Anya ​kiáll és beszél 2 csillagozás

Anyák önmagukról, közéletről és aktivizmusról
Dósa Mariann – Udvarhelyi Éva Tessza (szerk.): Anya kiáll és beszél

Az ​itt szereplő aktivisták életének és munkájának egytől egyig az elhivatottság, a teherbírás, az önkritika, az együttérzés, a szolidaritás és egy jobb világba vetett hit az alapjai. Mindannyian tudatos érdekvédők: tudják, hogy miért küzdenek, és azt is, hogy ezt hogyan szeretnék elérni. A legtöbben másokkal együtt, közösségben dolgoznak, mert anyaként nagyon jól ismerik az odafigyelés, az együttműködés és a türelem szükségességét és erejét. Azt reméljük, hogy a kötet inspiráció lehet azoknak a nőknek és partnereiknek, akik egyszerre nevelnek gyerekeket és végeznek közéleti munkát, illetve hasznos fogódzó lehet azok számára, akiket foglalkoztat a gyerekvállalás gondolata, de tartanak az anyaság elszigetelő hatásától. A könyv reményeink szerint azok számára is példákat mutat, akik maguk kiváltságos helyzetben vannak és szeretnék jobban megérteni a közéleti szerepvállalásban akadályozott társaikat, hogy ezáltal empatikusabban, szolidaritással, partneri alapon tudjanak viszonyulni… (tovább)

Napvilág, Budapest, 2017
Napvilág, Budapest, 2017

furacs>!
Dósa Mariann – Udvarhelyi Éva Tessza (szerk.): Anya kiáll és beszél

Dósa Mariann – Udvarhelyi Éva Tessza (szerk.): Anya kiáll és beszél Anyák önmagukról, közéletről és aktivizmusról

Igényes kiadvány, tetszetős a borítórajz is. Szépen összeállították ezt, a tulajdonképpen interjúkötetet olyan anyákkal, akik valamilyen érdekvédelmi aktivista tevékenységet végeznek. Az anyaság megélésének egész változatos képsora bontakozik ki, miközben az is kiderül, hogy ki milyen ügyért harcol. Minden interjúalany tiszteletet ébreszt a maga munkássága iránt. Bár nem tudtam mindenkivel maradéktalanul azonosulni és volt néhány számomra taszító részlet is, mégis nagyon inspiráló, hogy léteznek itthon olyan emberek, akik tenni akarnak és tesznek is a közösségeikért – nem egyszer egész hősies módon. A szerkesztők maguk is aktivisták, már csak azzal is, hogy ezt a kötetet összeállították.
Engem most így a kötet végén különösen a roma nők, asszonyok mozgalmai érintettek meg, talán egyfajta öntudatra ébredés zajlik most a körükben. Tiszta szívemből szurkolok a baranyaiaknak és a Bódva-völgyieknek, kívánom, hogy az egész országban elterjedjen a mozgalmuk!

furacs>!

Úgy látom, hogy rég nem azt jelenti már a „képviselő” szó, amit 1989 után jelentett – hogy valaki képvisel engem. Szeretnék ezt visszakapni az emberek: hogy valaki arra figyeljen oda, ami őket zavarja – hogy jeges a járda vagy kutyaszar van az utcán. Nekem ezek az ügyek nagyon fontosak. Viszonylag könnyen meg is oldhatók, ha valaki veszi a fáradságot és foglalkozik velük.

Aliz_Vilma>!

Eleinte véletlenszerűen találkoztunk. Aztán megbeszéltük, hogy jó, akkor a következő héten ugyanitt, ugyanekkor folytatjuk. Aztán már annyiszor ültünk össze, hogy fölvetettem, hogy mi lenne, ha ezt rendszeressé tennénk és így segíthetnénk a helyi lakóknak. Így jött létre a Közöd Civil Társaság.

Badzsó Istvánné Angéla - Közöd Civil Társaság. (23. oldal)

Aliz_Vilma>!

Ami személyes, az egyben politikai is.
Ez nemcsak egy fontos feminista jelmondat, hanem a Közélet Iskolája egyik alapelve is. Hiszünk abban, hogy a személyes élethelyzeteket alapvetően meghatározza az aktuális társadalmi-politikai környezet, ezért a társadalmi változás elválaszthatatlan a személyes élethelyzet alakításától.

Szerkesztői előszó (10. oldal)

Aliz_Vilma>!

