Sajtópolitika ​és politikai sajtó Magyarországon (1780-1840) 0 csillagozás

Döbör András: Sajtópolitika és politikai sajtó Magyarországon (1780-1840)

Döbör ​András sajtótörténész, a történelemtudományok doktora. Tizenöt éve tanít a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán, számos sajtótörténeti tanulmány szerzője és tanulmánykötet szerkesztője.

A sajtótörténet társadalomtörténeti szempontú, analitikus kutatási irányának megfelelően könyvében a felvilágosodás és reformkori magyar nyelvű politikai hírlapírás történetét és a korabeli kormányzati sajtópolitika összefüggéseit vázolja fel. Vizsgálatának középpontjába állítja, hogy miként szolgálták a magyar nyelvű politikai hírlapok a nemzeti identitást, a modernitást és a polgári átalakulást az adott társadalmi-politikai környezetben.

A könyv a magyarországi könyv és sajtócenzúra és a kormányzati sajtópolitika történetének bemutatása után a Magyar Hírmondó, a Magyar Kurír, a Hadi és Más Nevezetes Történetek című felvilágosodás kori, valamint a Jelenkor című reformkori hírlapokat mint életmód- és politikai viselkedésmintákat adó médiumokat elemzi,… (tovább)

Gondolat, Budapest, 2018