A ​megsemmisítő beteljesedés misztériuma 0 csillagozás

Dienes Ottó: A megsemmisítő beteljesedés misztériuma

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Vörösmarty Társaság, Székesfehérvár, 1991

Hamvas Béla

Midgard

aled>!

Hamvas szerint a házasságnak nem fizikai, hanem metafizikai kapcsolatnak kellene lennie. Reintegrációnak, az egység megteremtésének: egy férfi és egy nő tesz ki egy egész embert. Így állna helyre az ősi emberi személyiség. De ez még tulajdonképpen mindig nem elég: „Van egy második, az előbbinél magasabbrendű egyesülés,” ez nem a két fél találkozása, hanem a két psyché-világnak isteni érintésre való misztikus egybeolvadása és teremtő mozzanata. Ez a házasság nem reintegráció, hanem divináció (azaz istenülés). S a címben szereplő, halhatatlan szerelmesekre visszacsatolva mondja ki Hamvas a végszót a szerelemmel kapcsolatban: „A misztériumban két egymásban megsemmisült lény istenülhet”.

Kapcsolódó szócikkek: Hamvas Béla · házasság
aled>!

…aki nem vállalja a szenvedést, a létteljességet veszítheti el: „Az tesz bennünket istenivé, ha tudatosan magunkra vállaljuk a keresztet…"

aled>!

A barát az a lény, „akitől nem azt kívánom, amije van, hanem azt kívánom, aki ő maga.” A barátság az idillt hozza létre, s az idillben nincs hiányérzet, s éppen ezért a barátság mélyebben van, mint a szeretet, vagy akár a szerelem: „A barátság az élet klasszikus megoldása”.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
aled>!

…minden igazán nagy mű aszkézis eredménye, létrejötte szenvedéssel jár. Ahol nem az, az csak kontármunka lehet. Az aszkézisben az ember erősebb önmagánál, az őt elragadó szenvedélyt meg tudja fékezni. A zenét Beethoven nyitotta meg a kozmikus ősjelenségek számára. Vele a zene naivitása örökre elveszett. A zene egy fokkal megemelkedett az előző zenéhez képest. Mozarti ártatlansággal nem lehetett többé zenét írni. Hamvas a megemelt zene ősmotívumait a sziréni világhoz tartozó csevegő madárdalban és az örök tudást és bölcsességet sugalló tücsökhangban véli felfedezni. Ezt a két oszlopot fedezi fel a VII. szimfónia első tételében.

Kapcsolódó szócikkek: Hamvas Béla
aled>!

Az isteni lét az ember számára nemcsak nyílt, hanem mindig újra meg kell nyitni…

aled>!

„Én abban az illúzióban élek, hogy úgy viselkedem, ahogy írok. Ha valaki olvasott engem, és azután megismer, azt mondja majd, hogy: ha olvasom, olyan, mintha magát hallanám, ha meg beszél, olyan, mintha magát olvasnám…”

aled>!

…a halál az, amely önmagunk önillúzióját szertefoszlatja, a megmagyarázhatatlan természeti erők által összetartott, egységgé – örökké egységtelenséget érző egységgé – préselt individuális ego amúgy is könnyen sebezhető buborékát szétpukkasztja: „A haláltól / ne azért rettegj, / mert megsemmisít – / hanem, mert kibont látszólagos önmagadból” (Forgó)

Kapcsolódó szócikkek: halál
aled>!

A létről való gondoskodás archaikus emberi célja a földi paradicsom megteremtése volt, s természet felemelése Isten dicsőségére. Az egész emberi létet általjárta az a szakrális gondolat, „hogy Isten lakik bennem és ehhez az Istenhez méltónak kell lennem, mert én vagyok az” s „A világ rám van bízva, s fel kell emelnem és át kell szellemítenem még a porszemet is”. […] a prima materiát (anyagi föld, sárkány) ultima materiává (tett, gondolat, szó, amely átszellemít) kell átalakítani, azaz más szóval: a világot arannyá kell változtatni (ez az alkímia metafizikai irányultsága, misztikus értelme). S a „Bölcsek köve az az egyetemes és elmúlhatatlan tudás, amely az aranycsinálás titkát őrzi”. […] „…az arany nem egyéb, mint a megtisztult lélek, az önmegtagadás tüzében kiolvadt színarany: a heroikus psziché.”

Kapcsolódó szócikkek: alkímia · bölcsek köve
aled>!

„Mintha minden, ami van, a puszta létezése által próbálná fenntartani magát, hogy aztán lesüllyedjen abba a feneketlen örvénybe, amely korábban felvetette őt.”