Legendavadászat 14 csillagozás

Szóbeszédek, tévhitek, átverések nyomában
Dezső András – Marinov Iván – Pál Attila: Legendavadászat

Az ​eszkimóknak több mint kétszáz különböző szavuk van a hóra. Agyi kapacitásunk alig tíz százalékát használjuk. Sörre bor mindenkor. Szerzőink megannyi elterjedt és bizarr tévhitet, összeesküvés-elméletet, rémtörténetet és kamufigyelmeztetést gyűjtöttek össze ebben a könyvben, öt fő motívum köré csoportosítva. Az egyes legendák tartalma mögé nézve igyekeznek felfejteni keletkezésük körülményeit, és szakemberek, vagy épp az anekdoták főhőseinek segítségével felderíteni azok cáfolatát is. Szóbeszéd, legenda, tévhit, átverések – ki hinné, hogy ezek mind komoly műfajok: a nemhivatalos hír- és álhírközlés fajtái. A sztorikat keringető eszközök mára már kibővültek az internettel, s általa érdekes új műfajokkal: manipulált képek, lánclevelek… Ha az olvasónak kedve támad kalandos utazást tenni az informálisan keringő történetek kaotikus világában, ez a könyv iránytűt ad a kezébe. Történetein végigvezetve két kérdésre is választ kapunk: egyrészt, hogy vajon mennyi lehet igaz mindabból,… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2007
ISBN: 9789639686373
HVG Könyvek, Budapest, 2006

Nita_Könyvgalaxis>!
Dezső András – Marinov Iván – Pál Attila: Legendavadászat

Dezső András – Marinov Iván – Pál Attila: Legendavadászat Szóbeszédek, tévhitek, átverések nyomában

A szerzőhármas remekül végigjárja a témát, minden legendát alaposan körbejárva. Van, amelyről egyértelműen kiderül, hogy csak tévhit, de van, melyről nem lehet ezt egyértelműen megállapítani. És igen, én is volt olyan legenda, melyben szentül hittem, és itt kellett rádöbbennem, mekkorát tévedtem.

Dezső András – Marinov Iván – Pál Attila: Legendavadászat

Jó kis csokor városi legendákról, és azok nyomon követéséről, megcáfolásáról, eredetének kiderítéséről…

mantin>!
Dezső András – Marinov Iván – Pál Attila: Legendavadászat

Jó kis legendavadászat magyar sztorikkal színesítve. Tény hogy van e könyvnél részletesebb cáfolatokat bemutató blog is, de nekem e témákban ennyi épp elég. Olvasmányos, tényszerű, a szerzők nem esnek abba hibába, hogy nagyot akarnak mondani, és a ontatlan cáfolattal maguk indítanak mítoszt, ami néha előfordul ilyen témájú írásoknál.

blianhun>!
Dezső András – Marinov Iván – Pál Attila: Legendavadászat

A neten ennél sokkal alaposabb és érdekesebb legendavadász oldalak vagy épp konteó-blogok vannak.

eeszter>!

Uraim, tegnap egy élelmiszerboltban jártam és ötszáz forinttól kétezer-ötszáz forintig háromféle pálinkához volt szerencsém. Melyik pálinkát is akarják maguk levédetni? [Boutard]

eeszter>!

Különös iróniája a sorsnak, hogy a barlangi keresztespók, ha lehet, még a többi pókfajnál is félénkebb, Samu Ferenc zoológust idézve „kiskanállal sem tudnánk beadni neki az ujjunkat, hogy harapja meg”.

Kapcsolódó szócikkek: pók