Kokain 27 csillagozás

Egy kábítószer hiteles története
Dominic Streatfeild: Kokain Dominic Streatfeild: Kokain

Fegyverek, erőszak, puccsok, bűnözők, pénzhegyek és persze a kokain csillogása és misztikuma… Bármennyire igyekszik is az ember távol tartani magától, sokak életében – ha nem közvetlenül, akkor közvetve – felbukkan az áldott növényből készült, ezerszer elátkozott fehér por: a kokain. Mindenütt jelen volt és van ma is, az inkáktól a Harmadik Birodalmon át az amerikai kontinensig. Háborúk törtek ki miatta, hadvezérek, tudósok és művészek, gazdagok, átlagemberek és a legszegényebbek függtek tőle, politikusok, pártok és rezsimek bukását okozta. Végtelen gazdagság vagy szörnyűséges nyomor.

HVG Könyvek, Budapest, 2007
524 oldal · ISBN: 9789637525278 · Fordította: Kozma Zsolt
HVG Könyvek, Budapest, 2002
524 oldal · ISBN: 9637525270 · Fordította: Kozma Zsolt

Heinrich Himmler · Heinz Linge · Pablo Escobar · Richard Hahner · Ricky Ross · Theodor Morell

Andok · Dél-Amerika

esztie>!

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

Saját kategóriájában hibátlan jó, mert végtelenül alapos, kimerítően körbejárja a témát, mindezt nagyon jó stílusban. Nem mondom, hogy nem voltak szárazabb részek, sokszor volt plató és holtpont az olvasásom közben, ez látszik is azon, hogy mennyit ültem a könyvön, egyes részeket kifejezetten untam, de hát elsősorban nem szórakoztató irodalom ez. Nem titkoltan leginkább a Freud körüli história, valamint a biológiai és kémiai részek miatt kezdtem el olvasni, ezek is voltak számomra a legélvezetesebbek, de az egész könyv megért egy misét, voltak még benne kalandos részek.

Most pedig megyek a jófogásra egy kokacserjét böngészni. :D

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

Majd' fél évig olvastam ezt a könyvet, kisebb-nagyobb kihagyásokkal. Bár nem is ártott neki a pihenő, nem lehet elveszíteni a fonalat. A fonál pedig remek!
Részletes és pontos leírást ad a kokain „életútjáról”, és mindenről, amire ez az ártalmatlan növényke kihat… Izgalmas és érdekes volt olvasni, nem volt száraz, és ez nem csak a témának köszönhető, hanem Streatfeild könnyed stílusának is.
Az első könyv, amit tőle olvastam, de már most látom, hogy nem az utolsó.

kissakos I>!

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

Tetszik vagy sem, a drog mindennapjaink része. A kokain pedig az a drog amivel mindenki találkozott, aki valaha hallgatott zenét vagy nézett filmet: a nyugati popkultúra képviselői ugyanis bevallják vagy sem-sokat és sokszor élnek a szerrel. De mi is az a kokain? A könyv onnan indul, hogy leírja: van a kokacserje, és ezta dél amerikai indiánok használták. Ez addig oké, ez az első fejezet. De mi jött ezután? Jött egy George Jung nevű piti kis fűcsempész, akit egyszer elkaptak és mexikóban börtönbe vetették. Cellatársa egy bizonyos Publo Escobar lett. Kiszabadulásuk után pedig gyümölcsöző iparágat építettek arra, hogy elterjesztették a kokaint az Egyesült Államokban. Igen, gyakorlatilag ők ketten és az őáltaluk felügyelt bűnszervezet. Geoorge Jung életéről egyébként Johhny Depp főszereplésével készült is egy film, Betépve címmel. De a film a könyvhöz képest csak a felszínt karcolgatja. A kokain modern kori története gyakorlatilag George Jung sztorija, és Bonnie és Clyde történetéhez hasonlatos, csak sokkal jobban áthatja a hatalom és a nagypolitika is. Nagyon érdekes olvasmány, mindenféle szempontból.

