Megint ​a szerelem 41 csillagozás

Doris Lessing: Megint a szerelem

Gyönyörű ​mulatt lány volt Julie Vairon. Szerelmével Dél-Franciaországba szökött, végül mégis egyedül maradt erdei házában, távol a város rosszindulatú pletykáitól, az olajfák és leanderek árnyékában. Akik hallották földöntúli zenéjét, vagy látták rajzait, elnémultak. Némelyek állítják, éjjelente meztelenül táncol a fák között, és úgy úszik a vad sodrású folyóban, mint a vidra. S énekét hallani vélték még a tragédia után is. Száz évvel később a londoni Zöldmadár társulat alapító tagjai elhatározták, felkeresik a házat, hogy a romok mellett megelevenítsék a lány történetét. Ám a színpadi próbák féktelen hevében észre sem veszik, mint kúszik Julie mindannyiuk bőre alá, hogyan veszi birtokba sorsukat, s miképpen éri utol őket megint a sokszínű, olykor boldogságot hozó, olykor halálos szerelem. 2007-ben Doris Lessing kapta az irodalmi Nobel-díjat. A nyolcvannyolc éves írónő ezzel szinte minden jelentős irodalmi elismerést magáénak tudhat. Perzsiában született, évekig élt Dél-Afrikában,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1996

526 oldal · ISBN: 9789632542096 · Fordította: Lázár Júlia

Zimbabwe

BabusM>!
Doris Lessing: Megint a szerelem

Sajnálom, hogy olyan sok molynak nem tetszett ez a könyv, mert szerintem nagyon szép, bár pocsék a fordítása. A fordító csak azokban a részekben üti meg a mércét és kapja el a Lessing-hangulatot, amikor az események néha felgyorsulnak (színházi próbák, előadások ideje), de a főhősnő magányos időszakait, gondolatait, vagy a „verspárbajok” (nem túl hiteles) pillanatait nem érzi (néha talán nem is érti). Pedig rengeteg, a könyvekben ritkán vagy banálisan megjelenő érzelemkörről ad félelmetesen hiteles leírást az írónő; még sohasem fordult elő velem, hogy egy könyv olvasása közben ennyit kellett volna gondolnom a saját és az ismerőseim életére. Bár talán épp ezért mondhatom, hogy a könyv elsősorban azoknak tetszhet, akik éltek céltalanul-egyedül (vagy társaságban magányosan), és akár azzal is számoltak már, hogy egész hátralévő életükben egyedül kell boldogulniuk, főleg érzelmi téren. Voltak azért gyenge pillanatai is a könyvnek, de ezek általában mellékszereplőkre korlátozódtak. És nem rontottak annyit a könyv hangulatán, mint a fordítás minősége…

Doris Lessing: Megint a szerelem

Gyermekkorom egy időszakában, így nyaranta, volt egy hülye szokásom. Azzal hoztam rá a szívbajt a szüleimre, hogy mihelyst vízközelbe kerültem, állig belemerültem, gondosan megfigyeltem mindent, majd teljesen alámerültem és fel sem jöttem, amíg tüdővel bírtam. Ott, a víz alatt minden sokkal tompább, homályosabb, ugyanakkor csodálatosabb volt. Egy teljesen új világ, új színekkel, a fény játékával, különös, hangból átalakult elcsorgó zajokkal.
Számomra ez a könyv is ilyen volt. Az életnek egy kései időszakát elemzi, igen gondos nagyítót tartva a legkisebb érzelmi rezdülésekre is, túl fájdalmakon, negatív tapasztalásokon. Egy tragikus életű fiatal nő sorsa megváltoztatja, vagy ha úgy tetszik: kis időre felhúzza a víz alól azokat, akik kapcsolatba kerülnek a róla szóló darabbal, vele. Bár…lehet, hogy sokkal inkább ekkor nyomja őket víz alá. Igen, ez is lehet. Mert minden annyira viszonylagos. Ki dönti el, kinek mikor „illik” szeretnie és hogyan? Lessing szerint a kor (életkor) ebbe jócskán beleszól. Még nem tartok ott, hogy erről érdemben nyilatkozhassam, azt viszont tudom, hogy ez egy különösen szenzibilis nézőpontból megírt regény, rendkívül rosszul lefordítva.
Az érzelmeké benne a főszerep, sokszor kicsit banalitásokba hajolva. Ezt egy ideig sajnáltam, -rontja a mű különleges atmoszféráját- ugyanakkor: ki nem volt már úgy, hogy annyira elragadta egy szerelem kapcsán a nagy „érzelmi” dagály, hogy azt mihelyst ki szerette volna fejezni, rögtön csöpögős rózsaszín lufivá változott, felfújva?
Megértem azokat, akiknek nem tetszett a regény, valóban nem egy cselekményes fajta, és kissé „elvontnak” tűnő a stílusa is, de annyira különleges volt, hogy nem tudtam nem szeretni.

Viktoria_Agnes_Takacs>!
Doris Lessing: Megint a szerelem

Tényleg csak a szerelemről szól ez a könyv? Szerintem annyi minden másról. A szevedélyről, a vágyról, a rajongásról, a depresszióról, a traumákról, az öregedésről, az élet válságairól. Mindez úgy kavarog a színházi közegben, hogy az ember óhatatlanul is néha egy Shakespeare vígjáték szereplőinek látja hőseinket. Sok hűhó semmiért? Lóvátett lovagok? Szentivánéji álom? Egy kicsit mind, és persze egyik sem.

