Tükör, ​index, kuplung 82 csillagozás

avagy egy negyvenes nő vezetni tanul
Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung

A Tükör, index, kuplung korunk középkorú, magányos szinglijének bibliája. Annak a nőnek a története, aki 40 évesen meg akar tanulni vezetni, de nem tud sebességet váltani, nem érzékeli a holtteret és folyton elszédül. Annak a középkorú nőknek az egyszerre humoros, (ön)ironikus története, aki úgy érzi, láthatatlanná vált, eltévedt a nagyvárosban, nem tudja honnan jött, hová tart.

„Anélkül, hogy létezett volna szingli-kultúra, azért szinglik Ballingban is voltak. De nem csináltak belőle akkora felhajtást, Sonja is kibékülne a régi módival, mert a szingli-kultúránál semmi sem lehet idegesítőbb. Ezeket a hordákat különféle manőverekkel kilóra eladják, mint a vágómarhát. A szinglik ki-be járkálnak az éttermek ajtaján és fejükben hemzsegnek az online társközvetítők. Mindig egyedül, mindig éppen két szexuális kapcsolat között csörtetnek valahová, és vásárlás-központú beszámolóikkal azt hirdetik, hogy az embernek arra kell törekednie, hogy maga is fogyasztható legyen.”

Eredeti megjelenés éve: 2016

Park, Budapest, 2017
216 oldal · ISBN: 9789633553831 · Fordította: Kertész Judit
Park, Budapest, 2017
216 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633553237 · Fordította: Kertész Judit

Koppenhága · Stockholm · Dánia

Kuszma>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Kis dán mese az elidegenedésről. Nincsenek benne nagy dolgok – de hát a dolgok ugye úgyis azáltal válnak naggyá, hogy velünk történnek*. Nors zseniális húzása, hogy Sonja, a magányos negyvenes fordító életét egy sűrítésen keresztül mutatja be: Sonja ugyanis vezetni tanul, és hát ugye egy negyvenes nő egy autó belterében, harcban a sebváltóval, tükörrel, indexszel, kuplunggal, a kudarctól – mi több: a haláltól – való félelemmel… hát ez a helyzet egyfelől felidéz pár klasszikus hímsoviniszta tréfát, másfelől meg esszenciája mindannak, amiben Sonja élni kénytelen. Okos könyv, ami skandináv módra tág teret hagy a befogadó olvasatainak. Érzékeny portré Sonjáról, a nőről, „…aki nem találta a szavakat azokhoz, akiket a leginkább szeretett volna megszólítani”.

* Ilyen értelemben tehát téves ezt a könyvet Dánia-kritikaként olvasni, egyfelől mert egyetemes problémákról szól (Detroitban éppúgy játszódhatna, mint Koppenhágában), másfelől meg ugye ez pont az a szöveg, amire egy rutinos Szvoren Edina-olvasó azt mondaná, hogy „na bravó, irigylem a problémáitokat”. (Szerintem nagyon jó tréfa Nors részéről, hogy főszereplője épp népszerű véres skandináv krimiket fordít, miközben autós oktatójától retteg – ezzel finoman jelezve, hogy a valódi és mesterségesen konstruált félelmek között micsoda szakadék van.)

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Végre egy dán könyv, amit az első sorától az utolsóig szerettem!

Nagyon kedvelem a skandináv irodalmat, de a dán írók művei nálam valahogy mindig egy kicsit kilógtak a sorból és igazán egyik sem vált a kedvencemmé egészen mostanáig

Dorthe Nors skandinávokra jellemző letisztult stílusú és fanyar humorú regénye egy igazán szerethető történet egy negyvenes szingli nőről. Sonja meg szeretne tanulni vezetni, bár az elméleti vizsgát sikeresen letette, mindig a gyakorlattal gyűlik meg a baja, ahogy az élete összes többi területén is. Fordítóként dolgozik, azonban a testvéréhez és az anyjához, akiket a leginkább szeretne megszólítani mégsem találja meg a megfelelő szavakat. Bár a fordítói munkája miatt nap mint nap a legvéresebb svéd krimik világában él, a valóságban még a saját autósoktatójától, sőt a masszőrétől is retteg. Egyszerűen képtelen a saját kezébe venni az irányítást, pedig olyan egyszerű lenne, hiszen ahogy az autó sebességváltóján a hármasból egyenes vonal vezet a négyesbe, ő is minden súlyos következmény nélkül átvehetné a kontrollt a saját élete felett.

