Equinox (Star Trek: Voyager) 27 csillagozás

Diane Carey: Equinox

Janeway kapitány abban a hitben élt, hogy övé az egyetlen csillaghajó a Delta Kvadránsban. Hamarosan kiderül azonban, hogy a Flotta egy másik egysége, a Voyagerhez hasonló sorsra jutott Equinox is hazafelé tart. Ám a találkozás korántsem örömteli: a két hajót érő idegen támadás életveszélyes feladat elé állítja a Voyagert. A Ransom kapitány kormányozta Equinox más jóval korábban a Delta Kvadráns foglya lett. A hajón és legénységén maradandó nyomot hagyott a túlélésért folytatott állandó küzdelem. Ransom és csapata azonban titkol valamit: egy szörnyű rejtélyt, mely végül szembefordít kapitányt kapitánnyal, csillaghajót csillaghajóval. A kirobbanó konfliktus pedig akár a Voyager legénységének életébe is kerülhet…

Eredeti cím: Equinox (angol)

Eredeti megjelenés éve: 1999

Szukits, Szeged, 2002
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639393908 · Fordította: Németh Attila

Kathryn Janeway · Seven of Nine · A Doktor (EMH) · Harry Kim · Tuvok · B'Elanna Torres · Chakotay · Neelix · Tom Paris

Sipor P>!
Diane Carey: Equinox

Nagy Star Trek-rajongó vagyok (főleg Voyager, Enterprise és TNG), úgyhogy épp itt volt az ideje, hogy egy könyvet is elolvassak végre a fanchise-on belül.
Egyszer láttam csak a dupla-epizódot (már több mint egy éve), amiből a könyv készült. Csak úgy magamtól nem is nagyon tudtam felidézni a történéseket, de ahogy elkezdtem olvasni egyre több dolog ugrott be. Halványan emlékeztem a lepke/hüllőszerű alienekre. Illetve arra is, hogy spoiler.
Nagyon komoly erkölcsi kérdéseket boncolgat a könyv (mint a Star Trek elég gyakran); röviden: ha csak úgy élhetünk túl valamit, hogy ismeretleneket kell ölnünk érte, van-e jogunk megtenni? (Mondjuk itt azért más megoldás is lett volna.) Habár egy élet kiontása elborzasztja az embert, de nem lenne-e erősebb bennünk az életösztön és a fajfenntartás, főleg úgy, hogy nem csak magunkért kellene megtennünk, mert mondjuk felelősek vagyunk másokért is (pl. a gyerekünk élete is kockán forogna vagy itt: a legénységünké)? Ransom és Janeway az egyik oldal, Chakotay a másik mellett dönt.
A könyv hátborzongató módon azt mutatja be, hogy nincs fekete-fehér válasz a kérdésre, és bizonyos szempontból mindkét felet meg lehet érteni. Azért a mérleg mégis erősen Chakotay döntése felé billen.
Emellett rámutat az Equinox arra is, mint A legyek ura: ha már nem abban a civilizációban élünk, ahol szocializálódtunk, érvényesek maradnak-e azok a morális és viselkedési szabályok, amik szerint addig éltünk? A civilizáció az, ami embert csinál belőlünk vagy a mi egyéni döntéseink?
A kollektív bűnösség kérdése is előjön. (Itt Maria Gilmore esete világít rá.) Anno szurkoltam a sorozat nézése közben, hogy jöjjenek össze Chakotay-jel, mint afféle tipikus lány. Akkor még nem tudtam, mi fog Chakotay-jel történni a hetedik évadban :) Valahogy a szövegezés nem volt a legjobb, de ez az egyetlen negatívum, amit meg tudok említeni.
Magyarul sosem nézek Star Treket, úgyhogy Seven of Nine olyan fura Hetesként. Ettől még úgy gondolom, a magyar fordító nagyon jól tette, hogy nem hagyta meg az eredeti nevét. Szerintem ez csak nekem szokatlan, de ez ilyen egyéni probléma.
Azért a látványvilág miatt sci-fit szívesebben nézek, mint olvasok prózában. Ez így teljesen más élmény volt, szinte csak a történet morális kérdéseire koncentráltam.

