Thanos ​győz 65 csillagozás

Donny Cates – Chris Hastings – Kieron Gillen – Katie Cook – Ryan North – Al Ewing: Thanos győz

Ha megkérdeznéd a Marvel Univerzum leghatalmasabb teremtményeit arról, hogy félelmeik szerint hogyan ér majd véget az univerzum, a legőszintébb pillanatukban két szóval válaszolnának: Thanos győz.

Most pedig a hátborzongató gondolatból szörnyű valóság válik. Vajon mi történik akkor, ha az isteni erőknek parancsoló pusztító megkapja azt, amire vágyik? Káoszba taszítja a kozmoszt, útját hullahegyek szegélyezik, vagy valami egészen más utat jár be? Vajon ha Thanos eljut az idők végezetéig, a legteljesebb győzelemig, még mindig elégedetlen lesz azzal, amit lát? Légy szemtanúja az Őrült Titán legragyogóbb dicsőségének – és legcsúfosabb bukásának! Öltsön bármilyen formát is Thanos diadala, vajon lehetséges, hogy bárki – vagy épp bármi – túlélje?

A kötet a Thanos (2016-2018) sorozat 13-18., valamint a 2018-as Thanos Annual 1. számát tartalmazza.

Fumax, Budapest, 2019
168 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634700807 · Fordította: Lunczer Gábor · Illusztrálta: Geoff Shaw, Flaviano, André Lima Araújd, Katie Cook, Will Robson, Frazer Irving

Aigi P

Káprázatosan megrajzolt kalandozás térben és időben. A főszerepben Thanos, kétszeresen, mert az önmagával történő szembenézéshez nem elég a tükör. Azt úgyis csak összetörné. Nem úgy, mint jövőbeli énjét. Ja, mindegy, mert azt is összetöri. Vagy fordítva? Egy csettintés és a spoiler fele már el is tűnt. Társa ebben az utazásban/küzdelemben a kissé idegesítő szellemlovassá, és ezzel együtt teljesen karakteridegenné vált Frank Castle. Elgondolkodtató és határozottan szórakoztató kikapcsolódás.
De, ami igazán tetszett, az a fő történetszál után, a könyv végén lévő, sokféle rajzstílusban megalkotott, javarészt teljesen abszurd egypercesek. Már csak azokért érdemes kézbe venni.

Razor SMP

Aki jártas a képregényekben spoiler, az tudja, hogy a cím egy eleve lehetetlen forgatókönyv: Thanos átmenetileg győzedelmeskedhet esetleg, de az, hogy ő győz, nem létezik.
Nos, ilyen szempontból a képregény egyfajta mi lenne ha, ami mégis a rendes Marvel-univerzumból indul ki és szembeállítja az Őrült Titánt egy lehetséges jövőképpel. Ez a sztori is szépen bemutatja, hogy ha egyszer győznek a gonosz, akkor bizony eléggé egysíkú lesz az élete. A sztoriról mást nem mondanék, nekem összességében tetszett, illett Thanoshoz, bár egy apró történeti vagy inkább grafikai bakit felfedeztem. spoiler
Új karakterként bemutatkozik a Kozmikus Szellemlovas, aki szó szerint és átvitt értelemben is haláli egy pofa, nagyon bírtam a karakterét és remélem a jövőben még olvashatok róla magyarul is. Az eredete mondjuk igencsak meglepő volt, mindenkire gondoltam, csak rá nem. A kötet végi, egyébként is humorra kihegyezettebb rövideken is sokat dobott a narrációja.
Grafikailag nagyon tetszett a kötet megvalósítása, egyébként is szeretem az ilyen kozmikus jellegű sztorikat, és itt újfent szépen sikerült az űrt ábrázolni.

makitra P

Vannak olyan képregények, amik a tágabb közönségnek szólnak, bárki élvezheti háttértudás nélkül, és vannak azok, amiket nem, mert célszerű ismerni hozzá valamennyit az adott karakter/karakterek háttértörténetéből. Namármost: a Thanos győz nem az előbbi kategóriába tartozik. És mivel a nagy lila óriást (aka őrült titán) csak az Infinity War-ból ismerem, így teljesen más képem van róla, mint amit a képregényből megismertem.