HVG Könyvek, Budapest, 2002
524 oldal · ISBN: 9637525270 · Fordította: Kozma Zsolt
mackótestvér P>!

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

Zacher Gábor könyvénél azt írtam, hogy prevenció és kötelező elolvasni, ha jó akarunk. Ez igaz erre a könyvre is. Minden benne van, amit arról a szerről tudni akarsz, ami pénzhez és a csillogáshoz jár. Tények, tévhitek, érdekességek, politikai, pénzügyi szálak. Miért lenne kevésbé fontos ez az üzlet, mint a fegyverkereskedelem ? Kissé dokumentum jellegű, de mégis annyira regényes, hogy ne érezzük száraznak. Szerintem alapmű a „szer” tárban :)

Thorpapa>!

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

izgalmas könyv, érdekes hogy Freudék hogy használták, és utána mivé nőtte ki magát ez a kis fehér por…

Fulter>!

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

Imadom Streatfeild konyveit. A kivalasztott temat a vegletekig korbejarja, es sokszor a sok apro reszletbol rakja ossze – vagy csak utal ra – , hogy mi tortenhetett valojaban. Jol mutatja be a jelenlegi droghelyzet remenytelenseget, es bar sokszor hallott konkluziora jut, olyan torteneteket mesel el, es olyan erveket mutat be, ami azokat is gondolkodoba ejtheti, akik nem ertenek egyet vele.

masik_anna>!

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

az első 50-60 oldal alapján fájdalmasan komolytalannak tűnt, szerencsére nem tettem le, végül megszerettem a könyvet, érdekes.

morcosmosómedve>!

Az új növényeket egyébként is gyanakvással fogadta az óvilág: öt évvel azelőtt, hogy Pizarro elhozta Spanyolországba a kokát, az egyház hajszál híján betiltotta a burgonyát, mert az nem szerepelt a Bibliában.

Kapcsolódó szócikkek: burgonya, krumpli · Spanyolország
morcosmosómedve>!

…a kokain nem a Sátán mesterkedésének műve, hanem egyszerű fogyasztási cikk. Igen, tiltott, de ettől még fogyasztási cikk. Ha meg akarjuk állítani a kereskedelmet, ki kell deríteni, mi mozgatja a piacot. A kokainpiacot pedig – mint minden más piacot – a kereslet és a kínálat mozgatja.

morcosmosómedve>!

A történelemből levonható legfőbb tanulság talán az, hogy több tanulságot kellene levonnunk a történelemből.

Kapcsolódó szócikkek: történelem
morcosmosómedve>!

Amerikában az elmúlt 75 év során elkövetett összes bűncselekmény 50 százalékát drogokkal hozták összefüggésbe, mivel a drog a legkézenfekvőbb bűnbak egy olyan társadalom számára, amely képtelen belátni saját felelősségét. Még mindig nem az amerikai fogyasztókat hibáztatják a drog jelenlétéért, hanem a külföldi termelőket. Amerikában nincsenek bűnözők, csak áldozatok.

morcosmosómedve>!

