Az ​akasztott király 6 csillagozás

kortárs dráma
Diana Soto: Az akasztott király

I. e. 480-ban a Perzsa Birodalom a fénykorát éli. Agág király utolsó élő leszármazottját, Hámánt nagy megtiszteltetés éri, a perzsa király a legfőbb miniszterévé, tanácsadójává teszi.
Hámán élvezi a hirtelen kapott hatalmat, azonban egy férfi ellenszegül a király törvényének és nem hajlandó meghajolni Hámán előtt. A férfi az agágiták ősi ellensége, egy zsidó.
Hámán elhatározza, hogy eltörli a zsidó népet a föld színéről…

Mi vezet ahhoz, hogy egy ember mások sorsáról döntsön?
Mások elnyomása önmagunk pusztulásához vezethet?
A bátorság elég, hogy megfékezzen egy bosszút?

A dráma izgalmas történet hűségről, hatalomvágyról és halálról.

Underground, Budapest, 2017

Diana Soto: Az akasztott király

A drámák nem tartoznak a kedvenceim közé, de a szerzőtől már korábban olvastam, ezért nagy izgalommal vártam a következő művét.
A drámák általánosságban véve nem túl egyszerűek, mégis, amelyik jól és érthetően van megírva komoly mondanivalót vagy a kor társadalomkritikáját tárja elénk. Nem volt ez máshogy „Az akasztott királyban” sem.
Ismét egy olvasmányos történetet kaptunk, amely a virágzó Perzsa Birodalomba repíti vissza az olvasót. Központi témája a hatalom iránti vágy, és a irányítás megszerzése minden áron. Vannak itt jó és rossz, valamint számomra semleges szereplők is.
Gyorsan haladtam vele, nem unalmas, kifejezetten érdekes és a XXI. században találó az üzenete. Egy népet sem lehet önhatalmúlag kiirtani, valamint az ellenség mindig közelebb van, mint azt hinnénk.

skolik I
Diana Soto: Az akasztott király

A dráma nem egy könnyű műfaj, gondolom írni sem volt az, és olvasni sem.
Az elején egyszer le van írva, hogy ki kicsoda, és az olvasó vagy megjegyzi, vagy nem:-)
Nincsenek benne leíró, elbeszélő részek sem, csak a színek elején, vagy ahol kell, ott a helyszínt és a szereplőket bemutatja.
Ennek ellenére nem „nehéz” olvasmány, bár a nyelvezete sem a megszokott, de épp a fönt említettek miatt (is) dráma a dráma.
Mivel jó a témaválasztás, a cselekmény izgalmas, és frankón visszarepíti abba a korba az embert, ahol játszódik a történet.
A mondanivalója ma is aktuális.Vagy talán még jobban, mint akkor.
Mindenkinek ajánlom, akinek van néhány órája egy időutazásra, már csak azért is,mert ritka manapság az, hogy egy kortárs szerzőtől drámát olvashatunk.

DianaSoto I

N. Krisztina értékelése:

"Csordogáló patak mellett a kövek beszélnek, s aki
mosni jár, meghallja szavukat."
Hogy is vagyok a versekkel? Nem vagyok nagy versfogyasztó. A taktikám az, hogy el kezdem olvasni, és ha megfog, olvasom tovább. Ha nem, akkor lapozás van… Ez van.
Diana Soto mindegyik verse megérintett és mindegyiket végigolvastam. Jöttek velem szemben a facebook oldalán és csak olvastam, olvastam…
Diana Soto Spanyolországban élő magyar író, költő. Csodálatos versek alkotója.
Az akasztott király egy dráma. Ne ijedjetek meg! Ez egy nagyon szép és érthető szövegű dráma. Nekem picit visszahozta az iskolai irodalomórákat, hiszen felvonásokra és színekre van osztva. A környezetet pedig pár mondatban írja le (ahogy szokás ebben a formában).
Asszonyok kosárral jönnek… Az őrök vigyázban állnak. Megisszák a bort, felkelnek. Ismerős, ugye?
Aki szerette az ilyen felépítésű verseket, az nagyon fogja élvezni, aki nem, az meg meg fogja szeretni.
A történet időszámításunk előtt 480-ban, a Perzsa birodalomban játszódik. Épp fénykorát éli, de mint mindenütt, itt is felüti a fejét az emberi gonosz. A kapzsiság, a hatalomvágy, az idegengyűlölet. Milyen ismerős szavak ezek manapság is? Pedig azóta már jó pár évezred eltelt. De még ma is minden egyes sora aktuális.
Nekem nagyon tetszett, hogy abszolút érthető a szövege, nem kell hússzor visszaolvasni, hogy akkor most mit is mondott a kicsoda?
A mű elején felsorolja a szereplőket. Ettől picit megijedtem, de nagyon könnyen a történetbe olvadnak és hamar meg lehet jegyezni, hogy ki-kicsoda.
Nekem ő lett a kortárs irodalom kedvenc költőnője és kutatom a további műveit és várom a következő kötetét.

skolik I

Földjéből kiszakajtott rózsa
vízbe téve meddig dalolna?

Dorina_S P

Minden bűn s minden vétek megbocsátható.

Bűn bántani.
Azt is, akit nem ismerünk.
Szavainkkal fájdalmas sebet ejtve
szavainkat úgy felköhögni,
hogy az árva szív el legyen felejtve.

Stephanie_Ford_és_Városi_Emese I

Reménykedni akar, de nem tud az ostoba,
remegve súgja, hogy az élet mostoha.

Dorina_S P

Egyetlen lányom! Hegyek közötti rónaságom!
Hegyek közötti rónaságom!
Harmatok között nyíló virág,
perzsa földön igaz zsidó világ.

Kár, hogy elhitted régen
a királylányos meséket,
mert el kell esned, hogy
megértsd. Mese nincs,
csak az élet.

Dorina_S P

A szeretet a legveszélyesebb!
Elvakít, megcsonkít, földre hány.
A szeretet nem szül mást, csak hiányt!

Erika_Bogár I

Ki tudná szándékát az egeknek?
Ki érti, mit beszél a kis patak?
Ki látja a szellő kezét?
Ki bocsát meg egy asszonynak?
Népem sorsa van kezemben,
apám népe, örökségem.

Dorina_S P

Egy ember vétke nemzetté nőhet,
tanítani kell a felnövőket.