Úgy kell élnünk, ahogyan a tágabb politikai közösségünkről gondolkodunk, és közben nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy a személyes döntéseinket meghatározzák a közösségben uralkodó hatalmi viszonyok. Ez a hozzáállás segít felismernünk, hogy nem vagyunk egyedül a problémáinkkal, hogy mások is – gyakran nagyon sokan – vannak hozzánk hasonló helyzetben. Ha nem az egyént – saját magunkat – hibáztatjuk a sorsunk alakulásáért, hanem átlátjuk a rendszerszintű problémákat, akkor sokkal könnyebben megbirkózunk a kihívásokkal. Ezek a felismerések megteremtik az alapot a kollektív fellépés, a politikai cselekvés számára, ami az egyetlen út ahhoz, hogy változtassunk a kereteken, amelyek a társadalmi hátrányokat és a kiváltságokat létrehozzák.

Szerkesztői előszó (10. oldal)

Aliz_Vilma>!

Ahhoz, hogy hatékonyan felléphessünk a kirekesztés és az elnyomás ellen, jól kell ismernünk a társadalmi-politikai rendszereket, amelyek előidézik és fenntartják ezeket; és meg kell ismernünk az eszközöket is, amelyek segítségével felléphetünk a változásért. Mindeközben nagyon fontos az is, hogy megőrizzük a motivációnkat és a lelkesedésünket, hogy képesek legyünk hosszú távon, tégláról téglára felépíteni a társadalmat, amelyben élni szeretnénk.

Szerkesztői előszó (9. oldal)

Aliz_Vilma>!

Az, hogy a nők a közösségben egymás legádázabb ellenségei: mítosz. Egy nagyon káros mítosz, amelynek egyetlen célja, hogy saját magát beteljesítse – gyengítse a nők egymás iránti bizalmát és ezáltal a kollektív fellépésük lehetőségét.

Szerkesztői előszó (12. oldal)

Aliz_Vilma>!

Persze tudjuk, hogy a nőket az életük minden szakaszában szerénységre, visszafogottságra, alázatosságra tanítják – a családjukban, az iskolában, a munkahelyükön. Ezért fontos törekvés, hogy a nők váljanak jobb önérvényesítővé, hallassák jobban a hangjukat, képviseljék sokkal erősebben a saját érdekeiket. Ezzel együtt fontos erény és a közéleti munka elengedhetetlen összetevője az alázat – e nélkül nem működnek a demokratikus folyamatok és nem lehetséges a tevőleges szolidaritás, hiszen az erősebbek el fogják nyomni a többieket.

Aliz_Vilma>!

Nagyon szeretném, hogy többet kommunikáljunk. Akkor is kommunikálni kell, ha nem szeretem a másikat, ha az életfilozófiánk vagy a politikai meggyőződésünk nem egyezik. Ettől függetlenül kommunikálni kell, mert ha nincs kommunikáció, akkor semmi nincs. Akkor nem fogsz előrehaladni. Le kell ülni, meg kell beszélni, beszélgetve kell továbbhaladni, nem pedig elmondtam és pont.

Badzsó Istvánné Angéla - Közöd Civil Társaság. (30. oldal)

Aliz_Vilma>!

A sorstársaimnak azt üzenem, hogy legyenek nyitottak. Beszélgessenek sokat, olyan dolgokról is, amikről nem szívesen beszélnek, mert így fog megmutatkozni, hogy merre kell menniük. Soha nem tudhatják, hogy kivel hozza össze őket a sors. És ne adják fel. Soha. Mindig találjanak kapaszkodót. Legyen legalább egy ember, aki támogatja őket. […] Maradjanak mindig erősek. Soha ne azon gondolkodjanak, hogy valami miért alakult úgy, ahogyan, hanem azon gondolkodjanak, hogy hogyan tovább.

Badzsó Istvánné Angéla - Közöd Civil Társaság. (31. oldal)

Aliz_Vilma>!

Elkezdtem keresni a lehetőséget, hogyan tudok segíteni ezeken az embereken. Konkrétan rajtuk, mert nem akartam közvetett módon pénzt adni. […] Elkezdtem keresgélni, hogyan lehetne közvetlenül elérni a családokat. Bekapcsolódtam a Facebook-csoportba, ahol olyan civilek, mint én, összeálltak, hogy segítsenek. Nagyon intenzív és sokrétű munka folyt. […] Rajtuk keresztül kezdtem el azon gondolkodni, hogy ezt az aktivitást – ami nekem nagyon jól esett, és én teljes szívvel, munkával, pénzzel csináltam – hogyan lehetne egy kicsit tágítani, valamilyen általánosabb közéleti munka irányába. […] Ezért döntöttem amellett, hogy politikával fogok foglalkozni, és nem valamilyen civil szerveződésben dolgozom.

Baranyi Krisztina - Milla & Együtt (38. oldal)