Akiket ​hazavártak 6 csillagozás

Dezső Kata: Akiket hazavártak

Nem tudni, honnan jön és merre tart: Dezső Kata értelmezhetetlen jelenség. Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia üdvöskéje ‒ a 001-es ‒ játszi könnyedséggel írja radioaktív érzelmeket sugárzó, fölzaklató verseit, amelyek súlyosak, mint az ólom, mégis mintha valamiféle transzcendens vízen lebegnének. Nem ragaszkodik hozzájuk; ha kell, bármelyiket könnyedén átírja vagy kitörli, és ír egy másikat – egy jobbat. Azt szokták mondani, egy könyv akkor van készen, amikor egyetlen szavát sem tudjuk jobbra cserélni. Ám Dezső Kata esetében ez a művelet egy borgesi időlabirintust generálna, úgyhogy inkább kettévágtuk a gordiuszi csomót, és bemutatjuk költészetének aktuális keresztmetszetét. „A kaktusz évente egyszer, pont most virágzik.”

Ciccnyog ISMP
Dezső Kata: Akiket hazavártak

Tetszetős, de mégis megosztó. Van egyfajta pörgő, megmondó lendülete, amiről egyrészt a slam poetry jutott eszembe (jó szövegeket tudna írni), másrészt mindezt olyan, már-már túlzó magabiztossággal teszi, ami miatt kicsit unszimpatikussá és nagyképűvé válik (de ez lehet – mint minden más is –, szubjektív). És értem én, hogy fiatalok vagyunk és nagyon fáj az élet, de ezt továbbra is lehet (öncélú) káromkodás nélkül is csinálni. Összességében ígéretes, de van még hova fejlődnie. Kicsit több alázat, kicsit kevesebb irányítást engedni az érzelmeknek, és jó lesz ez.

virezma P
Dezső Kata: Akiket hazavártak

Szép az, ami érdek nélkül tetszik. Ebben az értelemben szép ez a kötet, legalábbis az első fele. Aztán agyoncsapja ilyen nyafogós közhelyekkel, mint a diákhitel meg a közösülés. Miért?

Dezső Kata: Akiket hazavártak

Még egy fiatal szemtelen verseskötete. DK úgy ír a problémákról, hogy érezhessük őket, szemben a divatos $@!% megfogalmazásmóddal:
Szeretem, hogy nem hatásvadász, nem akar semmit megmondani. Inkább csak kicsit szomorú.

LuPuS_007 P

De a filozopterek ne akarjanak
felvilágosító könyvet írni kamaszoknak,
mert bárhogy nevezzük a szeretkezést,
a szexet, a közösülést, az együttlétet,
az gyakorlati emberek közt
úgyis örökre baszás marad.

virezma P

Anyám meghal, a hagyományait magával viszi,
nem lesz férjem, és nem szülök gyereket,
mert apámtól anyámat tanultam meg szeretni,
nem pedig magamat.

59. oldal (Tárgytalan)

KNW I

A misén a közös imánál is csak suttogunk,
hátha meghallja valaki, és akkor be kell vallani,
hogy nem gondolounk semmire, amikor
kimondjuk: isten.

Későn tanultam meg,
hogy nem a haláltól,
hanem a születéstől kell félni.

KNW I

A távolság már rég nem postabélyeg,
sem borítékban tiszta mondatok:
egy téglalap, csak egy műanyag kéreg,
s mögötte összegyűrt papírlapok.

Kapcsolódó szócikkek: távolság
KNW I

leült, és megvárta, amíg kiürül a váróterem,
és elmegy az utolsó vonat, ami nem oda viszi,
ahol lakik, hanem oda, ahova menni akar.