A ​filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2. 5 csillagozás

Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2. Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Diogenész ​Laertiosz A filozófiában jeleskedők élete és nézetei tíz könyvben című műve mind a mai napig az antik filozófiatörténet egyik leggyakrabban idézett forrása (miután a filozófiatörténet mai formájában sokáig ismeretlen volt). Ha a szerző népszerűségre törekedett, minden kritika és szövegkritika ellenére elérte célját.
    Laertiosz kezünkben levő műve sajátságos műfaj. Maga a szerző filológusként mutatkozik be, aki minden rendelkezésére álló forrást felhasznál, és megpróbál a „filozófusok történetének" Prokrusztész-ágyába kényszeríteni. Leginkább nagy mondaciklusnak tekinthetjük művét, amely a „relata refero"-elv alapján közvetíti amit mások mondtak. Úgyszólván az egész nem egyéb, mint indirekt beszéd.
    Laertiosz igyekszik az életrajzi adatokat élénkíteni különböző groteszk jelenetekkel a bölcsek és filozófusok életéből, és amennyire lehetséges, nézeteiket áthagyományozni az utókornak. így számít széles olvasókörre, akárcsak jelen fordítása.
(tovább)

Jel, Budapest, 2005
260 oldal · keménytáblás · ISBN: 963931885X · Fordította: Rokay Zoltán

Szókratész · Arisztotelész · Anakharszisz · Arisztipposz · Biasz · Karneadész · Khilón · Kroiszosz · Phaléroni Démétriosz · Platón · Szolón · Thalész · Theophrasztosz

aggieolvas
Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Az egyik legismertebb és legtöbbet forgatott ókori görög nyelvű forrás. Az más kérdés, hogy mennyi a valóság és mennyi a legenda a filozófus-életrajzokban. Az ókorászok a mai napig bezárólag haszonnal olvassák, idézik, és mivel egyre kevesebb az ógörög szakos, illetve ógörögül értő szakember, nagyon jó dolog, hogy a teljes mű magyar fordításban is megjelent. Filozófia vagy történelem szakos hallgatóknak, ókortudományi PhD-tanulmányokat folytató doktoranduszoknak (szerintem) nélkülözhetetlen, segédkönyvként is használható forrás ez a mű. Köszönet Rokay Zoltánnak a nagy munkáért, és köszönet a Jel Kiadónak a megjelentetésért!
(szgá)

Mészáros_Nándor
Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Öt csillag mind a műnek, mind a kiadónak, hogy magyarul elérhetővé tette végre a filozófiatörténetnek eme alapművét. Sajnos Diogenész Laertiosz nem a legmegbízhatóbb forrás, azonban gyakorlatilag amit a nagy görög bölcsek életéről tudni vélünk, az mind tőle származik.

Maga a mű tényleg sirály, lehet, hogy túlzok, de szerintem a filozófiában járatlanok is érdeklődéssel olvashatják. Az életrajzok mellett vannak benne (valószínűleg szándékosan) érdekességek, szellemes mondások, furaságok és számos vicces anekdota is.

Sli SP

(…) a barátság: Egy lélek, amely két testben lakozik.

214. oldal, I. kötet - Arisztotelész (Jel, 2005) · Arisztotelész

Kapcsolódó szócikkek: barát · barátság · emberi test · lélek
Sli SP

Gyakran mondta magában, amikor látta a piaci árukészlet bőségét: „Mennyi minden van, amire nincs szükségem.”

90. oldal, I. kötet - Szókratész (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: piac · Szókratész
Sli SP

Ne a külsővel dicsekedjünk, hanem viselkedésünk legyen szép.

42. oldal, I. kötet - Thalész (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: szépség · Thalész · viselkedés
Sli SP

Ahogyan nem egészségesebbek, akik sokat esznek és tornáznak, azoknál, akik csak annyit (esznek), amennyi szükséges, úgy nem azok az erényesek, akik sokat, hanem azok, akik hasznos dolgokat olvasnak.

108. oldal, I. kötet - Arisztipposz (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Arisztipposz · erény · olvasás
Sli SP

Ne előzze meg nyelved az eszed.

56. oldal, I. kötet - Khilón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · ész · Khilón
Sli SP

Ne azt tanácsold, ami a legkellemesebb, hanem ami a legjobb!

51-52. oldal, I. kötet - Szolón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Szolón · tanács
Sli SP

Ne barátkozz senkivel könnyelműen! De ha barátot szereztél, ne hagyd el!

51. oldal, I. kötet - Szolón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: barát · barátság · Szolón
Sli SP

Amikor szemére vetették, hogy valami gonosz embernek könyöradományt adott, azt mondta: „Nem a jellemen, az emberen könyörültem.”

213. oldal, I. kötet - Arisztotelész (Jel, 2005)

Sli SP

Egyesek azt mondják, hogy Kroiszosz tarka ruhával ékesítette fel magát, trónjára ült és megkérdezte: látott-e már szebb látványt? (Szolón) azt felelte: kakasokat, fácánokat és pávákat – őket a természet díszítette fel ezerszer szebb ékességgel.

48. oldal, I. kötet - Szolón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: kakas · Kroiszosz · páva · ruhanemű · szépség · Szolón
Sli SP

Azt mondják, Platón egyszer látott valakit kockával játszani és megfeddte. Akkor ez azt mondta, hogy csak aprópénzben játszik, mire Platón megjegyezte: „De a szokás nem apróság!”

153. oldal, I. kötet - Platón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Platón · szerencsejáték · szokás