Diane Carey: Equinox

A sztorit ismertem már, és mindig is tetszett a fő morális kérdés, amit boncolgat, sőt, a konfliktus is, amit okoz.
Kíváncsi voltam, milyen leírva. Az a része tetszett, hogy így jobban átjön, ki mit gondol (bár volt pár Janewaynek tulajdonított gondolat, amiben erősen kételkedek), viszont a stílustól és a szavaktól, amik kiestek az író (vagy a fordító?) irógépéből, elég gyakran szaladt fel a szemöldököm.
Szóval asszem, én ebből inkább megnézem újra a sorozat megfelelő részeit.

Szukits, Szeged, 2002
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639393908 · Fordította: Németh Attila
MrDatalogin>!
Diane Carey: Equinox

Végre elkezdtem, valószínű a mai napon le is fogom darálni. Már kezdett elhalványulni a legtöbb Voyager emlékem, ez a könyv nagyon jól visszahozta a sorozat nézése közbeni izgalmakat és élményt. Hét kilenced a kedvencem, nagyon kedvelem a megfontolt, nyugodt stílusa miatt, és persze női szemmel is gyönyörű nő. Janeway a kapitányok közül az egyik legjobb, imádom azt, hogy motiválja a legénységét, nem hagyja őket ellustulni. Muszáj kreatívnak maradniuk a Delta Kvadránsban, messze és elszakadva a Földtől. Torrest is nagyon megkedveltem. Három női karaktert emeltem ki, viszont ebben nincs semmi feminista felhang, csupán ők nagyszerűen vannak megírva. A Deep Space Nine legénysége mellett a Voyagerhez csatlakoztam volna legszívesebben, bár tény, hogy ebben a legénységben nincs olyan férfi karakter, akit kedvelnék. Enterpriseról Thuckert hoznám át, hogy kicsit több humor is legyen benne.
5/5

lustica>!
Diane Carey: Equinox

A Voyager a favoritom a Star Trek sorozatok közül. Mégis, amíg a dupla epizód tetszett, ennek a könyvnek a szövegezése kevésbé.

negoti P>!
Diane Carey: Equinox

Ismerem a Star trek világát, szeretem is, és jó volt könyvben is elolvasni egy történetet.

Léczfalvy_Lili>!
Diane Carey: Equinox

Azt hittem, hogy pár év távlatából, jobban fog esetleg tetszeni a könyv. Elvégre a sorozatot szeretem, de mégis valahogy nincs ugyanakkora élmény, mint amikor láttam ezt a részt. Pedig Pickard után Janeway volt a másik kedvenc kapitányom. Ugyanakkor, a borítója szerintem olyan klasszikus, tehát jól mutat a könyvespolcon a filmplakátos jellegével.

jancsibohi P>!

Chakotay árnyéka vetődött rá, melengetően és megnyugtatóan, mint mindig.

jancsibohi P>!

Kisétáltak a hídra, hiszen mindkettőjükre éppen elég munka várt. Janeway érezte, amint csomókba feszült vállizmai is egyszerre ellazulnak. A férfi ott lépkedett mellette, olyan közel, hogy az egyértelműen jelezte hovatartozását.

Szelén>!

A gyönyörű, ám végletesen érzelemmentes fiatal nő kifejezéstelen arccal játszotta vissza az üzenetet.

8. oldal, 2. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Seven of Nine
Szelén>!

Még a doktor is megjelent; mobil sugárzóját viselte, ami lehetővé tette holografikus programja számára, hogy szabadon járhasson az egész hajón, nem kellett a gyengélkedőre bezárva kuksolnia.

10. oldal, 2. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: A Doktor (EMH)
Szelén>!

– Ezt nem fogja elhinni. Még én sem hiszem el…
– Nos, Chakotay, hadd lássam előbb, aztán majd eldöntöm, elhiszem-e, vagy sem.

7. oldal, 2. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Chakotay · Kathryn Janeway
Szelén>!

A kormányművet Tom Paris kezelte – magasabb rangjával élve leváltotta az ügyeletes tisztet. Harry Kim is ott állt saját posztján. Tuvok az érzékelőket figyelte, B'Elanna Torres a taktikai műszereket, Hét Kilenced a kutatótiszti pulthoz telepedett, Neelix pedig minden különösebb ok nélkül volt jelen, hacsak azt nem számítjuk, hogy csapda esetén ő ismerhette föl leginkább saját kvadránsa rossz fiúit.

9. oldal, 2. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: B'Elanna Torres · Harry Kim · Neelix · Seven of Nine · Tom Paris · Tuvok