A ​lélek hosszú, sötét teadélutánja (Dirk Gently 2.) 191 csillagozás

Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Ő ​a világ első és egyben egyetlen holisztikus magánnyomozója, aki a maga érthetetlen módján fényt derít minden rejtélyre. Sőt, ha kell, napjában többször is megmenti a világot.
Amikor a Heathrow repülőtér kettes terminálján az egyik utasfelvételi pult a tetőn át kilőtt a magasba, narancsszínű lángtengert hagyva maga mögött, a szokásos csoportok igyekeztek magukra vállalni a felelősséget. Először az IRA, aztán a PFSZ, majd a Gázművek. Még a Brit Nukleáris Üzemanyagok Gyára is gyorsan kiadott egy nyilatkozatot, miszerint tökéletesen urai a helyzetnek, hogy az ilyesminek egy a millióhoz az esélye, hogy szinte egyáltalán nem tapasztalható radioaktív szivárgás, és hogy a robbanás helyszínén remek kis pikniket lehet csapni a gyerekekkel, végül azonban beismerték, hogy abszolút semmi közük a történtekhez. Semmiféle racionális magyarázatot nem találtak a robbanásra – egyszerűen ráfogták, hogy Isten műve volt. Igen ám, gondolta Dirk Gently, de melyiké? És mi volt vele a célja? Miféle… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1988

344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636894214 · Fordította: Kollárik Péter

Dirk Gently

Nuwiel P>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Fanatikus Douglas Adams rajongóknak kötelező darab, kevésbé elkötelezetteknek kihagyható, a brit humortól hidegrázást kapók pedig messziről kerüljék el. Én ugyan szeretem Adams könyveit, de nem ez lesz a kedvencem. Maga a történet lényege spoiler elég jó, de kissé kapkodósra sikerült a befejezés, és Thor (Adamsnél egyébként gyakran szereplő) alakja sem sikerült most olyan érdekesre.

(Apróság, hogy a 2016-os kiadás hátulján az első rész fülszövege olvasható. Kíváncsi vagyok, hogy sikerülhetett elkövetni ezt :D)

nope>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Az első rész nem igazán ragadott magával és mivel arra gyanakodtam, hogy talán csak rosszkor olvastam, hagytam egy kis pihenőidőt a második rész előtt. Sajnos rá kellett döbbennem, hogy nem rossz időszakban vettem kézbe, hanem ezt egyszerűen nem nekem találták ki.
A lélek hosszú, sötét teadélutánja minden volt, ami megfelel a címnek, csak sajnos nem a jó értelemben. A fő karaktert, Dirk Gentlyt egyre jobban utáltam, ahogy haladt előre a történet, míg az egyetlen szereplő, akinek a sorsa valóban érdekelt spoiler, relatíve kevésszer bukkant fel a lapokon. Eközben volt rengeteg felesleges rizsa, indokolatlan sasok és habár eddig meg voltam róla győződve, hogy szeretem az angol humort off, ezen talán összesen háromszor, ha halványan elmosolyodtam.
Eléggé szenvedtem olvasás közben, csak az utolsó 50 oldalon lendült fel kicsit a történet, hogy aztán hirtelen véget is érjen, nyitva hagyva pár kérdést. Az utolsó 50 oldal első 40 oldala miatt adok neki három csillagot, de elbizonytalanodtam, hogy akarok-e én még Douglas Adamstől olvasni off.

mandris>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Hihetetlen, de igaz: befejeztem egy régebben elkezdett sorozatot. A dolog szépséghibája, hogy a sorozat mindössze kétrészes, de ez csak minimális mértékben von le az esemény értékéből. Maga a könyv egyébként nem volt semmi különös, Douglas Adams hozta a tőle elvárható színvonalat és stílust, bár emlékeim szerint az első rész egy fokkal jobb volt, a Galaxis útikalauz pedig még inkább. De hazudnék, ha azt állítanám, hogy nem szórakoztam jól, mégpedig végig. Maximum néhány jelent volt, aminek vártam a végét.
Summa summarum: DA szórakoztatni akart engem ezzel a könyvvel, hát hagytam magam. Se több, se kevesebb nem történt. De néha ennyi is éppen elég.

