Petruska-szindróma 7 csillagozás

Dina Rubina: Petruska-szindróma

„A ​lelke most már szabad, elvágott minden szálat, ami a múltjához köti – már nem marionettbáb.”
A Petruska-szindróma az egyik legszélesebb körben ismert és legkeresettebb oroszul író izraeli szerző, Dina Rubina remeke – akinek lett légyen szó bármelyik könyvéről, több mint 200 000 példányban kel el, és népszerűsége egyre nő.

A Petruska-szindrómá-ra csak Oroszországban már több mint félmillióan voltak kíváncsiak az eladott példányszámok alapján, a könyvtárakból pedig csak várólistáról lehet kikölcsönözni.

Ahogy Lawrence Durrell klasszikus regényében, az Alexandriai négyes-ben, úgy Dina Rubina is több szereplő hangját megszólaltatva meséli el a zseniális, ámde szívszaggatóan hasadt lelkű bábjátékos és légiesen könnyed, törékeny felesége múltbéli, csavaros, elbűvölő, tragikus és némiképp misztikus, ám végeredményét tekintve boldog szerelmi történetét, melyre sötét és súlyos árnyat vet a nő családi öröksége. A Petruska-szindróma gyönyörűen megírt szimbolikus… (tovább)

>!
Európa, Budapest, 2020
488 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635041701 · Fordította: Iván Ildikó

Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 37

Kívánságlistára tette 17

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

mate55>!
Dina Rubina: Petruska-szindróma

Talán mindannyian Isten bábjai vagyunk, miközben a jó és a rossz számtalan szála vezet minket. Emlékszel arra a csodálatos érzésre, amikor szerelmes voltál? Amikor hőségbe vetett, aztán hidegbe taszított, amikor szíved a gyengédségtől fájt, amikor érzelmeid elérték a csúcspontjukat és a mindent elsöprő eufóriától szárnyakat akartál növeszteni, repülni tanulni, hogy megérinthesd az égboltot? Igen, ez a szerelmem, igen, ez a függőség, igen, ez lehet tragikus is, és igen, nagyon fájó is. De vajon ez az érzelmi kötelék, ez a kölcsönös szeretet legalább egyszer mindannyiunkban nem váltotta ki a beteljesületlen szenvedélyeink gyötrelmét?
Rubina könyvében a tisztaság gúnyolódik a képernyő mögött, átadva helyét egy metaforának, amely rögtönzött táncban forog, amíg el nem éri az abszurditást. És „énekel” arról a szeretetről, amelyet senkinek sem kívánna: a függőségről és a világtól való elszigeteltségről. A lélek mélységeiről, aminek annyi rétege és annyi „vonala” van, hogy folyamatosan ki kellett szabadítanom magamat a leírások, a karakterek cselekedetei, és az asszociációk dzsungeléből. Közben észre sem vettem, hogy úgy lógtam, mint egy báb az írónő kezében, a főszereplők közötti kapcsolatok ( fájdalmas, mániákus megszállottság, ijesztő birtoklási vágy) furcsa (bizarr) kuszaságának „felfedezése” közben.
Különlegesen a regény széles földrajza is, ami olykor-olykor hátborzongató, néha kimondhatatlanul hangulatos, miközben könnyekkel, nosztalgiával, sötét családi titkokkal és az ifjúság legédesebb pillanataival van itatva.
Eddig nem igazán érdekelt a bábok (babák) és bábosok témája, de tudom, hogy ez egy „egész világ, egy egész univerzum”, amelynek sok csodálója van, ezért nagyon értékes volt „megérinteni és a lapok mögé nézni, legalább a szemem sarkából”.
Számomra úgy tűnik, az a helyzet, hogy Dina Rubinát vagy meg lehet érteni és szeretni, vagy nem. Mert ez a bizonyos stílus, nem könnyű séta. Nagyon ellentmondásos érzelmeket válthat ki a bemutatás arculata a drámai, szürreális cselekménye miatt, ami vérfertőzésre, mély depresszióra, (a skizofrénia jeleivel) és időnként egyedülálló melodramatikus romantikára utal. És ez a titok, mert csak így együtt alakul ki egy koktél, amelynek mágikus ereje van. Ha készen állsz arra, hogy belemerülj a képek, az élénk metaforák, a váratlan kötődések bonyolultságába, akkor igazi örömet találhatsz benne.