Sonja inkább édes-bús nosztalgiával vágyódik vissza a vidéki gyermekkora biztonságos közegébe, amikor még minden sokkal egyszerűbb és szerethetőbb volt. Amikor még közvetlen és szeretetteli kapcsolat volt közte és a nővére között. De Sonja kénytelen rádöbbenni, hogy az idő kereke könyörtelenül halad előre és ő bizony ott áll egyedül egy személytelen nagyvárosban, család és gyerek nélkül, ami persze nem jelenti azt, hogy innen ne léphetne tovább. Hiszen azáltal, hogy elfelejtette a jövőt, amit a jósnő jövendölt neki egyszerre korlátlan lehetőségek is nyílhatnak előtte. A kérdés már csak az, hogy mihez kezd vele.

Dorthe Nors főhőse minden esendőségével és furcsaságával együtt egy igazán szerethető, hús – vér figura, akin keresztül egy egészen más, de sokkal életszerűbb szinglilét bontakozik ki előttünk, mint amit a nagy amerikai álmot megtestesítő Szex és New Yorkból ismerhetünk.

giggs85 >!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Miután befejeztem Dorthe Nors Tükör, index, kuplung című regényét, két gondolat fogalmazódott meg bennem. Az egyik, hogy az ember hiába feltételezi azt, hogy jól ismeri magát, mindig érik meglepetések, hisz soha korábban nem gondoltam volna, hogy ennyire fog tetszeni egy negyvenes dán szingli nő eseménytelen hétköznapjait bemutató kötet, de mégis így történt. A másik pedig az, hogy érdemes nagyon odafigyelni a Nemzetközi Man Booker-díjra és az arra jelölt kötetekre, hisz a tavalyi díjat elnyerő Növényevő után az ideire jelölt dán kötet is igazi elsőrangú olvasmány.

Dorthe Nors számomra nem volt ismeretlen szerző korábban sem, ugyanis már olvastam tőle a Karateütés című novelláskötetet is, ami bár kedvencem nem lett, de azért pozitív emlékeket őrzök róla. A stílus és a nyelvezet hasonló ahhoz, és ami számomra újabb meglepetés, hogy mindez sokkal jobban működik regényként, mint a novellák kötött, szűk terében. És mielőtt rátérnék a könyv és a cselekmény bővebb bemutatására, egy dolgot még mindenképpen leszögeznék: a Tükör, index, kuplung korántsem csak egy szimpla „szinglikötet” – ami vicces, ám mégis reményt nyújtó módon akarja bemutatni ezt az egyre több embert érintő jelenséget –, hanem ennél jóval több. Ezt azért is tartom fontosnak megjegyezni, hogy csak olyan emberek vegyék a kezükbe, akik ezzel tisztában vannak, és erre számítanak, mert akik csak könnyedebb és felszínesebb szórakozásra vágynak, minden bizonnyal csalódni fognak.

Pedig az alaptörténet csalóka módon egyszerű. A vidékről Koppenhágába került negyvenes Sonja a fejébe veszi, hogy jogosítványt szerez, pedig nála keresve sem találhatnánk nagyobb antitalentumot a vezetés terén: nem tudja kezelni a váltót, nem látja a holtteret, fél a forgalomban, és gyakran szédül. Ennek ellenére szorgalmasan rója a kilométereket oktatója oldalán. De miközben figyeljük az ő szerencsétlenkedéseit, bizonytalankodásait, számtalan fontos témába botlunk: a párkapcsolati problémák bemutatása mellett belefutunk még a széthulló családok, széthulló barátságok kérdéskörébe, a dán vidéki és városi élet közötti ordító különbségekbe, a modernizáció veszélyeibe, valamint a rohanó idő visszafordíthatatlanságába. És közben mindenki megkapja a magáét ezzel az iróniával alaposan nyakon öntött 215 oldalon (Sonja, a családja, az ismerősei, de még a skandináv krimi is), egyre inkább többletjelentést kapnak az addig egyszerű humorfaktornak tűnő dolgok, mint például az, hogy hősnőnk nem tud váltani, és elfelejtette a jövőjét (értsd: nem emlékszik arra, hogy mit mondott neki egy jósnő).

