Huszadik ​századi dekameron I-II. 3 csillagozás

Válogatás századunk legjobb elbeszéléseiből
Domokos János (szerk.): Huszadik századi dekameron I-II.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Selma Lagerlöf, Tömörkény István, H. G. Wells, Vicente Blasco Ibáñez, O. Henry, Luigi Pirandello, Makszim Gorkij, André Gide, Martin Andersen Nexö, Alekszandr Kuprin, Leonyid Andrejev, Colette, William Somerset Maugham, Thomas Mann, Móricz Zsigmond, Alekszandr Grin, Mihail Sadoveanu, Lu Hszin, Stefan Zweig, James Joyce, Valéry Larbaud, Georgi Rajcsev, Jaroslav Hašek, Franz Kafka, Nagy Lajos, David Herbert Lawrence, Katherine Mansfield, Maria Dąbrowska, Karel Čapek, Franz Werfel, Konsztantyin Georgijevics Pausztovszkij, Miroslav Krleža, Iszaak Emmanuilovics Babel, Aldous Huxley, Jarosław Iwaszkiewicz, F. Scott Fitzgerald, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, William Faulkner, Louis Aragon, Bertolt Brecht, Ferreira de Castro, Ernest Hemingway, Leonyid Leonov, Miguel Ángel Asturias, Jorge Luis Borges, Halldór Kiljan Laxness, Erskine Caldwell, Graham Greene, Alejo Carpentier, Jean-Paul Sartre, Mihail Solohov, Emilijan Sztanev, Artur Lundkvist, Gelléri Andor Endre, Alberto Moravia, Albert Maltz, Albert Camus, Fukadzava Hicsiró, Camilo José Cela, Heinrich Böll, Juan Rulfo, Nadine Gordimer

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Világirodalom Remekei

Németország · Olaszország · Türingia

valdav
Domokos János (szerk.): Huszadik századi dekameron I-II.

Domokos János (szerk.): Huszadik századi dekameron I-II. Válogatás századunk legjobb elbeszéléseiből

66 író egy-egy, 5-50 oldalas elbeszélése, a világ minden részéről, mintegy 1100 oldalon. Egyben értékelni nehéz, de négy csillagot a gyönyörködtető változatosságért mindenképpen adok. Igazából az írók stílusa az, ami egyértelműen átjön ilyen rövid írásoknál, maguk a történetek (ha vannak egyáltalán, és nem csak valami lelkiállapot leírását kapjuk) gyakran másodlagosak. Akiket a legnagyobb élvezettel olvastam (azaz, ahol a történet is izgalmas/érdekes): H.G. Wells, Gorkij, Kuprin, Maugham, Thomas Mann, Móricz, Nagy Lajos, Maria Dabrowska, Iwaszkiewicz, F. Scott Fitzgerald, Faulkner, Aragon, Solohov, Sztanev. Ugyanakkor csak nagyon kevés olyan történet volt, amit szívem szerint inkább átlapoztam volna, és kivétel nélkül mindegyikben találtam valami értékeset, érdekeset, elgondolkodtatót.

GaborLajos
Domokos János (szerk.): Huszadik századi dekameron I-II.

Értékes válogatás körülbelül 1000 oldalon…
– Ráhel perbe száll Istennel
– Barbárok
– A Szent Mihály a jégben
– Gambrinusz
– A házasság mint egzakt tudomány

Rawalpindi

– Nem kell aludni ahhoz, hogy álmodjék az ember. (André Gide)

110. oldal, I. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968

Rawalpindi

Szerelmi ügyekben legjobb az egyenes út. (Martin Andersen-Nexö)

121. oldal, I. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968

Rawalpindi

– Senki sem tudja, uram, mi rejtőzhet egy emberi lény külseje mögött. Nem vagyunk egyebek jól fésült külsőségeknél, kimeszelt koporsóknál… (Herbert George Wells: A bűvös bolt)

35. oldal, Európa Könyvkiadó, 1968

Rawalpindi

…a lustaság az, amely kínos helyzetekből nem enged szabadulni… (Thomas Mann)

198. oldal, I. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968

marschlako P

Meg kell mondanom, hogy emberünk már negyvenkét évet töltött el arról ábrándozva, hogy „új életet kezd”, és annyira a kezdéshez szokott, hogy befejezni már nem tudott semmit.

I. kötet, 245. oldal, Alekszandr Grin: Daniel Horton gyengéje

marschlako P

Ha hegyet akar mászni az ember, többet ér a könyv a botnál, ezért könyvet fogtam a hónom alá, és útnak indultam. Amikor elfáradt a lábam, leültem olvasgattam; a hegyoldal vén fáin rigók fütyörésztek.

II. kötet 109. oldal, Ferreira de Castro: A hajósok ura

Rawalpindi

Nincs kínosabb a múlt megismétlődésénél. (Emilian Sztanev)

324. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968

Rawalpindi

Egy olyan ország, amelyről nem közölnek híreket, nem létezik, még ha szerepel is a térképen. (Miguel Angel Asturias)

189. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968

Rawalpindi

A gyermek emlékezete olyan, mint a szárazvillám: fellobban, egy pillanatra mindent megvilágít, aztán kialszik. (Mihail Alekszandrovics Solohov)

320. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968

Rawalpindi

– mindenki, aki újságot olvas, rádiót hallgat, televíziót néz otthon vagy moziba megy: hetven százalékban halott testekkel és harminc százalékban élő testekkel táplálkozik: az embereket kizárólag azok a hírek érdeklik, amelyek sok-sok halottról számolnak be; több hulla, jobb hírek… (Miguel Angel Asturias)

191. oldal, II. kötet, Európa Könyvkiadó, 1968