Magyar ​kóla 20 csillagozás

A kokain útja Magyarországon
Dezső András: Magyar kóla

A 2019-es év talán legnagyobb könyves szenzációja, a Maffiózók mackónadrágban című bestseller szerzője, a távozó indexes oknyomozó újságíró, Dezső András újabb alvilági történetek feltárására szánta rá magát. Ezúttal a magyarországi kokainpiac és a drogban úszó elit világába ad betekintést.

Vajon élnek-e Magyarországon kokainbárók, vagy a hazai nagyágyúk csak kispályások a világ többi országának kereskedőihez képest? Hol helyezkednek el a magyar bűnözők a világ kokaintérképén? Mennyi pénzt szakít egy magyar drognagykereskedő és hogyan dolgozik egy díler? Honnan és hogyan jut be Magyarországra a kokain és miért elsősorban a felső tízezer vagy éppen a celebek és a politikusok körében népszerű? A szerző – aki az olvasóval megismerteti az első magyar kokainkirály történetét is – kutatómunkája során ismét elmerült az alvilágban és a felvilágban is, megtörtént eseteknek járt utána, hogy bemutassa, milyen is a „magyar kóla”.

XXI. Század, Budapest, 2020
XXI. Század, Budapest, 2020

Dezső András: Magyar kóla A kokain útja Magyarországon

Dezső András bátran ráncigálta az oroszlán bajuszát. A szerző könnyen olvasható, lendületes írása, számtalan meglepő ténnyel, szórakoztató formában ismerteti meg az olvasót az alvilággal.

Video>!

Dezső András: Magyar kóla A kokain útja Magyarországon

Bár az elején egy kicsit unalmasnak találtam, később már jobban tetszett, sok érdekességet meg lehet belőle tudni a drogterjesztők életéről, a rendszer működéséről. Egészen új, még az év elején általam is olvasott hírek háttere is szerepelt a könyvben, sőt, még a koronavírus árfelhajtó hatásáról is volt szó benne. :) Sajnáltam, hogy vége lett.

Dezső András: Magyar kóla A kokain útja Magyarországon

Megmondom őszintén, hogy én nem gondoltam volna, hogy ez a könyv ennyire tetszeni fog.

Most lehet, butuskának fogok tűnni, de számomra mindig is érdekes volt, hogy mégis hogy a viharba tudnak ezek a dílerek a rendőrség radarja alatt működni. Külföldről azért sok-sok ilyen történetet hallhattunk már, de itthonról eddig nagy volt a hallgatás.
Éppen ezért tartom Dezső András könyvét hiánypótlónak.

Kimondottan tetszett az eleje, nagy történelem fanként mindig tetszik, ha egy ilyesfajta sztorinak van felvezetése, ami visszavisz a gyökerekhez, szóval ez nálam hatalmas pirospont volt.
Ami pedig a többit illeti, hát… nem kispálya, az is tuti.

Olvasmányos, szórakoztató, végig érdekfeszítő. Nálam átment a teszten.

mickey>!

Dezső András: Magyar kóla A kokain útja Magyarországon

Izgalmas, figyelemfelkeltő, olvasmányos! A magyar kólát olvasva kicsit bepillanthatunk egy izgalmas, zárt világba és rájöhetünk, hogy a kokain sokkal mélyebben benne van társadalmunkban, mint ahogy azt mi gondolnánk (Amerikában a bankjegyek 80%-án, Londonban már a szennyvízben is kimutathó a fehér por).

A könyv első része a századelőn játszódik, amit kicsit kétkedve olvastam. Nem azért mert Dezső András ne tűnt volna hitelesnek, de más kokainról szóló történetekkel egybevetve valahogy nekem nem áll össze a dolog. Kérdem én, ha a kokain az 1920-as években már Budapesten is az éjszakai élet velejárója volt, és már akkor hatalmas pénzeket lehetett vele keresni, akkor miért kellett várni a világnak 50-70 évet, hogy megjelenjenek az igazi nagy kokainbárók, Escobar és Chapo. Más könyveket olvasva ilyen szintű kokain kereskedelemre a korai években még sehol nem találtam utalást.
Ez persze semmit nem von le a könyv értékéből, ez csak bennem merült fel kérdésként. A szerző egyébként arra választ is ad, hogy hazánkban miért tűnt el a por jó pár évtizedre, de ez nekem a világban betöltött szerepére nem ad magyarázatot.
Dílerek, fogyasztók, celebek, politikusok… a könyvben mindenkiből kapunk egy kis szeletet, de számomra a legsokkolóbb az utolsó fejezetben leírt történet volt.

