Albánia 8 csillagozás

Dienes Tibor: Albánia Dienes Tibor: Albánia Dienes Tibor: Albánia

„A rendszerváltás óta ez az első magyarul írott, Albániáról szóló útikönyv. Azok, akik egyelőre csak érdeklődnek egy sokáig elzárt, ismeretlen világ iránt, karosszékben ülve, olvasmányos formában, rengeteg fénykép segítségével ismerhetik meg az ország helyzetét, történetét, szokásait, tájait. A bátrabbak, akik már elszánták magukat az utazásra, szinte minden hasznos információt, praktikus tanácsot megtalálnak útikönyvünk lapjain, ami előbb a felkészüléshez, majd ottlétük során Albánia mélyebb megismeréséhez szükséges.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Varázslatos tájak Hibernia Nova

Hibernia Nova, Budapest, 2022
Hibernia Nova, Budapest, 2017
Hibernia Nova, Budapest, 2004

ppeva P>!
Dienes Tibor: Albánia

Úgy volt (vagy még mindig úgy van? ki tudja a jelenlegi helyzetben), hogy idén ősszel Albániába utazunk, a szokásos kis csoporttal. Még februárban kivettem ezt az útikönyvet a könyvtárból, aztán itt ragadt nálunk. Valahogy nem tudtam elképzelni a karanténban ülve, hogy egyszer majd kiszabadulunk és utazni fogunk, így ez a könyv feledésbe merült. Most, hogy feltehetően hamarosan kinyitnak a könyvtárak, összekészítettem a visszaviendőket, és gyorsan elkezdtem olvasni. Milyen ciki lenne visszavinni közel öt hónap után azzal, hogy „bocsi, szeretném meghosszabbítani, mert még nem tudtam elolvasni”. :)
Hiánypótló könyv, nem találtam másik útikönyvet Albániáról. A könyvtárban volt ugyan egy másik könyv is, de az ugyanennek az első kiadása, és az 50 oldallal rövidebb. Mindenképpen ezt érdemes választani.
A szerző alapos ismeretekkel rendelkezik, ismeri Albániát kívül-belül, rengeteg gyakorlati tanáccsal látja el az utazást tervezőt az utak minőségéről, étkezésről, szállásokról, műemlékekről. Ennek ellenére helyenként becsúsznak kisebb hibák, főleg a várostérképeken nehéz követni, honnan hova tart.
Mivel útikönyvek esetében fokozottan térképfüggő vagyok, nehezteltem amiatt, hogy nehéz használni a térképeket. A várostérképeken hiányzanak helyek, amikről ír, és szerepelnek olyan helyek, műemlékek, amikről szót sem ejt (van például Tiranában egy amfiteátrum, meg se említi, de szerepel a térképen). Vagy Tiranában a függővasút alsó állomását esélyem se lenne megtalálni a térkép és a nagyvonalú leírás alapján, még a térkép szélén sincs utalás arra, vajon merre, melyik úton kéne felé elindulni. Nagyon célszerű lenne beszámozni a megemlített épületeket (más útikönyvekhez hasonlóan), és számozott listát írni a térképhez. Így elkerülhető az is, ha azért nem kerül fel valami a térképre, mert nem fér el a neve.
Albánia országtérképét 7, egymást részben fedő térképrészletre bontotta, az egyes országrészek bejárásához. Ezek a részletes térképek valahol az adott fejezetben szerepelnek (sosem az első oldalon). Ennek ellenére többször előfordul, hogy „lemegyünk a térképről”, és kutatni kell, vajon hol, melyik oldalon van az a térkép, amit épp követni kell. Az meg már az én egyéni problémám, hogy utálom a nem észak-déli tájolású térképeket, ahol kisebb-nagyobb szögben forgatni kell a térképet, hogy a „helyes” irányba álljon be.
Mindenesetre Albánia nagyon tetszett, de azért többé-kevésbé elbizonytalanodtam az utazást illetően. A csapat jó része kisebb-nagyobb mértékben mozgássérült, és az ő számukra az útikönyv írója kifejezetten nem ajánlja az odautazást.

ppeva P>!

Szállás, étkezés
A városban a tengerparti sétány mellett néhány kisebb szállodát és sok éttermet találhatunk. Ha nem nyaralni akarunk, akkor érdemes itt megszállni.