A ​filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2. 7 csillagozás

Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2. Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2. Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2. Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Diogenész ​Laertiosz A filozófiában jeleskedők élete és nézetei tíz könyvben című műve mind a mai napig az antik filozófiatörténet egyik leggyakrabban idézett forrása (miután a filozófiatörténet mai formájában sokáig ismeretlen volt). Ha a szerző népszerűségre törekedett, minden kritika és szövegkritika ellenére elérte célját.
    Laertiosz kezünkben levő műve sajátságos műfaj. Maga a szerző filológusként mutatkozik be, aki minden rendelkezésére álló forrást felhasznál, és megpróbál a „filozófusok történetének" Prokrusztész-ágyába kényszeríteni. Leginkább nagy mondaciklusnak tekinthetjük művét, amely a „relata refero"-elv alapján közvetíti amit mások mondtak. Úgyszólván az egész nem egyéb, mint indirekt beszéd.
    Laertiosz igyekszik az életrajzi adatokat élénkíteni különböző groteszk jelenetekkel a bölcsek és filozófusok életéből, és amennyire lehetséges, nézeteiket áthagyományozni az utókornak. így számít széles olvasókörre, akárcsak jelen fordítása.
(tovább)

Jel, Budapest, 2022
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635350407 · Fordította: Rokay Zoltán
Jel, Budapest, 2007
352 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639318991 · Fordította: Rokay Zoltán
Jel, Budapest, 2005
260 oldal · keménytáblás · ISBN: 963931885X · Fordította: Rokay Zoltán

Szókratész · Platón · Arisztotelész · Anakharszisz · Arisztipposz / Aristippus · Biasz · Karneadész · Khilón · Kroiszosz · Phaléroni Démétriosz · Szolón · Thalész · Theophrasztosz

Bagheera70 P>!
Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Nekem nagyon bejött a mű, mert sokat tanulhattam belőle, számos – nekem „fehér folt” világossá vált, avagy kiegészültek hiányosságaim. Nem állítom, hogy minden „vakfolt” eltűnt, sok még a tanulnivalóm, de ez a könyv hozzájárult ahhoz, hogy kicsit pótlásra kerüljenek azok is, akiket eddig elkerülték a figyelmem, illetőleg az ismertekről bővebb tudásanyagot kapjak. Mire is gondolok? Az általam ismertebbek: Szolón, Platón, Arisztotetész és Theophrasztosz, Szókratész és Eukleidész, vagy akár Xenophón. De ott vannak a többiek: Anaximandrosz, Aiszkhynész, Phaidón, Kebész, vagy akár Kratész … és akkor még nem is teljes a lista. Bevallom őszintén, csak néztem nagyokat, mert vagy nem is hallottam róluk, vagy valamely más mű említést tett róluk ugyan, de – lévén épp másról szólt az adott mű –, részletesebben ők nem kerültek ismertetésre. Úgyhogy sokan rám az újdonság varázsával hatottak.
Természetesen a mű magával Laertiosszal kezdődött, az ő nézeteiről, stílusáról, nyelvezetéről. Kaphattunk egy kis áttekintést az akkori korról, amiben élt. Hasznos mű, megismerhettem a különböző „iskolák” nézeteit, ők melyik álláspontot képviselték. Aztán jöttek csokorba gyűjtve maguk a filozófusok és egyéb tudományágak képviselői (a matematikától kezdve a fizikán át az orvostudományig), róluk röviden és még az is, hogy ki mely tudományág területén hány művel „képviseltette magát”. Aztán a különböző nézetek – s ami nekem kifejezetten tetszett, azok az úgymond magyarázatok, lábjegyzetek. Mert hát lássuk be, részemről sok helyen csak ámultam, de a klf. jegyzetek és magyarázatok sokat segítettek nekem abban, hogy jobban képben legyek. Ahogyan az idézetek is kifejezték a lényeget. Ami nekem még segítségemre volt, az a függelék és például a görög hónapok nevei off.
Azt nem állítom, hogy könnyed olvasmány lenne, de akit lenyűgöz a filozófia világa, vagy kíváncsi arra, hogy bizonyos dolgokról milyen nézetek láttak napvilágot, annak mindenképpen ajánlom.

aggieolvas>!
Diogenész Laertiosz: A filozófiában jeleskedők élete és nézetei 1-2.

Az egyik legismertebb és legtöbbet forgatott ókori görög nyelvű forrás. Az más kérdés, hogy mennyi a valóság és mennyi a legenda a filozófus-életrajzokban. Az ókorászok a mai napig bezárólag haszonnal olvassák, idézik, és mivel egyre kevesebb az ógörög szakos, illetve ógörögül értő szakember, nagyon jó dolog, hogy a teljes mű magyar fordításban is megjelent. Filozófia vagy történelem szakos hallgatóknak, ókortudományi PhD-tanulmányokat folytató doktoranduszoknak (szerintem) nélkülözhetetlen, segédkönyvként is használható forrás ez a mű. Köszönet Rokay Zoltánnak a nagy munkáért, és köszönet a Jel Kiadónak a megjelentetésért!
(szgá)

Lélle P>!

Ne azt tanácsold, ami a legkellemesebb, hanem ami a legjobb!

51-52. oldal, I. kötet - Szolón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Szolón · tanács
Lélle P>!

[…] a barátság: Egy lélek, amely két testben lakozik.

214. oldal, I. kötet - Arisztotelész (Jel, 2005) · Arisztotelész

Kapcsolódó szócikkek: barát · barátság · emberi test · lélek
Lélle P>!

Ne a külsővel dicsekedjünk, hanem viselkedésünk legyen szép.

42. oldal, I. kötet - Thalész (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: szépség · Thalész · viselkedés
Lélle P>!

Gyakran mondta magában, amikor látta a piaci árukészlet bőségét: „Mennyi minden van, amire nincs szükségem.”

90. oldal, I. kötet - Szókratész (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: piac · Szókratész
Lélle P>!

Ahogyan nem egészségesebbek, akik sokat esznek és tornáznak, azoknál, akik csak annyit (esznek), amennyi szükséges, úgy nem azok az erényesek, akik sokat, hanem azok, akik hasznos dolgokat olvasnak.

108. oldal, I. kötet - Arisztipposz (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Arisztipposz / Aristippus · erény · olvasás
Lélle P>!

[…] az emberek egy része úgy takarékoskodik, mintha örökké élne, a másik pedig úgy pazarol, mintha rögtön meghalna.

214. oldal, I. kötet - Arisztotelész (Jel, 2005) · Arisztotelész

Kapcsolódó szócikkek: emberek · pazarlás · takarékosság
Lélle P>!

Ne előzze meg nyelved az eszed.

56. oldal, I. kötet - Khilón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · ész · Khilón
Lélle P>!

Ne barátkozz senkivel könnyelműen! De ha barátot szereztél, ne hagyd el!

51. oldal, I. kötet - Szolón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: barát · barátság · Szolón
Sz_László>!

Amikor valaki a szemére vetette, hogy tisztátalan helyeket látogat, így vágott vissza: „a Nap is besüt a pöcegödörbe, de nem mocskolódik be”

108. oldal, VI. könyv, (Szynopei) Diogenész

Lélle P>!

Azt mondják, Platón egyszer látott valakit kockával játszani és megfeddte. Akkor ez azt mondta, hogy csak aprópénzben játszik, mire Platón megjegyezte: „De a szokás nem apróság!”

153. oldal, I. kötet - Platón (Jel, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Platón · szerencsejáték · szokás