Aszpirin 6 csillagozás

Diarmuid Jeffreys: Aszpirin

Világszerte évente több mint 200 milliárd apró, fehér aszpirin tablettát pattintunk ki a védőfólia alól. Az aszpirin nem csupán az olyan mindennapos kellemetlenségeket szünteti meg, mint a fejfájás vagy a láz, de a szívinfarktus, az agyvérzés és akár egyes rákos megbetegedések megelőzésében is igen hatásos. Ha mindehhez hozzáadjuk az olyan súlyos betegségek kezelésében kifejtett jótékony hatását, mint az Alzheimer-kór vagy a fogínysorvadás, nyilvánvaló, hogy az emberiség számára páratlan fontosságú gyógyszerrel állunk szemben. Igaz, egészen 1971-ig azt sem tudtuk, hogyan fejti ki hatását, és akkor még nem is sejtettük hatalmas üzleti jelentőségét. Diarmuid Jeffreys végigköveti a pirula elképesztő és drámai fordulatokkal teli történetét, amely az ókori Egyiptomban kezdődött, magában foglalja a 19. század végi ipari fejlesztéseket, az 1918-as világméretű spanyolnáthajárványt, és a gyógyszeripari óriáscégek érte folytatott vetélkedését, amely még ma sem ért véget.

Partvonal, Budapest, 2006
358 oldal · ISBN: 9639644145 · Fordította: Bíró Júlia

MK_>!
Diarmuid Jeffreys: Aszpirin

A könyvek borítói általában a tartalmukat szebb köntösben ábrázolják, mint amilyenek valójában. Ezzel a könyvvel kapcsolatban (miután végigolvastam) bátran állítom, hogy ez nem igaz. A fülszöveg izgalmas történetre enged következtetni, amit az olvasó valóban meg is kap. Hihetetlen emberi történeteknek, felfedezéseknek, valamint összefonódásoknak lehetünk tanui. Az aszpirin története a pillangó hatást juttatja eszembe, amikor a történelem egy apró momentuma hatalmas események láncolatának az alapját képezi. Sok érdekes információt tudtam meg az ókortól napjainkig a gyógyászatról, a gyógyszergyártásról, a történelemről, mivel az aszpirin története az ókorig nyúlik vissza és napjainkig eseménydús. Az első felfedezésektől, kísérletektől a gyártáson, a szabadalmi harcokon és a gyógyszer hatásaival kapcsolatos kíserletein át vezet a törtenet (érdekes, hogy több évtizeden át használták úgy, hogy nem tudták, hogyan is fejti ki hatását-megjegyzem ma is vizsgálják). A gyógyszergyártás szorosan összefügg a textilszínező anyagok gyártásával, a szénbányászattal, vagy a vegyifegyverek, hadi fegyverek gyártásával, így történelmi események (iparosodás, világháborúk), járványok (spanyolnáha), de még bírósági perekről szóló küzdelmeket (pl. névhez való jog miatt, megtévesztés miatt) is megélhettem az olvasás során. Az aszpiringyátás története kész hullámvasút, ahol a nagyon magasból az igazán mélybe került a gyártó cég és ez hullámzik mindmáig. Ez alatt a reklám fejlődésébe is beleláthattam, onnan, hogy mifele orbitális hazugságokat terjeszthettek legálisan, csak azért, hogy minél többen vegyék a terméket, egészen odáig, hogy a megtévesztés miatt súlyos birságokat róttak ki. A versengés egymás eltiprását jelentette, mindenki arra törekedett, hogy a saját termékét úgy állítsa be jobbnak, hogy közben a másiké ugyanolyan mint a sajátja.
Rengeteg érdekességet felsorolhatnék még, amikre nem is gondoltam, hogy egyetlen gyógyszer gyártására hatással lehet, illetve fordítva is, a törtenelmi események egyetlen termék előállítására milyen hatást gyakorolnak.
Az író stílusa elragadó, a hétköznapi, laikus ember számára is érthető és folyamatosan képes fenntartani az érdeklődést. Hihetetlen mennyiségű kutatómunka áll egy ilyen mű mögött, amit sajnos nem értékelnek eléggé (az én kölcsönzött példanyomat 300 ft-ért vették).
Ajánlom mindenkinek, mert a mi törtenelmünkről szól és azokról a gyógyszerekről, amiket mi is, a mai napig (és valószínűleg tovább) szedünk.

TheDoctor P>!

Valahol a közelben, a fürdőszoba egyik polcán, egy fiók mélyén, egy régi kabát zsebében biztosan ott lapul egy levél aszpirin.

MK_>!

„Az aszpirin nem berobbant, hanem inkább besurrant a világ ajtaján.”