A ​Birodalom visszavág (Csillagok háborúja 5.) 218 csillagozás

Donald F. Glut: A Birodalom visszavág Donald F. Glut: A Birodalom visszavág Donald F. Glut: A Birodalom visszavág Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Luke Skywalker kalandjai nem értek véget a Halálcsillag elpusztításával…

Noha a Lázadó Szövetség megnyert egy fontos csatát, a Birodalom elleni háború csak most kezdődött el.
Az ellenség bosszújától tartó Lázadók felépítettek egy rejtett bázist a Hoth nevű jégbolygón, de még azon a távoli, jelentéktelen helyen sem tudnak sokáig elbújni Darth Vader kutató tekintete elől. A sötét nagyúr alattvalói hamarosan a nyomukba szegődnek, így Han Solo, Leia hercegnő és társaik ismét menekülni kényszerülnek, míg Luke Skywalker a Dagobah mocsárvilágot keresi fel, hogy új Jedi-mesterétől, Yodától tanuljon…

A Csillagok háborúja 1976-ban indult útjára, és a későbbi mozifilmek a sci-fi legnépszerűbb és legnagyobb hatású alkotásává tették, sikere évtizedeken átívelve mindmáig töretlen. Az olvasó az eredeti regény újra szerkesztett, napjaink nyelvezetéhez és az azóta hatalmas méretűre nőtt Star Wars univerzumhoz pontosabban illeszkedő kiadását tartja a kezében.

Eredeti mű: Donald F. Glut: The Empire Strikes Back

Eredeti megjelenés éve: 1980

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Valhalla Sciene Fiction

198 oldal · ISBN: 9786155468490 · Fordította: Gömöri Péter
208 oldal · ISBN: 9786155468506 · Fordította: Gömöri Péter
Lap-ics, Debrecen, 1997
298 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634342515 · Fordította: Gömöri Péter

Darth Vader · Han Solo · Obi-Wan Kenobi · Luke Skywalker · Yoda · Leia Organa · Chewbacca · R2-D2 · C-3PO

Hoth

ViraMors P
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Az eredeti trilógiából mindig is ezt a részt szerettem legkevésbé. Szóval szeretem, csak többit jobban… Ebben benne lehet az is, hogy a Jedi visszatér nálam előbb került terítékre, így feleakkorát sem tudott ütni, mint üthetett volna megfelelő sorrendben, másrészt 11 évesen még jobban utáltam a függővéget, mint ma. Akkor is, ha pontosan tudtam, mi jön utána. Ja, már akkor se voltam normális…
Filmből készült könyv kategóriában egyértelműen jobban teljesít, mint az előző könyv. Többször ír le gondolatokat, többnek tűnik a kimaradt jelenet, abszolút értékelem, hogy Dagobah például több van, mint a filmben. spoiler.
Hangulatos, kalandos darab, akcióval, filozófiával, drámával, némi romantikával, a végeredmény izgalmas, kellemes, többedik találkozásra is.

Nem tudom nem megemlíteni, hogy a magyar kiadás megint kitett magáért. Egyik kedvencen az volt, amikor Luke megsarkantyúzta a tauntaunt, de az se volt semmi, amikor C3PO -bocsánat: Thripio – tátott szájjal bámult, meg az arcára fagyott a mosoly. De a pálmát az vitte, amikor a Tie-ok „a lézerfegyvereikből leadott lövésekkel alaposan megdobálták a csempészhajót.” Elképzeltem :D

A csillagozásomon – nem titok – érződik némi nosztalgia. Emlékszem, mennyire örültem, amikor először ki tudtam venni könyvtárból. Emlékszem, mit össze kerestem égre földre, hogy nekem akkor is Kozmosz kiadás kell, ha már a két szomszédos rész úgy van meg. Egészen Egerig kellett mennen érte… És nem, az öt csillagot nem érdemli meg, de a közös kalandjainkra való tekintettel a négy és,felet igen!

ggizi

„Én vagyok az apád!”

Igen. Ez az a rész. A hideg ráz tőle, annyira imádom. Főleg ezzel a tökéletes birodalmi zenével, ami olvasás közben kikapcsolhatatlanul dübörgött végig a fejemben

Most kevésbé éreztem, hogy a könyvben több hozzáadott információ lenne, mint a filmben van. Talán a Felhővárosi résznél volt egy kis plusz, de ez most nem volt annyira jellemző, mint az előző kötetben. De nagyon idő se volt a rengeteg akció között egy kis kitekintésre, nagyon pörgős volt ez a rész, csak a Dagobás jelenetek alatt lehetett egy kicsit megpihenni és beszívni Yoda tanácsait.
”– Ne próbálkozz. Csináld, csináld! Vagy ne csináld. Próbálkozni nem lehet.”

