Capesius, ​az auschwitzi patikus 5 csillagozás

Dieter Schlesak: Capesius, az auschwitzi patikus

A kötet Victor Capesius, az auschwitzi koncentrációs tábor gyógyszerészének tetteit tárja fel az olvasó számára. Az erdélyi szász származású Capesius a német-román államközi megállapodás értelmében került a lágerbe, ahol egyebek mellett feladatai közé tartozott a Ciklon B gáz kezelése. Noha többször került kihallgatásra a háborút követően, bizonyítékok hiányában elengedték, és egészen 1959-es letartóztatásáig háborítatlanul élt családjával Göppingenben egy szépségszalon tulajdonosaként. Az 1965-ös Auschwitz-per során kilenc évre ítélték. Szabadulása után Németországban maradt egészen 1985-ben bekövetkezett haláláig. Dieter Schlesak, a szintén erdélyi szász származású író gyermekkorától kezdve ismerte Capesiust, akivel ily módon többször személyesen is találkozhatott. Három évtizedes kutatómunkájának eredménye az a kollázsszerű dokumentumokból, visszaemlékezésekből, interjúkból álló mű, melyben az auschwitzi patikus rémtetteiről kíván hiteles képet nyújtani.

Bookart, Csíkszereda, 2008

Minona
Dieter Schlesak: Capesius, az auschwitzi patikus

Lassan rágtam át rajta magam. Kicsit „kicsapongónak” találtam a vonalvezetését, nem alakult ki bennem egy egységes kép Capesiusról. A bírósági jegyzőkönyvek viszont érdekesek voltak.