A ​kétség lazaca 132 csillagozás

Egy utolsó stoppolás a galaxisban
Douglas Adams: A kétség lazaca Douglas Adams: A kétség lazaca

A ​kétség lazaca annak a regénynek a tíz fejezetét tartalmazza, amelyen Douglas Adams 2001. májusi halála előtt dolgozott, emellett pedig egy lenyűgöző gyűjtemény, amely az imádott Macintosh számítógépéről lementett anyagokból áll.
A kétség lazaca cselekménye ugyanolyan talányos, mint a címe, és Dirk Gently egyszerre követi benne egy fél macska és egy színész nyomait, akinek hirtelen felbukkanása talán nem is olyan véletlen, mint ahogy tűnik. A pizzafüggő nyomozó mellett szerepel még Thor, a Vihar ősi északi istene, Dave Dave-Landből és egy szerfölött bizonytalan orrszarvú, akit Desmondnak hívnak. A további kitalált történetek közt találjuk még az „Ifjú Zaphod biztosra megy” című darabot, amelyben feltűnik a Galaxis-könyvek csillagközi sztárja, valamint a „Dzsingisz-kán magánélete” című opust, amelyet Graham Chapmannel közösen írt, s amelyben egy portyázó, barbár gyilkos érzelmi szükségleteit ismerhetjük meg.
Az egyéb dokumentumok közt különféle Douglas Adams-írásokat… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2002

GABO, Budapest, 2017
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636896676 · Fordította: Gedeon Béla
GABO, Budapest, 2002
294 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639421618 · Fordította: Gedeon Béla

Nuwiel P>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Imádom Douglas Adamst. Amikor legelőször olvastam az Útikalauzt, még nem igazán értékeltem az angol humort, de egy barátom noszogatására megnéztem a Halló, hallót, a Csengetett, mylord?-ot és az Oh, Doctor Beechinget, több Monthy Python filmet és a Doctor Who új évadait, és elkezdtem érteni és értékelni ezeknek a fura angoloknak a humorát. Adams viszont közülük is a legfurább, abszurd gondolatmenetei amellett, hogy szórakoztatóak, rendkívül elgondolkodtatóak is. Ez a könyv szép emléket állít neki azzal, hogy mindenféle írását összeválogatva megmutatja, milyen sokoldalú ember is volt ő amellett, hogy megírta az Útikalauzt.

Kalyber I>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Ez egy igen vidám és egyben igen szomorú könyv is. Az egyik legjópofább írót ismerhetjük meg még jobban, de milyen kár, hogy épp a halálának apropójából.
Sokszor felmerülnek a jövőbeni tervei, amikre már nem kerülhetett sor. Mint ahogyan a Kétség Lazacának befejezésére sem. Nagy kár érte.
De legalább ezzel a kötettel vigasztalódhatunk. A félbemaradt regény így is élvezetes, hiszen szerintem Adams zsenije sosem magában a történetben rejlett, hanem annak tálalásában. És egy kis szelet csokitorta is olyan finom, mint egy egész.
Ezúttal -kivételesen- őszintén remélem, hogy eltussolt ufótevékenységről van szó, és a szerző csak egy másik bolygóra költözött…

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Öt csillag és kedvenc, de bárcsak ne így jelent volna meg. Ahogy a Galaxis útikalauz stopposoknak trilógiával rajongója lettem, mint írónak, most úgy lettem rajongója, mint embernek. Belegondolni is fájó, hogy micsoda cikkeket, véleményeket olvashatnánk tőle az elmúlt 9 év technikai fejlődéséről, és főleg micsoda regények születtek volna.

kytty0494>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Mint önálló könyvet senki ne olvassa el, ezt csak és kizárólag Douglas Adams rajongóknak kell. És nekik is szól igazából. Olvastam az összes könyvét és sokáig nem akartam ezt elővenni, mert tudom, hogy miről szól.
Túl fiatal volt még a halálhoz.
Ez a könyv egy szép emlék, amit kár kihagyni az igazi rajongóknak, de akinek nem tartozik a kedvenc írói közé, az nem fogja élvezni.

Sceurpien I>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Ez a kötet tette még különlegesebbé a kapcsolatomat a szerzővel. Kiderül benne, hogy mennyire szétszórt és idióta a valóságban is, képes esszét írni nonszensz poénokról, amiket a halála után a sokadik Apple gépének titkos mappáiban találnak meg. Szinte mindegyik ide gyűjtött mű egyedi, és bár nem kapcsolódnak össze, tudat alatt egyre jobban megismerjük a szerzőt, és ennek az egész kötetnek ez az egyetlen célja.