A jelen eseményei (vagy inkább eseménytelensége) közé folyton beékelődik a múlt, ami különös dinamikát kölcsönöz a szövegnek, és közben egyre inkább kirajzolódik a főszereplőnk kapcsolati hálója, és egész addigi élete. A szerző Sonja szinglilétét egy kellemetlen, ám kibírható dolognak mutatja be, ám jól megfogja a középkorú (viszonylag) csinos és (viszonylag) egészséges nő esetében azt a körülményt, hogy hiába állnak még előtte évtizedek, de többé nem gyermek, nem fiatal. Azok a gondtalan idők, amikre visszagondol, soha többé nem jönnek, nem jöhetnek vissza, és ő ott van társ és gyermek nélkül, a jövőjére sem sokkal biztatóbb kilátással… Azt hiszem, hogy talán ez az egyik legszörnyűbb és legszomorúbb dolog az ember jövőjével kapcsolatban.

Véleményem szerint Dorthe Nors Tükör, index, kuplung című regénye tipikusan az az alkotás, aminek egyszerre van lehetősége arra, hogy mind a minimalista skandináv regények, mind a mélyebb, kortárs témák kedvelőinek a figyelmét elnyerje, de arra is, hogy különösebb visszhang nélkül kikopjon a köztudatból, egyszerűen csak azért, mert nem azokhoz jut el, akik valóban értékelni tudnák. Remélem, nem ez fog történni – én mindenesetre szurkolok neki. Na meg persze a Bookerhez is.

Bea_Könyvutca P>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

A Karateütés után Dorthe Nors ismét sokkolt ezzel a könyvével. A legjobb szó a „nyugtalanító”, amellyel ezt a könyvét jellemezném.

Kísértetiesen ismerős a gondolatok zűrzavara, amely a negyvenes Szonja fejében nap, mint nap kavarog. Miközben vezetni tanul, megpróbálja megérteni az életét, a napjait, mit ért el, elért-e valamit, és szereti-e azt az életet, amelyben él.

Bővebben: https://konyvutca.blogspot.hu/2017/11/dorthe-nors-ketszer.html

sztimi53>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Ezek az északiak annyira jól megjelenítik a first world problémáit és szinte mindent tudnak az elidegenedésről. Hiszen ha anyagi biztonságban, magas életszínvonalon élünk, mi máson is vekenghetnénk, mint az apró-cseprő bosszúságokon, amiket képesek vagyunk tragédiaként megélni. Mert azok is, tragédiák. Egy korosodó, vidékről elszármazott, magányos nő útkeresése városi környezetben. Szerettem a maga semmi nagyon fájdalmas, de ettől keserű az élet módján.

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Dorthe Nors egy különösen szép kis történetben mesél az egyedülálló nő életéről, álmairól és vágyairól, fájdalmairól A stílus tragikomikus, sok humoros epizóddal, de az olvasó a mögöttes tartalom súlyossága és szomorúsága miatt nem tud igazán szívből nevetni ezeken.

