Közel 200 képeslapot tartalmaz ez a könyv. A legrégebbit a 19. század utolsó évtizedében nyomtatták és adták postára, a válogatás utolsó darabját 1935-ben. Az egykor gyakorlati célokat szolgáló lapok az idők folyamán más jelentést kaptak: dokumentumai lettek egy eltűnt világnak. A képeslapokon feltűnnek azok a régi épületek, amelyek már régen nem léteznek, megelevenednek azok az emberek, akik véletlenül kerültek az egykori fotós lencséje elé, és főként azok, akik sorokat róttak a képeslapok hátára, s mint látni fogják, eleinte inkább az elejére.
Szépek és érdekesek ezek a lapok. Többségüket nem őrizték meg, ami megmaradt, ahhoz ma már csak a gyűjtők férnek hozzá. Úgy gondoltuk, hogy közkinccsé tesszük, ne legyenek bezárva egy-egy album börtönébe. Így született ez a könyv.
Elsősorban nézegetnivaló képekből áll, tartalmaz azonban olvasnivalót is. Minden kép mellett ott vannak – reményeink szerint – azok az érdekes, hasznos, esetenként fontos tudnivalók,… (tovább)
Üdvözlet Békés-Csabáról 1 csillagozás
Várólistára tette 2

Kiemelt értékelések


Dobrotka Pál (szerk.): Üdvözlet Békés-Csabáról Chaba városa régi képes üdvözlőlapokon 1897–1935
191 darab képeslap. A város utcáit (pontosabban utczáit), épületeit megörökítő lapoktól, a madártávlatból készült városképeken, a kézzel színezett életképeken, a reklámkiadványokon (pl. Pirosalma vendéglő) keresztül, egészen a román megszállást lezáró kivonulás emlékére készült képeslapig.
Minden egyes képhez néhány soros magyarázat is tartozik. Szerzőjük az a Gécs Béla, akinek helytörténeti publikációival a városi újság minden számában találkozhatunk egyébként, megszoktuk, hogy a tények mellett a hangulatfestésről sem feledkezik meg soha. Melyik épület mikor épült, ki építette, ki lakott benne, hol van (vagy hol van a hűlt helye) és a képen látható személyek vajon miért álldogálhatnak éppen ott, és valószínűleg mit csinálnak, és milyen ételek szerepeltek mondjuk a Pirosalma étlapján, és melyik volt a korabeli fiatalok legkedvesebb randizóhelye.
Szerencsére akkoriban a levelezőlapok képes oldalát (is) használták írásra, a sokszor nehezen kibetűzhető üzenetektől mindig külön elfog a gyengédség.
Népszerű idézetek




"Hogyha többé nem látlak soha!
Ne hidd hogy az én szerelmem oda
A szerelem a lélegben terem
S a léleg nem hal meg sohasem.
Üdv a távolból Imi!"
106. oldal
Dobrotka Pál (szerk.): Üdvözlet Békés-Csabáról Chaba városa régi képes üdvözlőlapokon 1897–1935
Hasonló könyvek címkék alapján
- Kőváry E. Péter: Nem jön többé a drótostót ·
Összehasonlítás - Szigeti Csaba: Egy város, ötkarika, ezernyi történet ·
Összehasonlítás - Gécs Béla: Békéscsaba Széchenyi ligete ·
Összehasonlítás - Ogrincs Pálné – Lovászi József: A csabai posta 225 éve ·
Összehasonlítás - Bakay Péter (szerk.): A békéscsabai evangélikus gyülekezet életmódja a 18. század első felében az első anyakönyv alapján ·
Összehasonlítás - Éble Gábor: A Harruckern család és Harruckern János György báró Csaba újratelepítője ·
Összehasonlítás - Haan Lajos: Békés-csaba ·
Összehasonlítás - Szigeti Csaba: Pásztor ·
Összehasonlítás - Fábián Zoltán: Mesterek és kapcsolatok ·
Összehasonlítás - Bielek Gábor: Békéscsabai katolikus családlexikon (1750-1895) ·
Összehasonlítás