Filozófiai ​szöveggyűjtemény I. 1 csillagozás

Dörömbözi János (szerk.): Filozófiai szöveggyűjtemény I.

A ​tankönyvjegyzéken szerepel. A szerző szöveggyűjteménye szorosan kapcsolódik A filozófia alapjai című tankönyv elméleti anyagában tárgyaltakhoz, de itt nem tematikusan, hanem filozófiatörténeti elrendezésben állítja össze a közölt szövegeket. A bemutatott szövegkorpuszok témájukban kerek egészet adnak, nem öncélúan elvágott szegmensek, mégis szervesen illeszkednek a tematikusan felépített tankönyvi anyaghoz, annak nemcsak illusztrációi, hanem mélységi kiegészítői is. A kétkötetnyi arányosan felépített szöveggyűjtemény filozófiatörténeti keresztmetszetet ad a filozófiatörténettel eddig még nem foglalkozó diák számára is. Külön erénye az összeállításnak, hogy nem hagyományosan filozófiai szakszövegek gyűjteménye csupán, hanem eddig „csak” irodalminak tartott szövegek is új megvilágítást kapnak benne (lásd Dosztojevszkij, Goethe jelenlétét a kötetben) jól kiegészítve, elmélyítve az addigi irodalomtörténeti ismereteket, rávilágítva azoknak filozófiai mélységeire. A fiatalokat ily… (tovább)

Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2008
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631951738
Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2006
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631951731
Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1993
284 oldal · ISBN: 963184949x

[névtelen]

Ha senki nem kérdezi tőlem, akkor tudom. Ha azonban kérdezőnek kell megmagyaráznom, akkor nem tudom.

[névtelen]

A jelen pedig, ha mindig jelen maradna, s nem zuhanna a múltba, nem idő volna, hanem örökkévalóság. Ha tehát a jelen csak úgy lehet idő, ha múltba hanyatlik, miképpen mondjuk róla, hogy létezik? Hiszen létezésének oka éppen az, hogy nem lesz. Nem mondjuk tehát valóságos időnek, csak úgy, ha arra törekszik, hogy majd ne legyen.

Kapcsolódó szócikkek: jelen · múlt
[névtelen]

A sokféle tudás nem tanít meg arra, hogy esze legyen valakinek.

f_Anna

A lélek határait – mehetsz és meg nem találod, bejárj bár minden utat, mélysége akkora.

49. oldal, 45.

f_Anna

Az ébren lévőknek egy és közös a világuk (az alvóknak mindegyike pedig) külön (világba lép).

53. oldal, 89.

Tenigl-Takács László (szerk.): India bölcsessége
Andrássy György (szerk.): Filozófiatörténeti szöveggyűjtemény
Ambrus Gergely – Demeter Tamás – Forrai Gábor – Tőzsér János (szerk.): Elmefilozófia
Szabó Pál Tivadar (szerk.): Szöveggyűjtemény az Erkölcstani vázlatok c. tankönyvpótló jegyzethez
Sárkány Péter – Szalay Mátyás (szerk.): Mi a fenomenológia?
Beck András (szerk.): A filozófus az amerikai életben
Horkay Hörcher Ferenc – Szilágyi Márton (szerk.): Edmund Burke esztétikája és az európai felvilágosodás
Kontler László (szerk.): Konzervativizmus 1593–1872
Bónus Tibor – Kelemen Pál – Molnár Gábor Tamás (szerk.): Intézményesség és kulturális közvetítés
Bodai Zsuzsa (szerk.): A pénz filozófiája – Szöveggyűjtemény 1.