A ​hétköznapi erényekről 0 csillagozás

Kísérlet a holokauszt idején tanúsított egyedülálló bolgár magatartás magyarázatára
Doncsev Toso: A hétköznapi erényekről

Bulgária ​közel ötvenezres zsidósága a második világháború alatt kétszer is elkerülte a deportálást. Megmentésében a legfontosabb szerepet a bolgár pravoszláv egyház játszotta.
A remélt revízió Bulgáriát is a hitleri Németország karjaiba taszította. A megvalósult területi gyarapodás kötelezvényeként a bolgár parlament 1940-ben a nürnbergi faji törvények mintájára súlyos jogfosztásokat és diszkriminációt vezetett be a zsidó lakossággal szemben. A bolgár pravoszláv egyház szinódusa ezt kezdettől fogva elítélte.
Március 10-11-i céldátummal 1943 elejére elkészült a deportálások titkos forgatókönyve, de már a macedóniai és trákiai zsidók koncentrációs táborokba történő hurcolása is felrázta a bolgár zsidó közösséget és a bolgár közvéleményt, és kormányzó párti képviselők tiltakozására III. Borisz cár március 9-én leállíttatta a szerelvényeket. Ennek ellenére Plovdivban március 10-én reggel összeszedtek néhány száz zsidót bevagonírozásra. Kiril plovdivi metropolita… (tovább)

Napkút, Budapest, 2020
Napkút, Budapest, 2016

Henrik Hargitai (szerk.): Luna – Map of the Moon
United in Diversity
Éri István – Végh Béla: Dictionarium Museologicum
Pipics Zoltán: Dictionarium bibliothecarii practicum
Klein László – Szegő András – Vajda János (szerk.): Szomszédaink voltak / They were our Neighbours
Kincses Katalin Mária (szerk.): Hadi és más nevezetes történetek
Tárkányi Sándor – Tárkányi Eszter: Elfeledett soproniak / Forgotten Sopronians
Mezei András – Sós László – Kemény Éva: Holocaust, 1944–2004
Rona Jutka: Magyar cigányok / Hungarian Romas
Zágoni Zsolt (szerk.): Budapesttől Bergen-Belsenig, egy füzet 1944-ből / From Budapest to Bergen-Belsen, a notebook from 1944