És persze itt is ugyanúgy élveztem Han és Leia jeleneteit, mint mindig.
„ – Ó, maga alávaló, felfuvalkodott, féleszű, nyiszlett szoknyapecér…”
:)))

Sajnos képtelen vagyok a könyvet önmagában értékelni. Majd megteszi az, aki nem ilyen elfogult az első trilófilmekkel mint én.

Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Ebben a részben nem kaptam plusz dolgokat, szinte ugyanaz volt, mint a film, de roppant érzékletes írás; átjöttek belőle az érzelmek, a vívódások.
Szuper volt a Hoth-on lévő küzdelem, élvezettel olvastam a leírásokat a tájról, a gépekről.
Nagyon jó volt a tanulás időszaka, és a felhővárosi összecsapás. Éreztem a reaktor aknájában áramló szelet, a felekben lévő Érőt.
Nehéz ugyan elvonatkoztatni, vagyis szinte lehetetlen a filmtől, és azt is tudja az ember előre mikor mi fog történni, mégis élvezet volt olvasni is ezt az akció dús, végtelenül izgalmas történetet.

198 oldal · ISBN: 9786155468490 · Fordította: Gömöri Péter
ftamas
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Érdekes, de ahogy olvasom, rögtön előttem van film képi világa, így nem veszem észre a leírás hiányát. Jó volt újra elolvasni. Ebben a részben lett Luke igazi Jedi és elindított egy folyamatot, amely számomra sok Star Wars könyv elolvasásához vezetett. Joda nagy kedvenc.

csartak MP
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

A Birodalom oda tud vágni, bár azért vannak, akik végül mindig kicsúsznak a karmai közül. Ebben a részben megkedveltem egy kicsit őket, és ha nem lettek volna ilyen arctalan gépezet, még jobban elragad a sötét oldal. A technológiájuk jó, a lépegetők nagyon tetszettek. Kár, hogy mégse válik be.
– Én vagyok az apád! – hangzik el végre a klasszikus mondat, a „gyászszínű köpönyegbe burkolózó rémalak” sisakrostélyából. A kis Artu/R2 meg kulcsfigura, jobban meg kéne becsülni.

Petrás_Anna
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Nehezen olvastam ki ezt a könyvet mert az eleje piszok lassan indult.
Azok akik látták a Star Wars filmeket: Ez a könyv egy az egyben az 5. rész.
Aki nem látta a Star Warsot annak friss és izgalmas.

pwz ISP
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Az értékelés kezdte a – nálam – szokásos: vagyis nekem könyvben csak az eredeti, ’81-es Kozmosz jöhet :)!
A második részre már nagyon kikupálódtunk. Megvolt a képregény is, mindenféle kiadvány, ment a nagy rajzolgatás a napköziben. Nyáron nagyapámmal még képesek voltunk Miskolcra is elvonatozni, hogy kis fényképeket vegyünk a Buza téri trafikosnál, ami itt az északi régióban fogalom volt a Star Wars fotókat gyűjtők körében.
A könyvből nem sok jutott Egerbe – talán csak néhány száz – de „életem kockáztatásával” ezt is megszereztem. Utána olyat tettem, amit azóta sem: mint a tankönyveket, füzeteket abban az időben, ÖNKÉNT papírborítót készítettem neki. Tilos volt rendesen kinyitni, szétnyomni a könyvet, nehogy megsérüljön a borító. (Később „galád” tesók ezt semmibe vették…)
Kedvenc rész – könyveben és filmben – a Hoth bolygó és a csata. :) Fura volt, hogy bár tudtunk a folytatásról, azért nem ilyen filmvéghez szoktunk az „amiktól”.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1981
186 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632114884 · Fordította: Gömöri Péter
Paulina_Sándorné
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Valamilyen szinten befolyásolt a film is olvasás közben, hiszen ezt a részt nem kedvelem. Csak és kizárólag Luke és Han miatt néztem meg. Imádom a történetet, szeretem Luke és Han stílusát. Nagyon tetszik a világ, amit létrehoztak, azt hiszem szívesen élnék benne.

