Egy ​férfi 22 csillagozás

Válasz Esterházy Péternek
Dora Kaprálová: Egy férfi

Van Egy nő. Dora Kaprálová olvasta. Tán megszerette. Aztán viszonyuk lett. 66 napos. Ezeken a napokon ez a nő felírta a lapra: Van egy férfi (vagy nyelv, vagy valami más). Közük lett egymáshoz. Így egyszerre minden más lett. Az irodalom sorsa már csak ilyen, variációk végtelen stafétája.
Az egyik férfi adja a másiknak a stafétát, és aztán mind bekerülnek a kötetbe. Vagy talán csak egy férfi, ez a több alakban létező és megfoghatatlan… Semmi analízis, pszicho- vagy szociodráma. Életképek. Nagyot mondunk: maga a szerelem. A viszony. A köz.

Eredeti cím: Zimní kniha o lásce

Eredeti megjelenés éve: 2014

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Typotex Világirodalom Typotex

Typotex, Budapest, 2016
112 oldal · ISBN: 9789632798851 · Fordította: J. Hahn Zsuzsanna
Typotex, Budapest, 2016
112 oldal · ISBN: 9789632798851 · Fordította: J. Hahn Zsuzsanna

Dora Kaprálová: Egy férfi Válasz Esterházy Péternek

Miközben arra gondolok, hogy mennyire kézenfekvő (és bátor) ötlet Esterházy Péternek válaszolni, és hogy-hogy nem jutott ez eddig mások eszébe, arra is gondolok, hogy ennek a könyvnek egy variációja folyamatosan íródik mindenki agyában, csak ma hozzá tudnék írni legalább három cikkelyt, persze ha volna elég fogalmazói és egyéb késztetésem hozzá. Maradnak tehát ezek az észlelések belül, ahol lenni szoktak, de ma mindegyik úgy kezdődik, hogy Van egy …

Hát igen. Lehet, hogy ez a kis könyv túl szellős, túlságosan kecses, talán érdemelt volna még egy kis érlelési időt, ugyanakkor eléggé szellemes és mértéktartó, pár órára egészen bele lehet feledkezni ebbe a játékba.

Bélabá>!

Dora Kaprálová: Egy férfi Válasz Esterházy Péternek

Hirtelen felindulásból olvastam el, hogy kicsit haladjak az olvasással a Tompa Andrea könyv mellett. Az ötlet nem rossz, de már nem hatott olyan forradalmian, mint EP könyve, ami klasszis szerintem. Ebben csak pár felvillanás van, kevesebb nyelvi lelemény, kevesebb humor. Egy gyors olvasásnak megfelelő könyvecske, de semmi extra, 3,5 csillag (3,6 pont).

Anita_Nánási>!

Dora Kaprálová: Egy férfi Válasz Esterházy Péternek

Van egy nő. Úgy hívják, hogy Dora Kaprálová. Ír, de nem csak ám úgy hobbiból meg bevásárlólistát, hanem szívből. Van egy könyve, az a címe, hogy Egy férfi, és ez az első, amit olvasok tőle. Közben lelkiismeret furdalásom van, mert végig azt érzem, mintha aljas módon a naplójába lapoztam volna bele, ahol a titkait őrzi. Vagy egy levelébe, amit nem nekem címzett – talán ez nem is jár annyira messze a valóságtól, mert végül is ez tényleg egy válasz Esterházy Péternek. Gyorsan kiolvastam. Egy kicsit üres lettem. Azt hiszem, szerettem.

mrsglass P>!

Dora Kaprálová: Egy férfi Válasz Esterházy Péternek

Nem olvastam még Esterházy Péter művét, ami ezt a könyvet ihlette, szóval attól függetlenül gondolom, hogy hiába van létjogosultsága egy ilyen „reakciónak”, sajnos a kidolgozás nekem nem tetszett, slendriánra sikerült, sőt, kifejezetten úgy érzem, hogy ellazázta az írónő azt a kincset, amibe belefogott. Merem állítani, hogy minden második-harmadik nőnek vannak nagyon hasonló élményei, ami nem baj, csak a szépirodalomban én pont azt szeretem, hogy egy kicsit cizelláltabban adja át ezeket. Nem talált meg ez a könyv, amit igazán sajnálok.

samuelpff>!