1 hozzászólás
dunaimano>!
Dina Rubina: Petruska-szindróma

Nekem nagyon nagy élmény volt ez a sztori, annak ellenére, hogy a szereplők közül talán a leginkább kívülállóval tudtam csak azonosulni, többé-kevésbé. Sokminden kombinálódik ebben a könyvben: a művészélet, egy elborult elme, családi átok, pszichés betegség. Nehéz szavakba önteni. Valóságszerű történet, nincs fejlődés, csak jellemek vannak, érző személyek, akik küzdenek önmagukkal és a démonaikkal. Fájdalmak, mellőzés, el nem engedés, a gyermekáldás görcsös akarása… A bábozás világa – ami a könyv központi témája – tőlem igencsak messze áll, és nehezen érzem át, amikor szereplőink mintegy megbabonázódnak a báboktól. Ahogy haladunk előre, a cselekmény és a múltba való visszatekintések által fokozatosan derül fény a titkokra, amiket a családtagok sírba akartak vinni magukkal. Érdekes üzenete van ennek: akár tudsz róla, akár nem, a családod múltja a te életedet is befolyásolja, nincs előle menekvés. A történet szerintem zseniális, mély nyomot hagyott bennem.


Népszerű idézetek

mate55>!

Kerülök még, kerülök… Alig öt órácska múlva már kerülök is, drágaságom.

(első mondat)

Londonna >!

A húsos lepény és az avas olaj szaga, ami a szomszédos kifőzdéből áradt, összekeveredett az iparifesték-, ragasztó- és faanyagillattal, a lakk és az anilin szagával, a paraván és a kulisszák poros dohszagával, mindez orrfacsaró örvénybe vegyült, s összeállt belőle az a sajátos, mámoros színházszag, ami beette magát Petya orrába, és sokszor még otthon, még éjszakánként sem hagyta nyugodni…

157-158. oldal

Londonna >!

Azon a napon értettem meg, hogy egy nőből nem akkor lesz nő, amikor a fiziológia int egyet a karmesteri pálcájával, hanem akkor, amikor megérzi végzetes hatalmát egy férfi felett.

234. oldal

Londonna >!

Maga személyesen is eljátszhatná Petruskát, az isteni tréfacsinálót!

296. oldal

Londonna >!

Mivel hosszú évek óta egy tragikus sorsú országban éltem, ahol a szülők egyre-másra veszítik el egészséges, szép gyermekeiket háborúkban és terrorcselekményekben, ahol feleségek siratják fiatalon elesett férjüket, a gyermekek meg sokszor nem is emlékeznek fiatal apjukra, én azt szoktam meg, hogy az emberek jobban viselik a gyászt, és eltökélten próbálnak új életet kezdeni…
Ők ketten azonban soha nem heverték ki a bajt.

241. oldal

Londonna >!

Petruskának nem válik kárára a trágárság.

299. oldal

Londonna >!

Hatalmas volt köztük a korkülönbség, de a lány, képzelje csak, bolondult érte.

263. oldal

Londonna >!

– [… ] igyunk az amatőrökre, bárhol is legyenek, és bármit is csináljanak! […] Az ő fárasztó lelkesedésük nélkül fene se sikerülne ebben az életben. A profik rosszkedvűek, féltékenyek, önzők, irigyek. Ők, a fanatikusok azok…

314. oldal

Londonna >!

[…] a fürdés magánügynek számít, és a meztelen test látványa értékes szentség, amelyben csak az általunk kiválasztottak részesülhetnek….

410. oldal

Londonna >!

– Mindent tönkrevágnak a magassarkúval. Valaki megmagyarázhatná nekik, hogy egy koturnust viselő nő nem lehet vágy tárgya, ezek a dolgok kizárják egymást.

460. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Susanna Ernst: A lelked bennem
Farkas Anett: A 33-as ügy
Ruby Saw: A rezervátum titka
Chris Land: Jaguár árnyéka
Mira Sabo: Amikor elszabadulnak az indulatok
Joanna Goodman: Elveszett lelkek otthona
Tomcsik Nóra: Az új idők hősei
Charlotte Brontë: Jane Eyre
B. E. Belle: Árvák
Ka Hancock: Üvegszilánkon táncolni