Gyöngyi0309>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Az első rész nagyon nem fogott meg, de ez most nagyon jókor jött, majdnem egyhuzamban végigolvastam. Dirk még most is fura figura, ami annyira nem feltűnő,mert a többi karakter is elég elborult…A történet könnyed, belekeveredik Thor és Odin is.
Douglas Adams nagyon jól ír, olvasmányos, nem szájbarágós, de nem is kell atomfizikusnak lenni ahhoz, hogy megértsük. Jövőre már tényleg sort kerítek a Galaxis útikalauzra is.

girardella>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Néhány évtizeddel ezelőtt mint nagy galaxis útikalauz stopposoknak-rajongó, megvettem a Dirk Gently holisztikus nyomozóirodája című könyvet is, ami emlékeim szerint szintén egész jó volt. Most, így kb 30 évvel később megörültem, hogy van ennek második része is. Ebben maga Dirk Gently már nem volt annyira szimpatikus (nem hinném, hogy rábíznék akármilyen ügyet is), nála már csak Thort kedveltem kevésbé. A sasok egyre jobban idegesítettek, a hűtőszekrény- és a Coca-Cola-automata vonal viszont tetszett:-) Összességében nem volt átütő élmény, de a humor és a Douglas Adams iránti tisztelet, na meg a könyv címe miatt igazán megérdemli a 4 és fél csillagot.

Papusz>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Ötcsillagos marhaság, ahogy azt ettől a bácsitól megszoktuk :)

altagi P>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Az első rész jobban tetszett, és ez a regény ahhoz képest 4,5 csillag, nem az univerzum többi regényéhez képest…
Eleve a címe: évek óta szemezünk egymással, lehet ennél zseniálisabb könyvcímet kitalálni? Aztán a belbecs: olyan messziről indul a történet, hogy nehezen lehet felfogni miképpen jutunk el Mr Odwinnel és az enyhén értelmi fogyatékos Thor fiával a Valhallába, de sikerült. (Természetesen ez a regény volt előbb, nem az Amerikai Istenek, mostanában ez már a sokadik ilyen, amikor olyan sorrendben olvasom, hogy először az utánérzés, aztán az eredeti.)
A vége megkínzott, sehogy nem tudtam ilyen mértékű sastartalommal és a gonosz, visszatérő hűtőszekrénnyel kibékülni, se a Coca-Cola automatával. Azok már úgy soknak bizonyultak, és ez választja el a tökéletestől ezt a regényt.

Bet>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Ez mi volt? :D Én ezt most nem igazán értettem, de lehet nem is kellett. Angol humor, az elborult fajtából. Abszurd, misztikus társadalomkritika istenekről, angolokról, őrültekről. Érezhetően sokrétű lehet a jelentése, de ha akarjuk, úgy is tekinthetünk rá, mint egy nagy hülyeségre. Egyik alapja talán a holisztika és a pillangóeffektus, a világegyetemben minden mindennel kapcsolatban áll, összefügg, nincsenek véletlenek, így nincs min meglepődni. Filozofálásra, és könnyed kikapcsolódásra is alkalmas.

Berike>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Első könyvem Douglas Adams tollából. Szoknom kell a stílust, nagyon eltér attól, amihez eddig szoktam. De semmi gond – érdekes az író stílusa, néha jókat derültem a fordulatokon, a humoron – nagy rajongója vagyok a fanyar angol humornak. El fogom olvasni a könyvet eredetiben is, mert bár jó a fordítás, sokszor nem tudja visszaadni az eredeti szövegben rejlő fordulatokat.

Rozsomak69>!
Douglas Adams: A lélek hosszú, sötét teadélutánja

Amikor láttam, hogy ez a trilógia legrosszabbra értékelt darabja, akkor kissé rossz előérzettel vágtam neki a könyvnek. És egészen a végéig ott is motoszkált ez a fejemben. De aztán ezt a motoszkáló érzést lecsapó sasként sodorta el a regény zárása.

Sokszor éreztem az első Gently regény közben azt, hogy Adams vélhetően megfáradt kicsit és már nem tud olyan eredeti és izgalmas lenni, mint a Galaxis utikalauznál volt. Ezt megvallom itt is sokszor éreztem. Ugyanakkor tényleg olyan zárást tudott összehozni, ami a lassan folydogáló és kicsit sután felépített történetet is helyrepofozta. Ez a történet még kevésbé sci-fi, mint az előző köteté, ugyanakkor azért az is benne van némileg. Izgalmakban és fordulatokban nincs hiány és minden főhösünknek szembe kell néznie az angol hidegvért és nemtörődömséget nem egyszer próbára tevő helyzetekkel és alakokkal. Ez még úgy is jól működik, hogy néha kifejezetten leereszt a történet folyamatosságának kereke. Ami ismét negatívum volt, hogy nem voltak olyan számban a fricskák és kiszólások, mint ahogyan azt megszerettem/megszoktam az írótól (bár az elején a repteres részben azért odatette magát e tekintetben is). Ezt mondjuk nem egy hatásos poénnal és szófordulattal pótolta. Ahogyan utaltam rá, a zárással és azzal fordulattal szinte teljesen megnyert magának.

