Dobrotka Pál (szerk.)

Üdvözlet ​Békés-Csabáról 1 csillagozás

Chaba városa régi képes üdvözlőlapokon 1897–1935
Dobrotka Pál (szerk.): Üdvözlet Békés-Csabáról Dobrotka Pál (szerk.): Üdvözlet Békés-Csabáról

Közel ​200 képeslapot tartalmaz ez a könyv. A legrégebbit a 19. század utolsó évtizedében nyomtatták és adták postára, a válogatás utolsó darabját 1935-ben. Az egykor gyakorlati célokat szolgáló lapok az idők folyamán más jelentést kaptak: dokumentumai lettek egy eltűnt világnak. A képeslapokon feltűnnek azok a régi épületek, amelyek már régen nem léteznek, megelevenednek azok az emberek, akik véletlenül kerültek az egykori fotós lencséje elé, és főként azok, akik sorokat róttak a képeslapok hátára, s mint látni fogják, eleinte inkább az elejére.
    Szépek és érdekesek ezek a lapok. Többségüket nem őrizték meg, ami megmaradt, ahhoz ma már csak a gyűjtők férnek hozzá. Úgy gondoltuk, hogy közkinccsé tesszük, ne legyenek bezárva egy-egy album börtönébe. Így született ez a könyv.
    Elsősorban nézegetnivaló képekből áll, tartalmaz azonban olvasnivalót is. Minden kép mellett ott vannak – reményeink szerint – azok az érdekes, hasznos, esetenként fontos tudnivalók,… (tovább)

EMK Rendezvényszervező, Békéscsaba, 2011
Typografika, Békéscsaba, 2005

Dobrotka Pál (szerk.): Üdvözlet Békés-Csabáról

Dobrotka Pál (szerk.): Üdvözlet Békés-Csabáról Chaba városa régi képes üdvözlőlapokon 1897–1935

191 darab képeslap. A város utcáit (pontosabban utczáit), épületeit megörökítő lapoktól, a madártávlatból készült városképeken, a kézzel színezett életképeken, a reklámkiadványokon (pl. Pirosalma vendéglő) keresztül, egészen a román megszállást lezáró kivonulás emlékére készült képeslapig.
    Minden egyes képhez néhány soros magyarázat is tartozik. Szerzőjük az a Gécs Béla, akinek helytörténeti publikációival a városi újság minden számában találkozhatunk egyébként, megszoktuk, hogy a tények mellett a hangulatfestésről sem feledkezik meg soha. Melyik épület mikor épült, ki építette, ki lakott benne, hol van (vagy hol van a hűlt helye) és a képen látható személyek vajon miért álldogálhatnak éppen ott, és valószínűleg mit csinálnak, és milyen ételek szerepeltek mondjuk a Pirosalma étlapján, és melyik volt a korabeli fiatalok legkedvesebb randizóhelye.
    Szerencsére akkoriban a levelezőlapok képes oldalát (is) használták írásra, a sokszor nehezen kibetűzhető üzenetektől mindig külön elfog a gyengédség.

Typografika, Békéscsaba, 2005

sophie P>!

"Hogyha többé nem látlak soha!
Ne hidd hogy az én szerelmem oda
A szerelem a lélegben terem
S a léleg nem hal meg sohasem.
Üdv a távolból Imi!"

sophie P>!

„Kedves Esztike! Becses lapját megkaptam, íme és is küldök, de ez nem jól sikerült kép. Csabán nincs valami jó, de azért küldök. Üdvözli, Pista.”