Az ​ősi magyar hitvilág 3 csillagozás

Válogatás a magyar mitológiával foglalkozó XVIII-XIX. századi művekből
Diószegi Vilmos (szerk.): Az ősi magyar hitvilág

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Ipolyi Arnold, Csengery Antal, Kálmány Lajos, Kandra Kabos, Horváth János

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A magyar néprajz klasszikusai Gondolat

Gondolat, Budapest, 1978
Gondolat, Budapest, 1971
keménytáblás

Diószegi Vilmos (szerk.): Az ősi magyar hitvilág

Diószegi Vilmos (szerk.): Az ősi magyar hitvilág Válogatás a magyar mitológiával foglalkozó XVIII-XIX. századi művekből

Lenyúltam a kollégámtól, izomtömegben kétszer akkora, de hatalmi szóval kölcsönkértem…

13 900 példányban jelent meg 1971-ben a kezemben levő kötet, de a Moly szerint volt egy második kiadása is. Érdemes megnézni az évszámot és a példányszámot… akinek van füle az olvasásra már ebből is sok információhoz jut. Ha még hozzátesszük, hogy a kezemben levő példányt soha senki nem olvasta, akkor azt kell mondanom, hogy abban a korban ilyen címmel, ekkora példányszámban, ennél többet kihozni a témából…

Előszó 8 oldal. A fentiek figyelembe vételével, ebbe a 8 oldalba belesűrített Diószegi Vilmos mindent. Ha még mindig van fülünk az olvasáshoz… kíváncsi vagyok lesz e egyszer olyan mesterséges intelligencia, ami a témát kezelni- és feldolgozni képes…

Összegezve: ha elfogadom Diószegi állítását: elvileg lehetséges a téma megválaszolása. Szerintem meg képtelenség… mindenesetre a könyv keletkezéseinek körülményeit figyelembe véve pozitív a felhang. A bekerült szövegek, meg vagy első fordítások, vagy elérhetetlenek. Szerintem akit érdekel a téma, kezdő könyvnek érdemes megszerezni, de aki gyakorolni akarja az ősi magyar hitvilágot, az feleslegesen venné a kezébe.

kruftmaftha I>!
Diószegi Vilmos (szerk.): Az ősi magyar hitvilág

Néhol egyébként is fájdalmas volt olvasni, de ezek a zagyva lábjegyzetek meg szerkesztői megjegyzések rendesen alávágtak az egész szöveggyűjteménynek, én meg csak fogom a fejemet… Ezek után nem csodálom, hogy még mindig itt tartunk, ahol, azóta is nagyjából egy helyben. -.-'

kucséber>!
Diószegi Vilmos (szerk.): Az ősi magyar hitvilág

Na ebben van minden … Istvánoznak Koponyáznak, de minek.

tschk >!

… a tudatlanság zsarnokibb úr, mint bármely despota, vasvesszője alól nem olyan könnyű felszabadulni.

tschk >!

Éppen egy modern mitológiai munka hiánya, és tudósaink múltbeli erőfeszítése iránt érzett tisztelet indokolja a jelen mű megjelentetését.

Diószegi Vilmos

tschk >!

Én pedig mindezekből is, bármely nyómosoknak tetszenek, bálványozást következtetni nem bátorkodom. … Tehát az író is, a törvényhozó is, egyedül az ő tiszteletök módjából s tárgyából tett vala ítéletet; melyből azt bálványozásnak – valamint a tárgyot a tisztelet módjából hamis istennek – állítani nem lehet.

tschk >!

… a Végtelen véges formákba önteték; a világ s ami abban vagyon, az istenségnek már nem képe, hanem önnön maga: innét a politeizmus, emberi vagy baromi formák szerént képzett istenek, fétisek, mítoszok.