Szerelem ​utolsó látásra 32 csillagozás

Dino Buzzati: Szerelem utolsó látásra

Orpheusz és Eurüdiké mitikus szerelmi története elevenedik meg Dino Buzzati képes poémájában. Kép és dalszöveg együttesen kelti életre, írja újra a halhatatlan szerelem halhatatlan történetét. Élet és halál határvonalán átívelően, modern városi helyszínekre és képzeletbeli kortárs alvilági terekbe, élők és árnyképek világába lépünk a popénekes Orfi dalait olvasva. Szemünk vándorol, olvas, és képeket néz, követi Orfi képregényes útját, Dino Buzzati határokat átrajzoló erotikus, szürreális képeit és rigmusos történetének sorait. Ahogyan élet és halál összetartozik, mitikus múlt és modern jelen összekapcsolódik, úgy fonódik össze kép és szöveg e mű lapjain. Egy titokzatos csukott kis kapu hirtelen átjárhatóvá válik… Végre egy képregény, amely megmutatja, hogyan képes ez a műfaj művészi értékeket közvetíteni.

Képes poéma címmel is megjelent.

Eredeti cím: Poema a fumetti

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Artcomix

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2005
222 oldal · ISBN: 9638678852 · Fordította: Telegdi Polgár István, Dánél Mónika · Illusztrálta: Dino Buzzati

Dino Buzzati: Szerelem utolsó látásra

„Miért beszélsz a magányról?
Hogy rámutassak, milyen végtelenül sok életforma létezik, hogy míg az egyik ház színültig tele emberekkel, addig a másik, ki tudja milyen titokzatos okból, düledezik, elhagyatott, üres… A Képes poémában azt iparkodtam elmondani, hogy a másvilágon a legszebb dolog a halál. Amitől a leginkább félünk itt, azt a legjobban kívánjuk ott. Onnan megértjük, hogy a halál megédesíti az élet dolgait. Különben az élet a legfélelmetesebb és legostobább ügy lenne, ami csak létezik a földön. Amikor az ember a halhatatlanságról ábrándozik, a saját kizárólagos és bárgyú boldogtalanságát álmodja.”

Dino Buzzati képes poémája, ha úgy tetszik képregénye, egy Orfeusz történet.
Csodálatos és borzongató látomásában alászállunk a másvilágra, ami nála az itteni világ mása, csak sokkal unalmasabb és szomorúbb, mert nincs halál, ami megédesíthetné. Egy szerelem, fajdalom és félelem nélküli világ. Buzzati pokla nem Dante pokla, és nem is Sartre-é. Buzzati pokla a tétnélküliség.

A városok tele vannak odaátra vezető ajtókkal. Jól nézzétek meg, hova nyittok be!

lzoltán IP
Dino Buzzati: Szerelem utolsó látásra

valamikor régen még az előző évezred alkonyán volt egy orpheus gitárom ami egyszer szétesett próbálta volna ezt még többször is eljátszani nóták és dalok helyett de vagyok annyira szívtelen nem adtam meg neki a lehetőséget maradt úgy ahogy tekergő szakadt húrok zúzott test és lógó kulcsok és az ajtók mellett egyre csak pislogtak az ablakok

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2005
Dino Buzzati: Szerelem utolsó látásra

„Miért nem nézel körbe,miért nem próbálsz meg látni?"

Az eddigi legjobb képregény,amit olvastam. És hihetetlenül hangzik,de a könyv talált meg engem a könyvtárban. Szinte már az ölembe kéredzkedett… :)
Ez nem gagyi,semmit mondó történet. Nagyon is sok tanulsága van és tanító célzatú számomra a szürrealitás mellett is. Ne dobjuk el könnyelműen az életünket! Ki tudja,mi vár ránk odaát! Már ha van túlvilág. Ha valóban léteznek kapuk,melyen átlépve egy ismeretlen világba léphetünk át. Van-e szenvedés,vannak-e érzelmek halálunk után? Van-e idő? És hihetünk-e álmainknak?

Brigi007
Dino Buzzati: Szerelem utolsó látásra

Számomra még ma is megdöbbentő, hogy ezt anno kötelező olvasmányként olvastatták el velünk. Akkor nagyon furcsa volt és érthetetlen. Lehet, hogy ma jobb lenne, nem tudom.

egy_ember

Emlékszel-e arra az estére?
Ott csókolózott egy pár.
S te egyedül voltál.
Valahonnan, Isten manzárdszobáiból
zongoraszó hallatszott, Chopin.
Tarkón ütött, örökre megjelölt,
naggyá tett és boldogtalanná.

Kapcsolódó szócikkek: Frederic Chopin

Senki fel nem tartóztatja
A szép boszorkányokat.

Kapcsolódó szócikkek: boszorkány

Mert Ő van ott!
S ha ott van a falon túl
A félelem hangja elcsitul,
Hiába mindenki tudja,
Hiába mindenki mondja,
Hogy aki belépett oda,
Sem nappal,sem éjszaka,
Vissza nem térhet soha.

Lunemorte MP

Miért nem nézel körbe, miért nem próbálsz meg látni?

egy_ember

Egy este, hogy fáradt volt,
egy este, hogy a város is fáradt volt,
a telefonok is,
a tévéantennák is,
tán a föld is fáradt volt,
petyhüdten, lomhán
tespedt Isten térdén.

Ez volna a kapu?
Amaz felel: Egy a sok közül,
Szerte a világon
Van belőle millió és millió.
Megnyílnak,mikor
Vak sötétség száll,
Bágyadtság,üresség
– A semmi!

egy_ember

ez [a kapu] egy a sok közül,
de van van belőlük szerte a
világon millió és millió.
Megnyílnak, amikor
bagoly huhog,