Röfipingvin MP

Artu véleménye a könyvről:
*csippantás fütty csippantás csippantás csippantás fütty csippantás fütty fütty csippantás csippantás csippantás fütty csippantás fütty fütty fütty csippantás csippantás csippantás csippantás fütty fütty csippantás fütty csippantás fütty csippantás csippantás fütty fütty fütty*

Én meg egyetértek vele… :)(:

Morn
Donald F. Glut: A Birodalom visszavág

Azt hiszem, őt szeretem a legjobban a trilógiából. Szörnyű, hogy kilóg a sorból mert nem kozmoszos. :( Már csak azért is, mert apu meg nagybátyám tagjai voltak a Galaktika Baráti Körnek, és hogy az Alienek megvannak meg A hegylakó is, de hogy a Star Wars nem… ejnye! (bár nagybátyámnak biztos megvolt, csak unokatesóm azokra lecsapott, akkor én még kisebb voltam és nem tudtam, milyen jóságról maradok le) Sajna rukkoláról csak az 1. meg a 3. jött kozmoszosan. Addig nem nyugodhatok, míg a 2. is kozmoszossá nem válik!
A lépegetőket imádtam, olyan kis aranyosak, csak kár, hogy könnyen ledönthetőek. No meg ha nagy hóvihart látok, a Hoth bolygó juthat először az eszembe, semmi más. A Dagoba részek kicsit untattak, Yodát sosem kedvelem túlzottan. Igaz, mikor megszereztem a kulcscsomómra Darth Vadert, ráraktam Yodát is, hogy kiegyenlített legyen az Erő (oké-oké, Darth mégsem egy Császár, de akkoris!).

Hippoforaccus P

– Ne próbálkozz. Csináld, csináld! Vagy ne csináld. Próbálkozni nem lehet.

Kapcsolódó szócikkek: Yoda
Vizsla

– Fogalmam sincs, uram, hol tanult a hajója kommunikálni – jelentette ki Thripio Han felé fordulva –, de a tájszólása még némi csiszolásra szorul.

Kapcsolódó szócikkek: C-3PO
Constance

– Valóban? Mert én úgy gondolom,attól fél, hogy itt hagyom magát faképnél, és még egy… – Han a lány ajkára meresztette a szemét – még egy csókot sem adok.
Leia most már szívből kacagott.
– Előbb csókolnék meg egy vukit!
– Ezt könnyen elintézhetem magának.

Kapcsolódó szócikkek: Han Solo · Leia Organa
Constance

Aztán Leia Han ajkára szorította az ajkát, és hosszan, szenvedélyesen megcsókolta. Amikor véget ért a csók, a lánynak könnyes volt a szeme.
– Szeretlek – súgta halkan. – Eddig nem mondhattam meg neked, de ez az igazság.
Han rámosolygott, azzal a jól ismert, hetyke vigyorával.
– Csak el ne felejtsd, mert még találkozunk! – Aztán ellágyult az arca, és gyöngéden homlokon csókolta a lányt.

Kapcsolódó szócikkek: Han Solo · Leia Organa
tmezo P

– Ami ennél döglöttebb, az csal – (…)

Kapcsolódó szócikkek: Han Solo
Stone

A kinti látvány még mindig vigasztalan volt: csak kő és kő.

tmezo P

– Luke – tanácsolta Ben –, csakis a tudásért és önvédelemből használd az Erőt, sohasem fegyverként. Sose engedd, hogy hatalmába kerítsen a gyűlölet vagy a harag. Mert ez a kettő a sötét oldal felé vezet.

Vizsla

Han csak a fejét rázta. Milyen rég volt az, hogy egyszer és mindenkorra leszögezte magában: a nőstények, legyenek akár emlősök, hüllők vagy a jó ég tudja, miféle, még fel sem fedezett biológiai osztályba sorolhatók, meghaladják az ő zsenge értelmi képességeit.

I. Fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Han Solo
tmezo P

– Engedd, Luke, hogy az Erő szétáradjon a testedben. Az Erő!

Kapcsolódó szócikkek: az Erő · Luke Skywalker · Obi-Wan Kenobi
Életveszélyes_és_Tilos

Darth Vader szótlanul állt ott. Az űr fekete kárpitját nézte, ahol még egy pillanattal ezelőtt is ott volt a Millennium Falcon. Mélységes, sötét hallgatása rémületbe ejtette a mellette álló két férfit. Piett admirális és a kapitánya csak várt, a hátukon hideg veríték csapott ki, és mindketten arra gondoltak, vajon mennyi idejük van még, amíg majd megérzik a torkukon azoknak a láthatatlan, satuszerű vasmarkoknak a szorítását.
De a Fekete Lovag meg se mozdult. Csak állt, csöndben a gondolataiba
merülve, s a kezét összekulcsolta a háta mögött. Aztán sarkon fordult, és
éjfekete köpönyegét fellibbentve maga mögött, kiment a hajóhídról.

Kapcsolódó szócikkek: Darth Vader · Millennium Falcon

Csillagok háborúja sorozat · Összehasonlítás