A probléma ott van, hogy az emberiség fejlődésével egyre jobban megértettük a drogok természetét, és képesek vagyunk tisztítani őket. Pár ezer évvel ezelőtt nagyon kevesen ihatták magukat halálra, mert senki sem tudta, hogyan kell alkoholt desztillálni. Az akkori gyenge italoktól nem halhatott meg senki. Manapság viszont százszázalékos tisztaságú alkoholt tartalmazó italok kaphatók minden ízben és színben, s így az ember sokkal könnyebben ihatja magát hülyére. Így van ez szinte mindennel, amit eszünk vagy iszunk. Nehéz elhízni, ha az ember csak gyümölcsöt eszik vagy cukornádat rág. Ha viszont a cukrot finomítják, körülbelül annyi idő elhízni tőle, mint lenyelni. A tudomány évszázadok óta finomítja és tisztítja a fogyasztási javakat, hogy a lehető legnagyobb élvezetet nyújtsák, s hogy a lehető legtöbbet, leggyorsabban és leghatásosabban tudjuk előállítani belőlük. Ugyanez a helyzet a kokával és a kokainnal is. Rágcsálva vagy tea formájában a koka ártalmatlan. A levél kokaintartalma olyan csekély, hogy teljesen veszélytelen. A bajok akkor kezdődnek amikor a kokaint kivonják a levélből, és az ember felszippantja vagy befecskendezi magának. Ahogy az emberek egyre inkább belejöttek a dologba, a kokaint is tovább fejlesztették. Hogy még jobb hatást érjenek el, szabad bázisú kokaint kezdtek fogyasztani. A szippantás így még veszélyesebb lett.

Kapcsolódó szócikkek: kábítószer, drog
morcosmosómedve>!

Ahogy a szenvedélybeteg képzeletbeli bogarakat fogdos a bőre alatt, Holmes képzeletbeli gonosztevőket fogdos a fejében.

LNB>!

Freud tudtán kívül hozzájárult ahhoz, hogy barátja a világ első kokainistája legyen. Ekkor nem tudta, hogy Ernst von Fleischl-Marxow már nemcsak kokaint szed, hanem morfiumot is, s mindkét szerből hatalmas adagokat fecskendez be magának. Fleischl-Marxow, ahogy utána még sokan mások, felfedezte, hogy az opiátok és a kokain nagyon jól kiegészítik egymást. Az egyik „csúcsa” ellensúlyozza a másik „mélypontját”. Miközben vegyi értelemben egyik lábával beletaposott a gázba, a másikkal a padlóféken állt, vagyis felfedezte a „speedballt”, a kokain és a morfium (vagy heroin) különösen veszélyes koktélját. Ami azután az elkövetkező évszázadban hol divatba jött, hol kiment a divatból – ez a keverék végzett 1982 márciusában John Belushival, a színésszel is (később t.k. Layne Staley, River Phoenix, Jean-Michel Basquiat, Philip Seymour Hoffman halálát is speedball okozta).

LNB>!

Semmi kétség afelől, hogy Hitler amfetaminokat használt. Inasa, Heinz Linge szerint (akit a háború után kihallgattak) Hitler orvosa, bizonyos dr. Theo Morell minden reggel vitamininjekciót adott be a Führernek. Amíg az injekciót meg nem kapta, apatikus volt, utána viszont felélénkült, s tettvágytól hajtva pattant fel az ágyból. Egyértelmű, hogy nem egyszerű vitamininjekciókat kapott, hanem valamiféle serkentőt. Ahogy a háború a vége felé közeledett, s a Führer egyre világosabban látta, hogy semmiképpen nem győzhet, mind gyakrabban rendelte magához orvosát újabb és újabb injekcióadagokért. Heinrich Himmler megfigyelte, hogy az injekciók szinte varázsszerként hatottak Hitlerre. Megtelt energiával, s amint azt a vezérkar egy másik tagja elmondta, vidám és beszédes lett, s késő éjszakáig fennmaradt.

Dominic Streatfeild: Kokain Egy kábítószer hiteles története

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Heinrich Himmler · Heinz Linge · Theodor Morell
morcosmosómedve>!

A kolumbiai kogi törzs még ennél is tovább megy: az ő férfivá avatási rítusuk része, hogy a fiatal fiú szimbolikusan nőül vesz egy kokalevelet.

morcosmosómedve>!

Az első alkalom után Freud újabb adagokat vett be a drogból. Tudta, hogy nagy felfedezést tett, s ettől nagyon fellelkesült – nem is csoda, ha figyelembe vesszük, hogy a szertől úgy elszállt, mint egy papírsárkány.

Kapcsolódó szócikkek: kábítószer, drog · Sigmund Freud