10 ​abordări psihoterapeutice ale depresiei 0 csillagozás

Modele explicative ale psihologiei abisale şi concepte terapeutice asupra depresiei nevrotice
Dietmar Stiemerling: 10 abordări psihoterapeutice ale depresiei

În ​ultimele decenii ale secolului nostru bolile depresive au devenit într-un fel boli populare. Nu există o altă tulburare psihică atât de răspândită, care să afecteze toate mediile sociale şi grupele de vârstă, în egală măsură bărbaţii şi femeile, fiind de asemenea în continuă creştere, astfel încât este concepută ca boală a epocii".
[…]
Depresia nu este drama în sine, ci tragerea semnalului de alarmă pentru rezolvarea dramei.
[…]
Descrierea celor zece modele de tulburări nevrotice ar putea sugera concluzia că putem pur şi simplu include orice pacient care are o depresie nevrotică într-o cutiuţă diagnostică. Dar, din păcate, nu este aşa. De obicei, la fiecare pacient se descoperă 2–3 variante dintre cele zece posibile, însă adesea se formează un centru de greutate. Unul dintre aceste modele se impune în prim-plan şi decide dinamica psihică. Există cazuri în care este evidentă numai o tematică (mai rar). […] Terapeuţii trebuie să atingă, pentru întocmirea… (tovább)

Trei, Bukarest, 2012
200 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789737070098 · Fordította: Camelia Petcu, Roxana Melnicu