Dora Kaprálová: Egy férfi Válasz Esterházy Péternek

Én úgy elszomorodtam közben.

sophie P>!

VAN EGY FÉRFI, szeret. Szeretem. Ő a férjem. Minden rendben, pihenünk. Megkérdezem, nem volna-e éppen most kedve a jobb lábamnál fogva gyengéden végighúzni engem a földön. Hallgat. Majd halkan azt mondja: – Nem volna. – Akkor semmi – válaszolom. És nem unszolom tovább.

Kapcsolódó szócikkek: férj
Typotex_Kiadó KU>!

Van egy férfi. Szeretem. Szeret. A férjem. Harisnyában állok előtte, éjszaka van, terhes vagyok, nagyon. Aztán egyszer csak bepisilek. Undorodik. De én szeretem azt a hirtelen érzést, a nedves harisnyáét. Nem túl büszkén mosolygok, hiszen ez nem személyes, nem a közös életünk ellen való. Ő ugyanis imádja a higiéniát. – Ki fogja ezt kimosni? – mérgelődik. 90 fokon kell kimosni, a szennyet ki kell főzni. A szájüreget ki kell sikálni, a testrészeket beszappanozni. – Az Istenért, ígérd meg, hogy még nem szülsz, hogy nem szülsz. Ugye nem szülsz? – Nem szülök – mondom neki halkan. – De egyszer szívesen szülnék neked fiút. Olyat, pont ugyanolyat, amilyen te vagy, csak nehogy ilyen higiéniamániás legyen… Megint úgy mosolyog, mint aki győzött, a mosógép mossa a harisnyát, forog a tisztaság oltára. – Mizofóbiának hívják, butus… – Megyek aludni, hiszen éjszaka van. A győztesek magányosak, Barrichello autóversenyzőm, nem tudtad? Megcsókolják a célvonalnál a zászlót, miközben zeng a himnusz, de magányosak… Kivételesen megbocsátok neki, mindig megbocsátok neki. Szeretem, gyűlölöm, szeret, gyűlöl. Van egy férfi, ő a férjem.

Kapcsolódó szócikkek: házasság · pisilés
Typotex_Kiadó KU>!

Van egy férfi. Szeretem, gyűlölöm. Szereti magát. Lenéz engem. Kopasz, enyhén béka-arcú, szép nő lenne, ha nem lenne kopasz. Ha belenéz a tükörbe, mikor a kirakatok mellett halad el, vagy mondjuk a bisztróban, ahol tükrök vannak, és általában ott a legfeltűnőbb, nem feledkezik meg róla, hogy futtában rámosolyogjon magára. – Ami feltűnő, az kínos is lehet – mondom neki a tükrös bisztróban.

sophie P>!

Szeretem. Ráadásul szakállas. Mint apukám, mint Fidel Castro, mint Isten.

sophie P>!

Szombat van, nem vagyunk a legfiatalabbak. Nyugalom. Úgy ahogy szeretjük, mély, kicsit már unalmas nyugalom … Az egész élet legyen ilyen hosszú, nyugodt és unalmas, csak könnyedén vidám, semmi hódítás, semmi mánia, semmi extremitás, és csak picikét legyen szomorú, ez a mi városi és kicsit vidéki életünk.

sophie P>!

Esztétikus öregember, öregember esztéta, oroszosan bájos.

biblioflow>!

Van egy férfi. Egy csomó nő szereti, Jamie Oliver a neve. A világhírű főzőműsorban motoron, traktoron robog, vagy kivételesen helikopterrel repül vidéki gazdaságokba zöldfűszerért és tejért, húsért és tojásért. Leggyakrabban Skóciában sürög-forog, ahol szép a táj a békés zöld dombokkal és a fekete-fehér tehenekkel. Nős, szereti a feleségét és a gyerekeit, de én mégis sz. őt nők millióival együtt Santiago de Chile-től Novoszibirszkig, ő pedig talán mit sem sejt ebből, miközben traktorral siet a zöldfűszerért, sarkában az unott tévéstábbal.