Az meg valószínű már tényleg csak engem érdekelhet, hogy vajon kinek a személyi igazolványa van a borítón keresztnévvel, kiállítási dátummal és személyi igazolvány számmal (!).

virag_gyurkovics>!

Dezső András: Magyar kóla A kokain útja Magyarországon

Kivàlò tènyfeltàrò munka eredmènye ez a könyv, amelynek bàrmelyik fejezete megàllnà a helyèt hiteles oknyomozò riportkènt. Kötetben ugyanakkor valòban minden aspektusbòl (törtèneti, gazdasàgi, tàrsadalmi, politikai szempontbòl, a felhasznàlò, a dìler, a nyomozò szemüvegèn keresztül) megközelìti a tèmàt.
A kötet tanulsàgakènt kirajzolòdnak azok a paramèterek, amelyeket mindenkèppen figyelembe kell vennünk, ha a kokain mai tàrsadalomban betöltött szerepèt akarjuk megèrteni. Kijòzanìtò ìràs.

robinson P>!

Szóval megjött a kóla téglában. Fél kiló, tömbösítve. (…) Volt olyan, hogy a DHL hozta Amerikából.

robinson P>!

A kokain aranykora az első világháború után jött el.

robinson P>!

A szocialista éjszakai életből valóban hiányzott a kokain, de még a kádári diktatúra sem volt annyira ártatlan és erkölcsös, mint amennyire azt az állami propaganda sugallta.

robinson P>!

A kokaint kezdetben tényleg csak a gyógyászatban alkalmazták, igazi csodaszerként tekintettek rá.

robinson P>!

Ági a saját nagyanyját, az akkor hetvenegy éves Annuska nénit is beszervezte futárnak.

LázadóIrodalom P>!

A kokain immár nem a felső tízezer vagy a bűnözők krémjének kiváltsága. Ránk köszön a bulvárlapokból, a celebek világából, a céges partik és bulizó fiatalok történeteiből. Ott van a politikus pályafutását tönkrevágó felvételen. A halálos balesetet okozó taxis vérében. A BKV-val közlekedő okos elosztó táskájában. A menekülő díler eldobott zacskójában. A jachtokon, a szórakozóhelyek szeparéjában, a DJ zsebében. A futárok gyomrában, a vidéki panelház fürdőszobájában haldokló albérlő vérében. Ez a könyv arról szól, hogyan és kik által jut ide hozzánk. Arról, hogy a Dél-Amerikából szüretelt kokacserjéből hogyan lesz végül hamisítatlan magyar kóla.

Előszó

robinson P>!

Öntudatlanul feküdt az ágyban, teste több sebből vérzett.

LázadóIrodalom P>!

A kokain azért válhatott különleges szerré, mert a többi, addig használatos droghoz képest valóban különleges élményt nyújtott. Míg a morfium csupán a fájdalmat csillapította, a kokain olyan isteni erőt és magabiztosságot adott a használójának, amit az addig ismert gyógyszerek egyike sem nyújthatott.

LázadóIrodalom P>!

„Kokós Lexit a Boráros tér melletti tejcsarnokban találják!” – adta le a drótot 1929 márciusának egy napfényes délelőttjén a rendőröknek a felkészült besúgó.

LázadóIrodalom P>!

1938–1939-ben már alig lehet fellelni a korabeli magyar sajtóban kábítószeres hírt, s ez érthető is: a lassan háborúba sodródó ország rendőri erőit egyre inkább a politikai feladatok kötötték le.