A ​toszkán grófnő 32 csillagozás

Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

A II. világháború idején játszódó történet egy olajfaligetek között megbúvó toszkán faluba viszi el az olvasót, ahol a grófnő a háború dacára is nyugodt hétköznapjait éli. Ám ennek vége szakad, amikor őket is eléri a front. A grófnő felveszi a harcot a német katonákkal, és egy veszélyes játszmában találja magát.

Eredeti megjelenés éve: 2020

Tericum, 2021
360 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634380894 · Fordította: Kós Krisztina
Tericum, 2021
376 oldal · ISBN: 9789634380979 · Fordította: Kós Krisztina

Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

“Az ember nem lehet gyenge, és nem is tolerálhatja a gyengeséget, ha meg akarja válzoztatni a világot.”

Szeretem a háborús történeteket, bármilyen témában szívesen olvasok, ami feldolgozza ezt az időszakot. Ezzel a könyvvel most Olaszország háborús helyzetéből kaphattam egy kis szegletet a német megtorlás idején.
Toszkána pompás látványa és a gyönyörű lankás vidékek szolgálnak történetünk helyszínéül. Bár a borító igen megkapó, a cselekmény tele van fájdalommal, veszteségekkel és a nácik okozta rettegéssel vegyes félelemmel is.
A Castillo de’ Corsi szívében, egy olasz grófnő és egy amerikai kémnő veszi fel a harcot a németek és Mussolini által vezetett fasiszták ellen. Sofia de’ Corsi bármire képes, csakhogy megvédje szeretett férjét, s otthonát. Maxine-nel az oldalán a szövetségeseket és a partizánokat segítve, veszélyes játékba kezdenek, és mindent feltesznek arra a bizonyos lapra, hogy a háború az ő oldalukra fordítsa a mérleg nyelvét.
Életüket kockáztatva, vajon elég erősek tudnak maradni, ebben az embertelen időkben vagy elbuknak a vállukat nyomó teher súlya alatt? A válaszok pedig a sorok között szép lassan felszínre bukkannak.

Porcsinrózsa >!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Első ránézésre a könyv borítója csalogatott magához. Olyan lélegzet elállítóan szép, hogy velem jött a könyvtárból. Amikor olvasókat faggattam a tartalomról, csak annyit mondtak : jó. Mit is lehetne mondani a 2. világháború borzalmairól ? Az esztelen öldöklésről ? Az aljasságról, amikor az embernek nevezett csökevény a saját honfitársait árulja el ? És egyáltalán : van új a nap alatt ? Akad – e még ember, aki elhiszi, hogy bármiféle háborúnak, az emberélet kioltásának van értelme ?
Ezek a gondolatok foglalkoztattak, miközben ezt a megejtően szép, szívhez szóló regényt olvastam. Nehezen haladtam vele, mert a szenvedést, a borzalmakat egyre rosszabbul viselem. De nagyon örülök, hogy elolvastam. A történet tanulsága számomra : senkinek nem lenne szabad elfelejtenie, vagy szem elől tévesztenie, mennyibe kerül a béke ! Ezt tanítani kéne az iskolákban, és tudatosítani kellene minden felelős vezetőben, aki bármilyen okból háborút indít. Mert az öldöklésre soha nincs józan, normális indok, vagy ok. Emberi ésszel felfoghatatlan, hogyan lehet életeket feláldozni önös érdekeket hajszolva. Szívesen ajánlom olvasásra, okulásra ezt a szép regényt.

Mariann_ P>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Egy csodálatos könyvet olvastam a 2. világháború idejéről, a toszkán dombok közt zajló partizánmozgalomról. Sofia de' Corsi grófnő olajfaligetek közti villájában éli látszólag nyugodt életét, ami csak látszólag nyugodt.
Férje elutazott, teszi a saját dolgát, amit a háború kimért rá.
Egyedül marad a gyér létszámú személyzettel, majd egy ismeretlen nő költözik hozzá, aki az ellenállás fontos láncszeme, neki barátnőjeként kell bemutatnia, pedig nem is ismeri.
Innentől már ez a női alakulat mindenben segít.
Kettős életet élnek, éjjel a rádió adó-vevőt próbálják biztos helyre eldugni, nappal a villába látogató német tisztek gyanúját elterelni.
Áldozatok, kegyetlenség, nélkülözés és sok-sok izgalom.
Tele feszültséggel.
A borító teljesen félrevezető, talán az eredeti jobban illett volna hozzá.

szindilu>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Senkit ne tévesszen meg ez a csodaszép borító, ez nem egy kedves kis romantikus történet. Ez egy fájdalommal és veszteségekkel teli háborús történet, két női karakterrel a középpontban. Lehet, hogy a frontvonalban a férfiak álltak, de ez a könyv betekintést enged abba, hogy a nőktől is hatalmas áldozatokat és mérhetetlen bátorságot követelt meg ez az időszak. Bekukucskálhatunk a „kulisszák” mögé, hogy a nők, miként vették ki a részüket a harcokból, életben tartva a bújkáló partizánokat és segítve a szövetséges csapatok információval való ellátását. Korábban még nem olvastam Olaszországban játszódó regényt ebből az időszakból, a számomra sokszor kicsit unalmasabb részeket a műveletekről feldobták a tájak és városok leírásai, az írónő tényleg elrepített Itáliába. Magamat is meglepve örültem volna, ha a romantika nagyobb hangsúlyt kap a könyvben, de persze értem én, hogy ez az időszak nem erről szólt. Mindenesetre aki szívesen olvas a második világháborúról realisztikus történelmi regényeket, azoknak szívből ajánlom a könyvet.