De tegyük hozzá, ez nem baj. A Thanos győz-ből megismerhettem múltját, jelenét és jövőjét, örök keringőjét a Halállal, beteljesületlen szerelmével spoiler. Lekötött az izgalmas gondolatkísérlet, ami a Lokiban is, azaz mi is történik, miután az antagonista eléri a célját. Thanos azonban másra jut, mint a megtévesztés mestere, és utazása sokkal kevésbé volt érdekes számomra. Túlságosan öncélúvá, tét- és tartalomnélkülivé vált az a küzdelem, amit Thanos folytat saját magával – szó szerinti és átvitt értelemben is. Pedig a mondákat idéző hangvétel kellően patetikus, mégis működő keretet biztosított a történetnek, és megadta a remek felütéseket, ami kellett ehhez a nagyszabású sztorihoz. Mégis hiányoltam Thanos igazi motivációját, ami miatt az Infinity War nekem nagyon is működött: ott a titán céllal pusztít, nem l'art pour l'art, hanem célja van ezzel, míg itt a Halállal való eljegyzés és az őrület szándéknak túl kevés, bár kétség kívül költői képet eredményez.
Így a fő történet inkább remek rajzolásával, energikus képeivel nyűgözött le inkább. Nagyon tetszett a színek kavalkádja, főleg a sok vörös, és az egész oldalas arcok. Geoff Shaw remekül ábárzolta az érzelmeket, de a harcok is kellően látványosra sikerültek, tablóin pedig az ahhoz értőek biztos rengeteg részletet fedeznek fel. A másik kedvencem egyértelműen a Szellemlovas karaktere volt: őrült kommentárjai remekül feldobták az egyébként egysíkú történetet.

A kötet másik nagy erénye a Thanos Annual 1 fordítása. A kis epizódok (az ókori eposzokhoz hasonlóan) remekül színesítették Thanos figuráját, vagy kiváló szórakozásnak bizonyultak. Az illusztrációk pedig kellően szolgálták a történet céljait, helyenként más mélységet is adtak a történetnek, mélyítették a tragédiát, megmutatták a pusztítás líráját, vagy különös feszültséget vittek karikatúraszerű képeikkel az alapvetően tragikus mesébe.

Dávidmoly

A Főnix lángol. Galactus fal. A Szemlélők megfigyelnek. Az Égiek ítélkeznek. Thanos él. Thanos tagad. Thanos győz.
A hatalmas Thanos az ő óriási, pusztító trónján. A hamu ura. A semmi királya. Győztes. Vitathatatlanul…
…és egyedül.
Nos, úgy ér véget, ahogy minden valaha elmesélt történet véget ér… a halállal.

Sokkal jobb volt, mint vártam, igazi (jó értelemben vett) elszállt állatság.* A Kozmikus Szellemlovas jelenléte nagyon jót tett a kötetnek, simán az egyik legjobb Marvel-karakter, itt pedig kiválóan oldja az apokaliptikus vízió komorságát, kontraszttal emelve ki Thanos sorsát.
A másik kedvencem a spoiler volt, aki itt eléggé hasonlított a spoiler verzióhoz (ami nem baj, sőt). Külön kiemelném még az Annualból átemelt rövid kis szösszeneteket, amik, ha lehet, még betegebb és elborultabb, ugyanakkor roppant szórakoztató képet festenek az Őrült Titánról.
A grafikai kivitelezés pazar: látványos, de nem temeti maga alá a történetet. Az ilyen képekért érdemes képregény kézbe venni. És hát melyik képregényrajongónak nem dobban meg a szíve, amikor a Bukott elmondja, miért várt eddig a végső összecsapással, vagy amikor a Lovas megmutatja, hogy mire képes?
A magyar kiadás a szokásos Fumax-minőség. Összességében öt vérhópehely az ötből.

*: spoiler

A_S1M0N P

Oké, ez zseniális volt!

A fő sztori fordulatos, végig izgalmas, érdekes, a rajzok fantasztikusak, a befejezés pedig nem is lehetett volna jobb!

Aztán meglepődve láttam a szerző levele után, hogy itt még van valami!
Rövid történetek, amiket nem spoilereznék le semmilyen módon, legyen elég annyi, hogy mindegyik zseniális a maga módján!

Ez a kötet kötelező mindenkinek, főleg most, a Végjátékot is látva!

A kiadás egyébként hozza a szokásos magas színvonalú Fumax minőséget, remek munkát végeztek!

fowler P

Aztamindenit. Erre nem voltam felkészülve. Donny Cates for president. Számomra eddig ez az év meglepetése. Zseniális sztori, Geoff Shaw bitangjó rajzai, első osztályú külcsín by Fumax – az összképet csak a némiképp túlságosan is összevissza Annual rontja el. Brofist!

Doctor_Manhattan

A cím és abból következtethető alapvetés adná, hogy összevessem a szintén fumaxos Lokival, azonban az írói húzások végett én inkább a Logant véltem felfedezni benne. Részint azért, mert nem merült el különösebben Thanos cselekedeteinek következményeiben, értem ezalatt, hogy nem állt meg egy pillanatra sem a széthulló álom részletezésében, valamint részint azért, mert csakúgy, mint Millar, Cates is szinte kényszeresen próbált folyamatosan olyan karakter-változtatásokat bedobni, amik ugyan koncepció-szinten jól néztek ki, de igazán nem kezdett (tudott kezdeni?) velük semmi érdemlegeset. Az összecsapások egyébként tetszettek, a színezés pedig egészen fenomenális hangulatot árasztott, viszont kaphatott volna ez a téma jóval magasztosabb történetet is ennél.