A karakterek közül a főszereplőnk Dirk ismét egy olyan antipatikus, szélhámos alak, akinek megoldásai és gondolkozása mégiscsak mosolyra fakasztóak. Ugyanez igaz Kate-re is bár ő korántsem szélhámos, de a gondolkozása megnyerő és nem egyszer jó kedvre derített. Az Isteneket viszont szörnyen kezelte a szerző. Azok a részek és azok a leírások tompák, szinte élettelenek voltak, de legalábbis teszetoszák. Az antagonisták ötletesek és azt gondolom itt fedeztem még fel egy erőteljes kiszólást az írótól.

A dialógusok többsége most is remek. Leginkább a Kate és a Dirk közötti párbeszéd, amit nem lehet eléggé dícsérni. Az nagyon feldobta a kötetet. Persze úgy általában is jók a dialógusok, de az csúcs volt.

Szóval összegzésként nagyon jó kis írás lett a végére és Adams rajongóknak vagy a szatirikus fantasztikus irodalom rajongóinak messzemenőkig tudom ajánlani. Irány a záró kötet.

Frank_Waters I>!

Aligha lehet véletlen, hogy a földkerekség egy nyelvében sem találkozunk a következő kifejezéssel: „szép, mint egy repülőtér”.
A repülőterek rondák. Némelyikük iszonyúak ronda. Némelyikük már olyannyira ronda, hogy csak különleges erőfeszítés eredménye lehet. Ez a rondaság abból ered, hogy a repülőterek tele vannak fáradt és ideges emberekkel, akik épp most tudták meg, hogy a csomagjaik Murmanszkban értek földet (ez alól a szabály alól a murmanszki repülőtér az eddig ismert egyetlen kivétel), s az építészek a terveikben megpróbálták visszaadni ezt az érzést.

pulse>!

… bődületes hajlammal rendelkezett arra, hogy eltévedjen vezetés közben. Ez főként Zen típusú navigációjának volt köszönhető, ami egyszerűen abból állt, hogy keresett egy olyan autóst, akiről látszott, hogy tudja, hová megy; és azt követte.

Kapcsolódó szócikkek: zen
Szelén>!

– Ma olyan napom volt, aminek a végén még Assisi Szent Ferenc is végigpofozná a kisdedeket.

Kapcsolódó szócikkek: Assisi Szent Ferenc
Papusz>!

Senkit sem ölnek meg ebéd előtt. De tényleg: senkit. Az emberek egyszerűen nem képesek rá. Először is kell egy jó kis ebéd, hogy a vércukor- és vérszomjszintünk megemelkedjen.

4. fejezet

cherryd>!

Miért nem képes senki sem a pizzát házhoz vinni? Miért nem képes senki sem megérteni, hogy egy pizza alapvetô természetéhez tartozik, hogy forró kartondobozban az ember lakására vigyék ki? Amit egyszerûen fel kell vágni, és a zsírpapírban levô pizzát, szépen feldarabolva, összehajtogatva, a TV elôtt bekapni? Mi volt az az alapvetô gubanc ezeknél az ostoba,
beképzelt, rest angoloknál, hogy még ezt a mégoly egyszerû alaptörvényt sem voltak képesek megérteni?
Egyedül ez volt az a frusztáció, amit nem tudott az angoloknak megbocsájtani, és cserébe leglább havonta egyszer, amikor a dolog különösen lehangolta, felhívott egy pizzasütôt, megrendelte a legnagyobb, legpazarabb pizzát, ami csak le tudott szóban írni -pl.pizza, egy extra pizzával a tetején-, és végül, szép finoman, megkérte ôket, hogy hozzák ki.

Kapcsolódó szócikkek: angol · pizza
Hippoforaccus>!

– Egyetlen magándetektív sem néz ki úgy, mint egy magándetektív. Ez a szakma első szabálya.
– De ha egyetlen magándetektív sem néz ki úgy, mit egy magándetektív, akkor honnan tudják a magándetektívek, hogyan nem szabad kinézniük?

Kapcsolódó szócikkek: magándetektív
Pi_Wo>!

A lehetetlen dolgok gyakorta olyan kapcsolatokban állnak az igazsággal, amikkel a csupán valószínű dolgok nem rendelkeznek.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · lehetetlen
Frank_Waters I>!

Ó, csak sajnos rosszkor jöttél. Épp most tettem fel az edényt, és azon gondolkodtam, hogy iszom egy csésze valamit, és utána megölöm magam, de aztán azt mondtam magamnak: várj még néhány napot Tsuliwa… Tsuwila… Swuli… Tsuliwaënsis – sosem tudom rendesen kiejteni a saját nevemet, amikor magamhoz beszélek, és ettől már a falra mászom […]

26. fejezet

Maya>!

Dirk összevonta a szemöldökét, és elgondolkodva nagyot szívott a ceruzájából.

altagi P>!

– A nevem Kate Schechter. Van benne két cé, két há, két e, valamint egy té, egy er meg egy es. Ha mind ott van, a bankot nem fogja érdekelni a sorrend. Szerintem ők sem tudják.

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Dirk Gently sorozat · Összehasonlítás