Szabotázs ​a hátizsákban és más mesék fizikából 8 csillagozás

Diederik Jekel: Szabotázs a hátizsákban és más mesék fizikából

Ez a könyv kérdésekre épül: tizenegy kérdés, amelyekre mindig egy egész történettel felel a szerző. Kiderül például, miért gabalyodik össze folyton a fülhallgatózsinór, vagy hogy honnét származnak a kövek. A könyv végére azonban nemcsak ezekre a kérdésekre kap választ az olvasó, hanem arról is fogalmat alkothat, hogyan dolgozik a fizika. Olyan elképzelések bukkannak majd fel, mint az időutazás, az univerzum építőkövei, a csillagok működése, a fekete lyukak, az ősrobbanás, a láthatatlanság, a lebegő gördeszkák, a gőzgépek, a hőmérséklet, az elektromosság – és sok minden más is. Mindegyik valamilyen hétköznapi kérdés kapcsán, elsősorban a laikus olvasókat megszólítva. Kis kérdések és nagy válaszok – történetek képletek helyett.

Eredeti cím: Bèta voor alfa's

Typotex, Budapest, 2015
234 oldal · ISBN: 9789632798530 · Fordította: Fenyves Miklós

ppayter>!
Diederik Jekel: Szabotázs a hátizsákban és más mesék fizikából

„Ismeretterjesztő könyveket szórakoztatóan megírni nem egyszerű, de hálás dolog. Az olvasók értékelik, ha egy könyv tartalmas kikapcsolódást kínál, az ehhez hasonló példányok pedig pontosan ezt teszik. Diederik Jekel ügyesen válogat a témák között és a stílusa is jó, száraz információk és képletek helyett történeteket és a hétköznapokból ismerős példákat használ olyan ijesztő (és izgalmas) dolgok magyarázatához, mint a relativitás, a káoszelmélet vagy személyes kedvencem, a vákuumfluktuáció. […]

Olyat azért nem merek mondani, hogy tessék megvenni karácsonya a természettudományokból éppen csak bukdácsoló unokaöcsnek, mert csodákra még ez a könyv sem képes, viszont ha van a környéken olyan tizenéves (azért ideális esetben legalább kilencedikes), vagy a fizika alapjaival és tudománytörténetével kevésbé tisztában lévő felnőtt, akiben megvan az érdeklődés, mellélőni nem lehet vele. Alapvetően könnyed és szinte az alapoktól indít, de időnként eléggé komolyan belemegy az adott témába, ilyenkor szükséges lehet némi extra utánaolvasás is. […]”

Bővebben: http://kultnaplo.blogspot.com/2015/11/diederik-jekel-sz…

czenegabi>!
Diederik Jekel: Szabotázs a hátizsákban és más mesék fizikából

Kénytelen vagyok maximálisra értékelni. :) Tényleg mesél a szerző és mindezt teszi olyan érdekesen, hogy minden napszakban csak ezt olvastam. :)
A fizika kisebb területeiről magyaráz és sok olyan dologról esik szó, ami segít megérteni hétköznapi jelenségeket.
A vége bevezet egy nagyon kicsit abba területre, amiről most a nagy publicitást kapja: a részecskefizikába. Nem tudok elmenni amellett a gondolat mellett, hogy kell lennie valamilyen végső rendező erőnek vagy elvnek, amit akár Istennek is nevezhetünk.
Az egyik dolog a sok közül, amit megtanultam: az ostor a hangrobbanás miatt csattog. :)

Diederik Jekel: Szabotázs a hátizsákban és más mesék fizikából

Szeretnék egy láthatatlanná tevő köpenyt :D. Nagyon izgalmas témák, s szerintem eléggé jól sikerült összehangolni az élvezhetőséget a tudománnyal.
Tetszettek az életből vett példák és magyarázatok, illetve ahogy bejött egy-egy kifejezés, teória, amit eddig én csak regényekből ismertem, s ott sokszor nem is értettem, hogy ez most mi.
Kellemes fizika óra volt, de azért nem egy napos olvasmány, töményen nem ajánlott olvasni, max a fizika megszállottjainak.

ppayter>!

Alighanem egy ördögien jól szervezett manóhad tevékenykedik a laptoptáskámban.

Jesper_Olsen >!

Az életben semmi félelmetes nincsen. Csak meg kell próbálnunk megérteni. Ha többet értenénk belőle, máris nem lenne annyi félnivalónk.
Marie Curie

mariannkiss1980 P>!

Az entrópia nem más, mint a rendezetlenség mértéke, az univerzum pedig mindig a lehető legnagyobb rendezetlenségre törekszik. Ami azért van így, mert ez az eredmény alakul ki a legkönnyebben. Az íróasztalomon mindig kérészéletű a rend, a könyvek maguktól ellepik a szobát.

Miért gabalyodik össze folyton a fülhallgatózsinór?

Kapcsolódó szócikkek: entrópia
mariannkiss1980 P>!

Olyan világban élünk, ahol minden az elektromosságtól függ. Márpedig minden elektromos jelenség az elektromágnesség eredménye. Csak akkor vesszük észre, mennyire függünk tőle, ha elmegy az áram. A boltok nem nyitnak ki, mert nem mozdul a tolóajtó, leáll a légkondi, nem lehet fizetni, este olvasni kell vagy beszélgetni, mert a tévé sem működik – egyszóval totálisan függünk az elektromosságtól.

Készíthetünk-e repülő gördeszkát?

Kapcsolódó szócikkek: elektromosság