Cella>!

Minden ízében Douglas. Zseniális

kte P>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Ez a könyv nem teljes regény, hanem Douglas Adams közzétett, valamint félkész írásaiból, előadásaiból és magánleveleiből válogatták össze. Ismertem a Galaxis útikalauz stopposoknak és a Dirk Gently sorozatát, de nem sokat tudtam magáról az író személyéről, ez a könyv őt is megismertette velem.
Az eleje lassan indul, az előszónak is előszava van, aztán egyre jobban tetszett. Vannak egészen rövid, akár egy oldalt sem kitevő szösszenetek, melyek a maguk nemében tökéletesek. Örkény Egyperceseihez tudnám hasonlítani őket, de miért is kellene tennem? :)
A már elkészült részletek alapján biztosan jó lett volna a következő része mindkét sorozatnak, illetve a Dave-Landben is sok lehetőséget látok.
A levelekből és e-mailekből egy nagyon rokonszenves, mélyen tudományos érdeklődésű, állatvédő, számítástechnika és kütyüimádó, filozofikus hajlamokkal megáldott férfi rajzolódik ki, akit korán elvitt a szívinfarktus, itthagyva rengeteg kidolgozatlan ötletét, valamint feleségét és kislányát. :(
Nem voltam benne biztos, hogy el akarom olvasni az Utoljára láthatót (a többi könyvét már olvastam), de ezek után valószínűleg nem fogom kihagyni.

Riam>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Bár műveinek nem vagyok feltétel nélküli csodálója, de emberként e kötet olvasása közben mindenképpen megszerettem. Kár, hogy nincs már közöttünk… Távozásával nem csak az irodalmi, hanem a tudományos világ is sokat veszített. Egynémely megállapítása a technikai fejlődéssel (különösen az általa olyannyira kedvelt informatikával) kapcsolatban annyira találó, hogy annak csak az lehet az oka, hogy a jövőből érkezett… Vagy az űrből.

Gergő_80>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Mint minden Douglas Adams mű, amihez eddig szerencsém volt, ez is zseniális.
Olyan mint egy angol humorral fűszerezett füves könyv. Istenhitről, a technikai fejlődésről, a teázásról vagy épp rájalovaglásról. Közben egyre jobban megismerni véltem az írót, az embert. Rajongója lettem.
Szórakoztató és egyben nagyon szomorú könyv ez. Befejezetlen életmű. Rengeteg ötlet maradt a fiókban… És most ebbe a fiókba kukkanthattunk be kicsit.
Szigorúan ajánlott.

Kohner_Attila>!

Douglas Adams: A kétség lazaca Egy utolsó stoppolás a galaxisban

Általában sosem veszek (a kezembe) olyan regényt, amit a szerző halála után adtak ki, innen-onnan összekapargatott fércmaradványaiból. Tök rossz érzésem van attól, hogy azt látom magam előtt ahogy az elhunyt temetése után nem sokkal a kiadók, ügynökök meg rokonok spajszerral feszegetik az íróasztalfiókokat, meg próbálgatják feltörni a laptop jelszavát csak hogy még egy bőrt le lehessen nyúzni az alkotó sikerességéről. Azt tartottam mindig is, hoggy ha a szerző úgy érezte volna, ki akarja adni mert már van olyan állapotban a dolog, akkor nem a fiókja mélyén őrízgetné.

De ez mégis csak egy Douglas Adams posztumusz könyv, aki meg a valaha volt egyik legnagyobb zseni, szóval muszáj volt megvennem és belekezdenem. És nem bántam meg. Bár a fenti érzésektől továbbra is nehezen szabadulok (ezért is a -2 pont), de az is tény: kár lett volna ha ezek az írások nem kerülnek közönség elé (még akkor is ha DNA másképp gondolja).

Ez tulajdonképpen interjúk, ajánlások, cikkek, mininovellák gyűjteménye, meg egy Dirk Gently regénykezdemény. És szinte mind nagyon jó. Az interjúk is élvezetesek, szerintem vele bárki jó interjút tudott volna csinálni. A Keksz című kis pamfletecske meg a legviccesebb és egyben bájosan életszerű dolog, amit valaha olvastam. Legszívesebben kinyomtatnám, magamnál tartanám, hogy ha kedvem szottyan mosolyogni elővehessem és újra elolvashassam.

