amikor országos elsők lettek, ez az idő is eljött! Meghallgattam őket, és éreztem, hogy van ebben a zenekarban lehetőség a világraszóló zenére.
(…)
Legelső, még a VHK-t megelőző, eredeti zenekari tervemnek az volt a lényege, hogy rendkívüli, mágikus, kozmikus hatású zenéket fedezzek fel, amelyek egészen rendkívüli hatással vannak az emberekre, amelyek varázslatos hatása alól szinte lehetetlen szabadulni, amelyek újjávarázsolják, kigyújtják bennünk az igazi emberi képességeket, kitisztítják világunkat, világító erővé válnak, és felröpítenek minket életünk teljes kivirágzásába. Amíg a VHK az emberiség teljes izzású életének megszületését hivatott kigyújtani, addig a VCSSZ a Természet, az élő Világegyetem izzó életerejének teljes erejű kigyújtására született. Felélesztjük a bennünk élő természeti erőket, úgy, hogy ettől az egész élő természet belerezdül és lángot kap, varázslatos átalakuláson megy át: átváltozik, felragyog, kivirágzik belső, emberi arca.

LNB

Minden más zenekarnál nagyobb dobás lehetőségét sejtettem meg. Álmaimban ott élt a zene kozmikus, mágikus, lenyűgöző erejének tudata és küldetése, és ennek a felfedezéséhez, kifejlesztéséhez kitartó figyelemre, fejlődésvágyra, életéhségre volt szükség. Rájöttem arra, hogy minden él, hogy az élet végső gyökere az őserő, hogy ez az őserő mindenben és mindenkiben ott lappang, és éppen ezért közösségben lehet igazán felfedezni és kibontakoztatni. Ezt adtam át a többieknek, hogy a világrengető, kozmikusan sorsszerűséget hordozó őserőkkel együtt, közösen fedezzük fel, és hajítsuk be őket a közönség közé, még nagyobb közösséget teremtve, a közösségi távlatokban még őrjítőbb távlatokra szárnyat kapó őserő még vadítóbb kiteljesedése felé.

LNB

Egy teljesebb, emberibb, mélyebb és elemibb, mágikus erejű, hajmeresztő csodákkal teljes, kozmikus érzésvilág értelmi megközelítésének igényéről, felfedezéséről, feltárásáról, átéléséről van szó! A természet legvégső titkainak folyamatos kihámozásáról, egyre mélyebb feltárásáról! Mert a zenénk a mindenség legvégsőbb titkaiból fakad, és ha nem onnan fakad, akkor felszínesebbé válik, elveszti „őserő” mivoltát, elveszti létjogosultságát, leegyszerűsödik, merevebbé, egyoldalúbbá válik, jó esetben felemelő megtisztulásra, rosszabb esetben különösebb szellemiség nélküli, ellaposodó, szokásszerű őrjöngésre, csapkodó-vagdalkozó testmozgásra, ahogy az a rutinszerű punk-, hardcore, metal, vagy egyéb koncerteken szokásos.

LNB

Én sokszor hallucinálom a zenét, hallom az éneket, és én csak megismétlem azt. Ez egy utazás, látom, hallom a zenét – én csak megyek utána.

LNB

Ha valami, akkor ez a zenekar magasan felette van mindenféle oldaliságnak, izmusnak és politikai koncepciónak. Elég, ha annyit mondok, Grandpierre Atilla akkora távlatokban gondolkodik, hogy a kereszténységre, így anblokk úgy tekint, mint az emberiség egy modern, rövid kifutású zsákutcájára. Az ő meglátásában 2000 év egy piciny kis szösszenet a történelemben.
(Para-Kovács Imre)

LNB

Ez a zene ego-trip, beszállással és kiszállással. Ki tudja, ki milyen mélyre merül benne.
A VHK zenéje bombatámadás 10 ezer méterrel a föld felszíne alatt, egy fénnyel elárasztott cseppkőbarlangban. A különböző vastagságú oszlopok hol szilánkokra pattannak, sikoltoznak, hol öblösen morogva visszahangzanak. Hatalmas zongorákat dobálnak le, és a cseppkőoszlopoknak emberarcuk van, amik mintha 1 millió év múlva olvadtak volna oda.