Borcsy P>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Szeretem az írónő könyveit, ez is tetszett. Nem volt kiemelkedő, de kellemes olvasmány volt.
Érdekes volt a háború történéseit olvasni egy olasz grófnő szemszögéből. A helyszín, a toszkán falucska teljesen magával ragadott és az is, hogy hogyan próbáltak a háború minden szörnyűsége ellenére életben maradni az emberek.
Volt benne izgalom, romantika és akció is. Igazából minden szereplőt kedveltem – persze Kaufmann kivételével.
A borító csodás, a fordítás is remek.
4 csillagra értékelem.

Niphrendil IP>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Ennek a könyvnek hatalmas átverés a borítója. Az égvilágon semmi köze sincs a könyvhöz.
Ezt leszámítva a könyv esztétikus, jó kézbe fogni, de biztosan nem azt kapod a történettől, amire számítasz.

Ez az első Jefferies könyv, ami nem tetszett.
Általában bejön az írónő kicsit szenvtelen, távolságtartó stílusa, de ehhez a témához sehogyan se illett.

Háborús regénynek egynek elmegy. De például a romabtikus szálakat kifejezetten összecsapottnak és ingerszegénynek éreztem. E téren úgy éreztem nem igazán erőltette meg magát a szerző, pedig más könyveiben látszik, hogy tud nagyon jót is írni.

Maxine-t eleinte nagyon nem kedveltem, de nem tudtam megmondani, miért, aztán végül rájöttem, hogy itt is az írói stílus és az összecsapottság a probléma. Ez az az eset, amikor gyorsan fel van vázolva, hogy valaki milyen, de úgy érzed, hogy nincs mögötte mélyebb tartalom.

Szerencsére Sofia karakterével nem volt ilyen gond. Egyedül néha az ő jeleneteiben éreztem megcsillanni az írónak azon vonásait, amiket megszerettem a korábbi könyvekben.

Remélem ez a könyv elszigetelt eset az írónő munkásságában.

pieta4>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Újra és újra próbálkozom az írónő könyveinek olvasásával, mert a történetek felkeltik az érdeklődésemet. Valahogy sose érik el nálam azt, amit várok tőlük, mert távolabb maradnak a szívemtől.

Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Nagyon szépen felépített történet a II. vh. vége felé játszódik Toszkánában egy grófi birtokon. A grófnő egy véletlen folytán belekerül az ellenállási mozgalomba, a partizán akciókba, melyek már a háború végét készítik elő.
Kis betúk, sűrű sorok, tartalmas történet.
Tényleg ne tévesszen meg senkit se a borító, hiszen ilyen idill a könyv lapjain csak a múlt emlékeiben él.
Aki szereti a II. vh. alatt játszódó ellenállási történeteket, feltétlen olvassa el.

nagy_anikó>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

2. világháború – Olaszország.
Ilyen összefüggésben ritkán olvasok háborús könyveket.
A történelmi romantikus címke talán erős túlzás. A hangsúly inkább a mindennapi életen, az emberek túlélésen, az ellenállás segítésen volt.
Sofia de’ Corsi veszélyes dolgokba bonyolódik, végig izgultam a rázós részeket és reménykedtem. Ahogy a háború ideje alatt oly sokan.
Hogy túl élik és nem lesz baj. Megható történet volt.

SzVera>!
Dinah Jefferies: A toszkán grófnő

Hát ezt a könyvet én nem mondanám történelmi romantikusnak. A romantika ebben a műben többszörös mellékszál. Viszont az írónő jól mutatja be, hogy gyűrűzik be a háború az emberek mindennapjába, hogyan alakít sorsokat, életeket. Szívemnek mindig kedves a háború alatti ellenállásról olvasni, ez most sem volt más…A történet egyes részei nagyon élethűre sikeredtek. off
A sok borzalomra egyedüli enyhet a toszkán táj, az olasz miliő adott.

Pati28>!

Amikor elveszítesz valakit, akit szeretsz – úgy értem, igazán szeretsz –, akkor nemcsak őt veszíted el, hanem azt a részedet is, ami őt szerette. És csak egy lyuk marad a helyén.

Pati28>!

Az ember nem lehet gyenge, és nem is tolerálhatja a gyengeséget, ha meg akarja változtatni a világot.

horn_mici P>!

Amikor nem tudod, hogy az ember, akit a világon a legjobban szeretsz, holnap vajon él-e még, csak még jobban szereted, és még szorosabban akarod őt magadhoz szorítani, csak nem tudod.

horn_mici P>!

– … Az az igazság, hogy mielőtt még jóra fordulna minden, előbb mégsokkal rosszabb lesz.

horn_mici P>!

Marco kinyitotta a szoba sarkában álló kis koffert ,és kivett egy dugóhúzót, egy üveg vörösbort és két porcelánbögrét.

Kapcsolódó szócikkek: dugóhúzó
horn_mici P>!

A férfi ruhája annyira jellegtelen és koszos volt, hogy még a színét is nehéz volt megállapítani, bár leginkább egy szürke kabátnak és sötétzöld nadrágnak nézett ki.

horn_mici P>!

Lassan lépkedve a bárpult felé tartott, hogy rendeljen egy forró csokoládét és egy eszpresszót, pont úgy, ahogy utasították.