Szerencsefia 1 csillagozás

Kortárs számi drámák
Domokos Johanna (szerk.): Szerencsefia

A kortárs számi előadó-művészetnek példamutató a helyi vitalitása és egyetemes jelenléte. Az évszázados elnyomás, az északi időjárási szélsőségek által uralt élettér, klímaváltozás vagy az egyre szaporodó ércbányák okozta természeti szennyezettség káros hatásai közepette a számi művészetnek etnikumuk számára életben tartó szerepe van. Legyenek mindössze pár tízezren, színházuk saját társadalmuk kihívásait nem csak hogy megszólaltatja és globálisan közvetíti, hanem az egész emberiségért kiáll. Jelen válogatás ennek a színházi világnak a darabjaiból először nyújt át néhányat a magyar olvasóközönségnek.

A művek szerzői: Kirste Paltto, Junichiro Okura, Sara Margrethe Oskal, Rauni Magga Lukkari

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Drámatájak Napkút

Napkút, Budapest, 2017
168 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632637518 · Fordította: Czinkóczi Krisztina, Csáji László Koppány, Domokos Johanna, Németh Petra, Tamás Ildikó, Tillinger Gábor

bordeaux I>!
Domokos Johanna (szerk.): Szerencsefia

Nagyon jó.
Ettől a rövid kis könyvtől nemcsak négy számi drámát kapunk, sokkal inkább bepillantást egy nagyon különleges helyzetű közösség kulturális életébe. Olyan kötet ez, amit a megfelelő jegyzet- és kommentáragyag nélkül jóval nehezebb lenne értékelni, ezekkel együtt viszont igazán izgalmas: kultúralétrehozó és -fenntartó tevékenységként legalább annyira, mint amennyire az egyes drámák, akár csak az egyes párbeszédek vagy megszólalások önmagukban. A drámákat kísérő fordítói szövegek, a (valamivel hosszabb) bevezető és záró tanulmányok viszont valóban szerves és hasznos részei a kiadványnak. Egyszerűen és szerényen, leíró tárgyilagossággal, egyik írás sem akar az arcunkba mászni, nem akarja megmondani a tutit – még akkor sem, amikor egészen különleges, számi-japán kultúraközi összefogásra látunk példát. Olyanok ezek az írások, mint maguk a drámák: számtalan „valid” értelmezést kínálnak, és amellett, hogy a számikból mutatnak valamit, egy kicsit ránk, olvasókra is irányítják a figyelmet. Arra, ahogyan mi értelmezünk, vagy épp ahogy nem értünk meg valamit.
Külön kiemelésre méltó emellett, ahogyan a kötet dekonstruálja azokat a természeti népekkel kapcsolatos sztereotípiákat, amikkel annyira könnyű dolgozni: eltűnik a civilizált és civilizálatlan, a természeti és társadalmi merev kettőssége, ehelyett az kerül előtérbe, hogy pontosan hol, milyen pillanatokban, helyzetekben, politikai állásfoglalásokban képződik meg a kisebbségi identitás, milyen konfliktusokat eredményez az egyénen belül, egyének és közösségek között.
Szerettem. Jó és fontos, hogy ilyen forrásokból is képet kaphassunk kisebbségekről, nyelvekről, kultúrákról. Kellene még ilyen.

bordeaux I>!

Amikor az álmaidra hallgatsz, saját árnyékodat kergeted.

65. oldal (A díszes társaság)