Köszönjük DNA ezt a rövid, de feledhetetlen pályaívet. Olyan kár azokért a művekért amiket veled együtt elvitt a szívroham immár 19 éve.

Gregöria_Hill>!

A hotel boltjában két tűrhető könyv volt – mind a kettőt én írtam.

gyurmapok>!

Kitaláltam egy szabályrendszert, ami a technológiával kapcsolatos hozzáállásunkat írja le:

Minden, ami létezett a világon, amikor megszülettünk, az normális és hétköznapi és a világ működésének természetes része.
Minden, amit tizenöt és harmincöt éves korunk között találnak fel, az új és izgalmas, és forradalmi, és talán karriert lehet csinálni belőle.
Minden, amit harmincöt éves korunk után fedeznek fel, az a dolgok természetes rendje ellen való.

Nuwiel P>!

A sziámi macskák különleges megvetéssel tudnak nézni az emberre. Bárki, aki már véletlenül rányitott a királynőre, amikor az fogat mosott, tisztában lehet ezzel az érzéssel.

Kapcsolódó szócikkek: macska · megvetés
gyurmapok>!

Régen Isten volt a legjobb létező magyarázatunk, és ma már messze jobbak vannak. Isten ma már nem magyarázat semmire, hanem inkább olyasvalamivé vált, aminek önmagában van szüksége elképesztő mennyiségű magyarázatra.

dontpanic P>!

Douglasnek néhány ritka művésszel egyetemben (Wodehouse-t ismét beleértve) megvan az a képessége, hogy befogadója azt érezze, hozzá beszél, és csakis egyedül hozzá: azt hiszem, ez részben megmagyarázza „rajongótáborának” óriási erejét és vonzalmát, ha használhatok ily felháborító kifejezést. Ha az ember Velázquezt csodál, Mozartot hallgat, Dickenst olvas vagy Billy Connollyn nevet, hogy hasraütésszerűen mondjak négy nevet (mindig rengeteg energiát igényel, ha érvelés céljából kell hasraütésszerűen neveket mondanunk), tudatában van annak, hogy amit tettek, a világért tették, és az eredmény, természetesen, csodálatos. Ha az ember Blake-et csodál, Bachot hallgat, Douglas Adamset olvas vagy Eddie Izzard előadását nézi, úgy érzi, talán ő az egyetlen a világon, aki valóban érti. Nagyjából persze mindenki más is csodálja őket, de senki más nem kötődik hozzájuk így. Ezt most egy elméletnek nyilvánítom. Douglas műve magától értetődően nem egyenlő Bach magas művészetével vagy Blake vibráló, személyes világegyetemével, de hiszem, hogy az elméletem ennek ellenére igaz. Olyan ez, mint szerelembe esni. Ha Adams egy különösen üde fordulata vagy jelzője megüti az ember szemét és behatol az agyába, az ember meg akarja fogni a legközelebbi ismeretlen vállát, hogy megossza vele. Az idegen lehet, hogy nevetni fog, és tetszik neki az írás, de az ember magában azt mondja, hogy úgysem fogták fel a teljes lendületét és az értelmét, ahogyan ő – mint ahogy a barátaink (hál’ istennek) nem esnek szerelembe ugyanazzal a személlyel, akiről folyton-folyvást beszélünk nekik.

Stephen Fry: Bevezetés

gyurmapok>!

A vallás felépítését elképszetően érdekesnek tartom. Az viszont érthetetlen számomra, hogy máskülönben intelligens emberek komolyan veszik.

gyurmapok>!

A televíziós cégek nem tévéprogramokat készítenek a közönségnek, hanem közönséget szereznek a hirdetőiknek.

Gregöria_Hill>!

Ha nem volnék ateista, azt hiszem, katolikusnak kellene lennem, mert ha nem a természetes szelekció erői formálták a halakat, akkor minden bizonnyal egy olasz volt.

Riam>!

("Imádom a határidőket. Imádom azt a suhanó hangot, ahogy elhúznak mellettem")

gyurmapok>!

A megoldások majdnem mindig abból az irányból érkeznek, amelyből a legkevésbé várná az ember, ami azt jelenti, hogy nem érdemes arrafelé nézni, mert nem onnan fog jönni.