Baráth_Zsuzsanna P>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Sebességet váltani nem is olyan könnyű dolog. Persze, ha hamar megtanulsz vezetni, automatikusan megy, de annak, aki túl későn jut eszébe megszerezni a jogosítványt, elég komoly problémái akadnak az időzítéssel, az iránnyal és azzal a hatalmas forgalommal, amellyel szembesülni kénytelen az útján. Dorthe Nors Man Booker-díjra jelölt könyve természetesen csak a felszínen szól arról a fájdalmasan nehéz folyamatról, hogy egy nagyvárosi negyvenes szingli vezetni tanul, valójában a magányról és az elidegenedésről szól ez a regény, amellyel egyre többen szembesülnek, hiszen az egyedülállók száma rohamosan nő, amelynek nyilván ezer oka van, és ezek közül csak néhányra tud kitérni röpke kétszáz oldalon az írónő. Felkavaró drámáról van szó, amelyen látszik, hogy a mostanában nagyon divatos skandináv irodalom terméke, minimalista és letisztult a stílusa, hűvös távolságtartással mutatja be Sonja fejlődéstörténetét, harcát saját magával. Lehet, hogy velem van a baj, de nekem hiányzik a szenvedély, ezért hiába első osztályú alkotásról van szó (a Man Booker-jelölés elég komoly szakmai elismerés ugyebár), engem nem érintett meg annyira, mint gondoltam volna. Pedig a téma nagyon is aktuális, én pedig célközönség is lennék, hiszen negyvenes szingli vagyok, de engem szerencsére körülvesz az a szeretetteljes családi kör, amely nélkül Sonja nem véletlenül érzi tökéletesen elveszettnek magát. Hiába tett meg mindent azért, hogy kitörjön a kisvárosi szürkeségből, végzett elsőként egyetemet a családban, él hosszú ideje a nagyvárosi forgatagban, lassan, de biztosan rájön, hogy elveszítette a gyökereit, amelyekhez vissza kell térnie ahhoz, hogy megtalálja saját magát. Értékes és erős mondanivalóval bíró alkotás, amelyet elsősorban a skandináv irodalom szerelmeseinek ajánlok, de akit nem zavar a jégcsap stílus, nyugodtan tegyen vele egy próbát, mert érdemes!
A teljes kritika itt olvasható:

pat P>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Dorthe Nors gördülékeny, kellemes stílusban, rendkívüli érzékenységgel ír… nos, a semmiről.
Közepesen szimpatikus, csúnyácska, meglehetősen töketlen főhősnőjével a regény lapjain nem történik… semmi. De azt nagy intenzitással, nagyon kifinomultan éli meg, sok belső monológgal és visszaemlékezéssel. Mindez írástechnikai szempontból rendkívül érdekes, pláne, mivel azért megtartja azt a sallangmentes írásmódot,amit én nagyon szeretek a skandináv írókban.
Tudom szépirodalom, ne akarjak én itt szórakozni. :)
No mindegy, gondoltam, majd jól azonosulok, és együtt borongunk.
De nem. Ez a nő tökhülye.

oldmoviegirl01>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Aki cselekménydús, drámai fordulatokkal teli történetre vágyik, az valószínűleg csalódni fog ebben a könyvben. Aki azonban hétköznapi élethelyzeteken keresztül szívesen megismerkedne egy negyven éves nő gondolataival, kétségeivel; aki míg falun élt a városba vágyott, ám a fővárosban, a személytelen embertengerben sem találja a helyét; aki elköltözése, a falu íratlan szabályainak megszegése óta nem találja a hangot a saját családjával; aki nagyon szeretne megtanulni vezetni, így kimondatlanul is megtanulni irányítani az életét, képviselni saját magát; akit végül mégiscsak meghallgat valaki; az bátran vegye a kezébe ezt a sajátos, fanyar humorú regényt.
Örülök, hogy ott lehettem ősszel a Margó Fesztiválon, amikor D. Tóth Kriszta beszélgetett az írónővel a könyvéről, Dániáról, az írásról. Emlékezetes, rendkívül tartalmas interjú volt sok-sok olyan gondolattal, amik nagyban hozzájárultak az olvasási élményhez.

mbazsa P>!

Dorthe Nors: Tükör, index, kuplung avagy egy negyvenes nő vezetni tanul

Dorthe Nors regénye elsőre nagyon lektűrszagúnak tűnt, de aztán ahogy haladtam előre a szövegben, egyre jobban lekopott a felszín. Szeretem a minimalista stílust, a kevesebb sokszor több. Nem sok minden történik sztori szinten, mint ahogy az életben sem. A hétköznapi életképek mögött azonban komoly társadalmi problémák és személyes, egzisztenciális válságok bújnak meg. Elmagányosodás, jóléti társadalom válsága, (fő)város kontra vidék stb. Szonja, a negyvenes szingli, legnagyobb tragédiája, hogy elakad, nem, csak az autóvezetéssel, hanem az életben való boldogulással, haladással is. Nem tud sebességet váltani, képtelen a következő szintre lépni, és valahol az elképzelt jövő és az elmúlt gyerekkor között lebeg, megfeneklik a céltalan, kiüresedett jelenben. Egyre jobban, szinte már görcsösen ragaszkodik, hogy megtanuljon vezetni, holott a saját életét sem tudja irányítani. A dán írónő nagyön jól játszik az allegóriával és ügyesen bontja ki a vezetés metaforáját. De nem csak Szonja, hanem a környezetében lévők is súlytalanul lebegnek a sekélyes ezotéria tengerén. Persze nem csak a fővárosban élők, hanem Szonja családja is csak sodródik a távoli Jütland szigetén. Ez a történet bárhol játszódhatna, akár Budapesten is. A regény erénye, hogy vicces, és ki is használja a humor forrásait, ezzel is mint egy görbe tükröt mutat a társadalomról. A legnagyobb hibája azonban, hogy lehetett volna húzni belőle. Van egy-két olyan közhelyes mondat, ami egy Coelho-regénybe is beleillett volna. Összeségében azonban jó élmény volt.