GreggDoUrden

Thanos sötét oldalát egy igazán sajátos, és elborult módon mutatja, be a Thanos Győz c. képregény, ami egyben azt is bizonyítja, hogy a karakter brutalitását még mindig van hova fokozni.
Donny Cates egy olyan szintű kreativitást vitt bele a történetbe, hogy csak néztem. Egy teljesen elrugaszkodott ötlettel állt elő, és az Őrült Titánt egy olyan aspektusból mutatta be, ahogyan korábban még nem volt szerencsénk látni őt.
Emellett az egész történet kapott Geoff Shaw rajzolásának, valamint Antonio Fabela színezésének köszönhetően egy olyan őrületes atmoszférát, ami tökéletesen párhuzamban állítható Thanos igazi, mélyről jövő jellemével.

Messze az idei év egyik legigényesebb története, amit bátran tudok ajánlani minden Marvel rajongónak. Engem kilóra megvett!

Best_of_Comics

Egy tökös sztori, ahol Thanos és Thanos a főszereplő. Kicsit a 80-90-es évek akciófilmjeire emlékeztet az akció, de közben mélyebben is foglalkozik a főszereplő jellemével, ami kifejezetten jól sikerül.
Sok akció, egy kis kegyetlenség, némi gondolat, és pár nagyon tökös húzás egyéb szerelőkkel.
Bővebben: https://youtu.be/zUCf1MdjYHs
(Bocsi a videó színvonaláért, első, nettó vágatlanul, azóta sokat alakultunk :D )

ftamas

Egy alapvetően nem rossz történet egy olyan szereplőről, aki mindig csak negatív színben tűnik fel.
A történet nem lesz a kedvencem, már csak azért sem, mert az én kedvenc karaktereim közé tartozik Bruce Banner és Frank Castle. Viszont a halál úrnő ábrázolását és szerepét imádtam.

Altarus P

Mondhatsz, amit akarsz, de egy igazi művész lelke veszett el benne. Kár, hogy ez a művész Sade márki.

Altarus P

Láttam a poklot. És a mennyet is. De ez nagyon rég volt… És olykor eltűnődöm…
… A menny még mindig ott van?

Dávidmoly

A végtelenség szemében a kezdet és a vég szinte teljesen megkülönböztethetetlen. Az egyik univerzumnak véget vető robbanás a másikat életre kelti. A dinoszauruszok abban a másodpercben kipusztultak, amikor az aszteroida letért pályájáról. Egy lelőtt ember már abban a pillanatban halott, amikor a golyót megalkották. Ezen események, legyenek órányi vagy évmilliónyi távolságban egymástól, a végtelenség szemében egy kolibri szívdobbanásnyi ideje alatt zajlanak le. Össze vannak kötve a sors által kijelölt úton. Vagy talán a végzet által.
E nézet alapján az általad ismert univerzum végét az a nap jelentette, amikor Thanos megszületett.

2. fejezet

Dávidmoly

Mi a különbség egy tündérmese és egy Thanos-történet között? Egy mese úgy indul: „Egyszer volt, hol nem volt…” De a Thanosos sztorik… nos, azok meg úgy, hogy: „Öregem… …nem fogod elhinni ezt a @#$%t!”

Thanos Annual 1, a Kozmikus Szellemlovas vicce

…és egyedül.

2. fejezet

Dávidmoly

– Kíváncsi vagyok… Úgy tudtam, a Lovas csak a bűnösöket büntette meg. Te pedig olyan… fura társaságnak tűnsz számomra.
– Nos, ha elég sokat ülsz egy fodrászszékben, valaki előbb-utóbb levágja a hajadat, tudtad?
– Nem igazán.

3. fejezet

Dávidmoly

Frank Castle az utolsó emberek egyike volt, amikor Thanos végső alkalommal küzdött meg a Föld hőseivel.
Egy birodalom végső ütközetét ritkán jegyzik fel történelemkönyvei. Még kevésbé esik szó róluk azokban, amiket a hódítók írnak. Ezt támasztja alá, hogy e kis háború mindmáig nem szerepel Thanos király feljegyzéseiben. Kihagyását talán a kicsinyesség motiválta: nem volt hajlandó megemlíteni azok nevét, akik időről időre legyőzték.
Az is egy lehetséges magyarázat, hogy Thanos egyszerűen elfelejtette. Elég elfoglalt volt az utolsó napokban. Elvégre ha valaki puszta kézzel gyilkol le minden gondolkodó lényt a kozmoszban… meg lehet bocsátani a tökéletes dokumentálás hiányát.

4. fejezet

Dávidmoly

– Lovas! Valami pokolit, ha befejezted a játszadozást a fegyvereiddel!
– Haha! Tudod, mindig elfelejtem, hogy képes vagyok ilyesmire! Aggghhhh!
KA-THOOM

4. fejezet

Dávidmoly

Nos, úgy ér véget, ahogy minden valaha elmesélt történet véget ér… a halállal.
Halállal…
…és semmi többel.

6. fejezet, utolsó mondat

weknowhervalue

(…)
És azon a napon Thanos még jobban beleszeretett a halálba. Mert nem csak emberek halhatnak meg.
Eszmék is. Jövők is meghalhatnak.
De a remény halála édesebb bárminél.