Diane Ducret (szerk.) · Emmanuel Hecht (szerk.)

Hírhedt ​diktátorok végnapjai 7 csillagozás

Diane Ducret – Emmanuel Hecht (szerk.): Hírhedt diktátorok végnapjai

A huszadik század történetében világszerte nagy szerepet játszottak azok a vezetők, akik a korlátlan hatalmukkal visszaélve véreskezű diktatúrákat építettek ki. Mai napig nem feledjük a neveket: Mussolini, Hitler, Sztálin, Mao, Franco, Ceausescu, Saddam Hussein, Kadhafi…

A Hírhedt diktátorok végnapjai című kötet új megvilágításban mutatja be a zsarnokok életét: felidézi utolsó, dicstelen napjaikat. Több mint húsz fejezetben, kronologikus sorrendben mutatja be a hírhedt vezetők nem ritkán tragikus halálát, és az azt megelőző időszakot. Képet ad az összeesküvésekkel, puccsokkal, lázadásokkal, gyilkosságokkal és öngyilkosságokkal teli fél évszázadról.

Eredeti cím: Les derniers jours des dictateurs

Tartalomjegyzék

>!
Kossuth, Budapest, 2013
260 oldal · ISBN: 9789630975902 · Fordította: Barabás József
>!
Kossuth, Budapest, 2013
260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630974806 · Fordította: Barabás József

Enciklopédia 7

Szereplők népszerűség szerint

Eva Braun · Mussolini · partizánok

Helyszínek népszerűség szerint

Milánó · benzinkút


Most olvassa 1

Várólistára tette 12

Kívánságlistára tette 7


Kiemelt értékelések

odivne>!
Diane Ducret – Emmanuel Hecht (szerk.): Hírhedt diktátorok végnapjai

Kiinduló pontnak elég. Az egyes országokban uralkodó állapotokról sok mindent elárul a vezető hatalma. Diktátorok a világ minden táján vannak: életeket oltanak ki, embereket kínoznak meg, ha az érdekük azt diktálja. Hogyan fejezik be ők az életüket? A legtöbben emigrálnak, van, akit kivégeznek, s van, akit meggyilkolnak.
Az ismertetések igen rövidek, a megállapítások sokszor nem egyértelműek.

Joxer>!
Diane Ducret – Emmanuel Hecht (szerk.): Hírhedt diktátorok végnapjai

Érdekes könyv volt ismert diktátorok dicső, vagy kevésbé dicső haláláról. Volt aki megúszta a felelősségrevonást és természetes módon hunyt el, de volt közöttük, akit kivégeztek. Ez a könyv jó kiegészítő történelemtanulmányok mellé, de azoknak is, akik csak a világot megváltoztató diktátorokat szándékoznak megismerni.

Harkov>!
Diane Ducret – Emmanuel Hecht (szerk.): Hírhedt diktátorok végnapjai

Maga az alaptéma rendkívül érdekes, a megvalósítás azonban elég közepesre sikeredett. A tanulmányok váltakozó színvonalúak, helyenként meglehetősen gyengére sikeredtek. Ennél is bosszantóbbak a pontatlanságok és tévedések. Például a német kapitulációt bejelentő tábornokot Weidlingnek és nem Weitlingnek hívták. Sztálin temetésénél arról írnak, hogy a hamvait nagy pompával a Vörös téri mauzóleumba szállították, majd később a bebalzsamozott holtest előtt róták le kegyeletüket az emberek.
Helyenként a nyelvezet is elég pongyolára, bulvárosra sikerült, például Mussolini menekülésénél szó esik egy sci-fi filmbe illő páncélosról.
További problémám volt a könyvvel, hogy következetlen. Idi Amin Dada esetében egy összegzést kapunk az életéről, nem is az utolsó napját. Valamint számomra érthetetlen volt, Pétain marsallt miért tekintették diktátornak.


Népszerű idézetek

Harkov>!

… egy önimádó zsarnok áldozatai hosszú ideig hordozzák magukban erőszakos alávettetésük következményeit, és a szervezett rémuralom évei évtizedei után számtalan feltétel teljesülése szükséges ahhoz, hogy alkalmazkodóképességüket, szociális rugalmasságukat visszaszerezhessék.

Mrs5pont>!

" Hitler megpróbálja összeszedni magát, hogy visszatérjen szobájába, amikor Eva Braun odarohan hozzá, „kezét kezébe szorítva, mosolyogva suttogja neki, mintha egy pórul járt gyereket vigasztalna: – Hiszen jól tudod, hogy melletted maradok! Úgysem tudnak elküldeni! Hitler szemébe lassan visszaköltözik a fény. Olyasmire ragadtatja magát, amit még soha senki – legközelebbi barátai, személyzetének tagjai sem láttak: szájon csókolja Eva Braunt.”

25. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Eva Braun

Hasonló könyvek címkék alapján

Szvetlana Alekszijevics: Fiúk cinkkoporsóban
Henry Kissinger: Diplomácia
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában
Andrew Roberts: Churchill: Kéz a kézben a sorssal
Balázs Apor: Láthatatlan tündöklés
Csoma Mózes: Koreaiak Magyarországon az 1950-es években
Csoma Mózes: 1989 – Diszkózene a Kvangbok sugárúton
Csoma Mózes: Sövény Aladár, a hazai koreanisztika úttörője
Richard Dargie: Hitler utolsó napja
Baráth Magdolna – Feitl István: Kérdések és válaszok a Rákosi-korról 1949–1956