Nikolett_Kapocsi P>!

A tudatos jelenlét kitágítja a pillanatot. Csakhogy nagyon nehéz ám jelen lenni a pillanatban. Mindig közbejön valami, ami eltéríti az embert. Hol viszket valahol, hol a kullancstól fél az ember.

Nikolett_Kapocsi P>!

Az ember csak később fizeti meg az árát mindennek.

giggs85 >!

…a szeretet elvileg több, mint egy tarkóra simuló kéz…

Nikolett_Kapocsi P>!

Hosszúak voltak a napok Stockholmban, de esténként Sonja nyakába vette a Gamla Stan, vagyis az óváros utcáit. Az egyik kirakatban egy nagy méretű hógömbre lett figyelmes. A gömbben kastélyok lebegtek, és olyan soha véget nem érő tájak, amilyeneket egyébként csak Amerikában látni. Sonja megállt a kirakat előtt. Homlokát a kirakatüveghez nyomta. Ó, hogy vágyott rá, hogy megérintse azt a gömböt, hogy hazavigye, és a szekrényében rejtegesse! Hogy felrázhassa, amikor csak akarja. Meggyőzhetné arról, hogy a valóságból mese lesz, ha egy kicsit felrázzák. Vagy rémálom – gondolja Sonja a közlekedési lámpánál, amihez éppen elérkezett.

Kapcsolódó szócikkek: Stockholm
robinson P>!

Mindig a gyakorlattal gyűlik meg a baja. Most ott ül az autóban. Örül,hogy idáig is eljutott, de ez még távolról sem elég: rutint kell szereznie.

robinson P>!

Voltaképpen azáltal, hogy a jósnő megmondta a jövőmet, el is vette tőlem.

knutomix P>!

Nehéz olyan ruhát találni, amely pontosan ráillik valakinek az alakjára, de még nehezebb megtalálni a nyelvet, amely pontosan illik azokhoz, akiket szeret az ember…

forElle>!

Olyanok, mint a módos gazdák az évi vásáron, ahol kizárólag a hasonszőrűekkel jönnek össze, árad belőlük a Rexona-illat, ugyanazt gondolják, ugyanazokat a ruhákat hordják, és ha arról van szó, hogy kitűnjenek a tömegből, teljesen egyformán tűnnek ki. Négykerék-meghajtású kocsikkal járnak a jütlandi fennsíkon, és fényesre suvickolt gépekről szórják a mérget a növényekre.

oldmoviegirl01>!

Az egyik kirakatban egy nagy méretű hógömbre lett figyelmes.
A gömbben kastélyok lebegtek, és olyan soha véget nem érő tájak, amilyeneket egyébként csak Amerikában látni. Sonja megállt a kirakat előtt. Homlokát a kirakatüveghez nyomta. Ó, hogy vágyott rá, hogy megérintse azt a gömböt, hogy hazavigye, és a szekrényben rejtegesse! Hogy felrázhassa, amikor csak akarja. Meggyőzhetné arról, hogy a valóságból mese lesz, ha egy kicsit felrázzák.

virezma>!

A szobalány nagyon részletesen elmondott mindent, többek között azt is elárulta, hogy Koppenhága Dánia spirituális segglyuka. Koppenhága magába szívja a nemzet minden sötét energiáját.

Kapcsolódó szócikkek: Dánia · Koppenhága