Morgana>!
Doris Lessing: Megint a szerelem

Az alapötlet nagyon tetszik… tulajdonképpen a fülszövege miatt olvastam el, abba ugyanis „fülig beleszerettem”, sajnos maga a könyv annyira nem volt jó, mint amilyennek vártam. Helyenként vontatott, de mindent egybevete, azért nem volt annyira rossz.

ditke3>!
Doris Lessing: Megint a szerelem

Hát-hát… lehetséges, hogy 15-20 év múlva élvezettel olvastam volna. Most még nem.
Ettől függetlenül elég mindennapi. és egyben különleges könyv.

niksi>!
Doris Lessing: Megint a szerelem

Ahhoz képest, hogy ez a könyv a szerelemről és az érzelmekről szól, engem egyáltalán nem érintett meg. Az elfojtott érzelmekről és a beteljesületlen szerelmekről nem így kéne írni.

Joyce>!
Doris Lessing: Megint a szerelem

Nekem elég nagy csalódás volt ez a regény. Nem igazán éreztem az érzelmek hosszú-hosszú taglalásának igazi tétjét.

Véda P>!

Mintha az, amit az ember másban megvetéssel elutasít, előbb-utóbb őt magát is utolérné, hogy próbára tegye.

Kapcsolódó szócikkek: megvetés
Véda P>!

Mi is lehetne ennél különösebb, mint hogy a könyvek, ha összecsendülnek valaki lelkiállapotával vagy életkörülményeivel, valahogy a kezéhez is férkőznek?

Kapcsolódó szócikkek: könyv
BabusM>!

Okos lányok voltak, jól, sőt kitűnően tanultak az iskolában, majd az egyetemen. Mára jó állásokat szereztek, egyikük egy bankban dolgozott, a másik vegyész lett egy laboratóriumban. Egyik sem volt különösebben becsvágyó, a keményebb munkát jelentő előléptetést visszautasították. Húszas éveik közepén jártak, és mindketten a szülői házban laktak, mert, ahogy őszintén bevallották, miért mennének el onnan, ahol mindent megkapnak, és ahol spórolhatják a saját pénzüket. Tudatlanok maradtak, a brit iskolarendszer egy különlegesen válságos korszakának termékei. Bármelyik képes volt vigyorogva bevallani, hogy fogalmuk sincs olyasmikről, mint hogy az oroszok a brit oldalon álltak a legutóbbi háborúban, vagy hogy a rómaiak valaha hódítottak Britanniában. Sosem hallottak az amerikai függetlenségi háborúról, az ipari forradalomról, a francia forradalomról, a mongolokról, a normann hódításról, a szaracénokról vagy az első világháborúról. Olyannyira, hogy közös játékukká vált: Sarah véletlenül megemlítette a rózsák háborúját, mire ők ütődött vigyorral jelezték: „Na, egy újabb dolog, amit nem tudunk!” Nem olvastak, és nem is érdekelte őket semmi, kivéve a különböző városok bevásárlóhelyeit. Sarah kedvévért Briony azt mondta, ő megpróbálta elolvasni az Anna Kareninát, de csak megríkatta a könyv. Ez a két szeretetre méltó barbár tartott Sarah-tól, mert ő tudta, hogy nem kivételek. Sőt, egy társaságukban eltöltött óra után azt gondolta: „Miért is kellene bárkinek bármit tudni? Hiszen tökéletesen boldogok azzal, hogy csak a ruhák érdeklik őket. Közben annyi pénz ment a nevelésükre, hogy abból néhány évig megélhetett volna egy egész afrikai falu.”

Nazanszkij>!

– Sarah, az életem nem vezet sehová – nem, ne szóljon közbe! Ha legalább én kerestem volna meg a vagyonomat, jelenthetne valamit. De a nagyapám rakta össze.
Sarah túl döbbent volt ahhoz, hogy megszólaljon.
– Irigylem Benjamint. Ő használja is a pénzt.

437. oldal, (Ulpius-ház, 2008)

Véda P>!

Van a szerelemnek egy olyan fázisa, melyben a két fél hitetlenül méregeti egymást: hogyan lehetséges, hogy ez az egészen közönséges emberi lény ennyi szenvedést okoz nekem?

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Lunemorte P>!

…megkértem Bellát. Texasi, mint én. Három hónapon át egyeztették a teendőket a nővéremmel. Házat vegyünk vagy lakást? Tucsonban, Dallasban vagy San Antonióban? És hogy van ez a természetes szüléssel? Hány gyerekünk legyen? És hány filmet forgathatok évente? Hogyan kellene imázst változtatnom? Azt mondják, olyan sztereotip figura vagyok. Boldogságról sosem beszélnek, az örömöt még említeni sem merem. Öröm? Mi az?

501. oldal, (Ulpius-ház, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: Dallas · San Antonio · Tucson
Véda P>!

Sajnos, amikor a zárt ajtók mögötti jelenések, az igazság pillanatai betörnek a hétköznapi életbe, annyira valószínűtlennek hatnak, hogy gyakran tudomást sem vesznek róluk. Azt mondják: rossz ízlés. Túlzás. Melodráma. Pedig egyszerűen csak más anyagból vannak, nem idomulhatnak.

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Nazanszkij>!

Hatalmas családi házuk a Holland Parkban állt. A kertben, ahol még mindig gyengén sütött a nap, Joyce testvérei hevertek fekvőszékekben szinte csupaszon. Úgy festettek, mint két szép, fiatal agár.

346. oldal, (Ulpius-ház, 2008)

Véda P>!

Milyen könnyen, milyen nemtörődöm módon csatlakozunk vallási, politikai, színházi, értelmiségi gyakorlatilag bármilyen csoportosuláshoz: a leghatalmasabb boszorka keveri a bájitalt, benne a jó és rossz lehetőségével, de leggyakrabban csak illúziót keltve.

Véghné_Töreki_Mária>!

… utolért a bánat. Ennyi. Én sem értem. Mintha lyuk támadt volna az életemen, és rajta keresztül elfolyna a vérem.