Hólepedő 7 csillagozás

Dobos László: Hólepedő Dobos László: Hólepedő

Az Egy szál ingben társadalmi-történelmi tablója után új regényében Dobos László az egyén problémái felé fordul, amelyek csak első pillantásra látszanak privát gondoknak, magánügyeknek, hiszen az egyén, az individuum a társadalom atomja. A társadalom szempontjából sem mindegy tehát, hogyan élünk. Életformánkkal elfogadjuk-e a társadalom normáit, írott és íratlan törvényei. A Hólepedő hősnője maga sem tudja, mikor kezdődött eltávolodása a maga elé tűzött céloktól, s csak a halál árnyékában ébred rá, hogy egyfajta álomvilágban élt, elszigetelve magát a világtól,a közösségtől. Sorsa alkalom és ürügy az író számára, hogy rámutasson magánéletünknek közösségi gondokkal is összefonódó tudati rövidzárlataira, s keresse a magány érzésének gyógymódját, ami nem lehet más, mint a valóság teljes és igaz föltárása, az író részéről pedig elkötelezettsége a szocializmus ügye és az egyes ember igazsága mellett.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Madách-Posonium, Pozsony, 2009
Madách, Pozsony, 1979
180 oldal

yakarinagyi>!
Dobos László: Hólepedő

Egy szegény felvidéki tanítónő élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Az elején kicsit nehezen indul a történet, de miután fordulatot vesz a cselekmény, már kezd egészen élvezhetővé válni. Néha nehéz nyomon követni a többrétegű gondolatmenetet, de ha megérti az ember, akkor sok minden világossá válhat számára.
Kezdetben nekem túl sokat panaszkodott a magányosságáról és a mély mondanivaló sem ragadott meg annyira. Talán más életkorban kell elolvasni.

yakarinagyi>!

…A törvény bennünk van…Mindenkinek magának kell tudnia, mi a jó és mi a rossz. Azt is, hogy mit szabad tenni, és mit nem…